Koronawirus w Polsce to kwestia czasu, póki co nie ma potwierdzonego przypadku w naszym kraju - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jeśli koronawirus się pojawi, natychmiast przekażemy tę informację opinii publicznej - zaznaczył.
CZYTAJ TAKŻE: Japonia zamyka szkoły przez koronawirusa. Pierwsze zakażenia w Danii i Estonii. Chiny: Opanujemy epidemię do końca kwietnia
W Polsce nie ma przypadku koronawirusa
Nie ma przypadku koronawirusa w Polsce na dziś. Jeżeli tylko koronawirus pojawi się w Polsce, to tę informację niezwłocznie przekażemy. Na dzisiaj nie są potwierdzone żadne przypadki zarażenia
— powiedział szef Ministerstwa Zdrowia.
To jest kwestia, myślę, najbliższych dni, czy najbliższego czasu, kiedy ten wirus się w Polsce pojawi
— dodał.
Minister podał, że w Polsce jest hospitalizowanych 47 osób z podejrzeniem koronawirusem, 55 osób jest objętych kwarantanną domową, a ponad 1570 jest monitorowanych przez służby sanitarne.
Apel o zaprzestanie podgrzewania paniki
Minister zdrowia ostrzegł, że przez „podgrzewanie paniki” może dojść do sytuacji, że któryś pacjent nie dostanie tego świadczenia, które powinien dostać.
To nie będzie służyło jego zdrowiu
— dodał.
Kolejny raz, jak mantrę, powtarzam: bardzo proszę kolegów polityków o to, żeby sytuacji pacjentów nie wykorzystywać do bieżącej aktywności partyjnej. To jest sprawa bezpieczeństwa pacjentów, zachowania się pacjentów
— powiedział Szumowski.
Na konferencji minister zdrowia poinformował, że w Polsce nie zanotowano jeszcze przypadku zarażenia koronawirusem. Zaznaczył jednak, że pojawienie się tego wirusa w kraju to kwestia najbliższego czasu.
Obecnie z podejrzeniem koronawirusa w Polsce hospitalizowanych jest 47 osób, 55 osób jest objętych kwarantanną domową, a ponad 1570 jest monitorowanych przez służby sanitarne.
Rząd na bieżąco informowany
Szef MZ na konferencji prasowej przedstawił główne działania rządu dotyczące sytuacji związanej z koronawirusem.
Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas działał od początku, od 9 stycznia, od momentu zakomunikowania nowego wirusa na świecie. 21 stycznia już był komunikat dla podróżnych. 26 stycznia już funkcjonował w GIS całodobowo sztab. (…) 2 lutego była odprawa z panem premier, który monitorował nasze działania
— wyliczał Szumowski.
Dodał, że jest to ciągła praca zarówno GIS jak i Ministerstwa Zdrowia. Przypomniał, że odbywają się także regularne spotkania w Kancelarii Premiera.
Pan premier regularnie spotyka się z nami i otrzymuje informacje o naszej pracy
— podkreślił minister zdrowia.
Zaapelował m.in. do mediów o „utrzymanie spokojnego, racjonalnego podejścia” w sprawie koronawirusa.
Na podstawie danych, które mamy. Te dane są na razie skąpe, bo ilość chorych na koronawirusa na świecie jeszcze jest mała, ale jak na te dane, które mamy, on nie odbiega drastycznie od wirusów innych, takich jak grypa
— powiedział Szumowski.
Rząd rusza z akcją informacyjną dot. koronawirusa
Rozszerzamy akcję informacyjną dotyczącą koronawirusa; zwróciliśmy się do mediów o udostępnienie czasu antenowego, mamy pozytywną odpowiedź od mediów publicznych i komercyjnych – powiedział na konferencji szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Dworczyk podkreślił, że przekazywanie rzetelnych danych o koronawirusie jest niezwykle istotne. Przekazał, że w połowie tygodnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zwróciła się do mediów o udostępnienie czasu antenowego, by przekazywać prawdziwe informacje.
Chciałbym bardzo podziękować telewizji publicznej, radiu publicznemu, ale i komercyjnym rozgłośniom: RMF, Radio Zet, TOK FM i innym, które odpowiedziały pozytywnie. Będziemy akcję informacyjną poszerzać
—poinformował.
Podczas konferencji zaprezentowano pierwszy materiał, który pojawi się w mediach. Można się z niego dowiedzieć m.in., że nowy koronawirus powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni zmęczenie, a także że przenosi się droga kropelkową – podczas kaszlu, kichania i mówienia.
W prezentacji wyjaśniono, jak można minimalizować ryzyko zakażenia.
Często myj ręce używając mydła i wody. Kiedy kaszlesz lub kichasz zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej jeden metr odległości od osób, które kaszlą i kichają
—podano.
Zalecenia mówią także, że gdy wraca się z regionów, gdzie występuje koronawirus i ma się objawy choroby lub wiedzę o kontakcie z osobą zakażoną, należy powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
W materiale przypomniano, że wszelkie informacje dostępne są na stronie gov.pl/koronawirus. Dworczyk zapowiedział, że strona ta będzie stopniowo ulepszana i uaktualniana.
Kłopot z maseczkami ochronnymi. Zakładać?
Nie ma potrzeby stosowania masek ochronnych przez osoby, które nie wykazują objawów zarażenia koronawirusem - poinformowała w czwartek konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii Iwona Paradowska-Stankiewicz. Dodała, że maski są dobrym środkiem minimalizacji transmisji wirusa przez osoby chore.
Spotykamy się z różnymi zdaniami na temat maseczek. Jasno należy powiedzieć, że maseczki są jedynie dobrym środkiem - nie ochrony - tylko minimalizacji transmisji wirusa w przypadku osoby, która wykazuje objawy
—powiedział konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii Iwona Paradowska-Stankiewicz. Dodała, że chodzi o osoby kaszlące lub kichające.
W przypadku osób, które nie wykazują żadnych objawów maseczka nie powinna być nawet stosowana, bo nie ma takiej potrzeby. Może być stosowana, jeżeli występują objawy
—podkreśliła.
Dodała, że tzw. koronawirus z Wuhan to jeden z ponad 200 wirusów, które są odpowiedzialne za wywoływanie objawów ze strony układy oddechowego. Wskazała też, że skutki zarażenia koronawirusem oraz wirusem grypy są porównywalne.
Zaznaczyła, że koronawirus przenoszony jest drogą kropelkową, tzn. podczas kichania, kaszlu, głośnego mówienia, czy przecierania rękoma oczu, uszu, oraz dotykania miejsc szczególnie narażonych na możliwość szybkiego przeniesienia wirusa. Podkreśliła, by unikać takich czynności.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/488869-minister-zdrowia-koronawirus-w-polsce-to-kwestia-czasu