Zachęcam do śledzenia profilu „Pałac 2020. Zapiski z kampanii” na portalu wPolityce.pl. To będzie moje autorskie spojrzenie na przebieg kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, który 5 lutego 2020 roku w Lubartowie (woj. lubelskie) potwierdził oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach 10 maja 2020 r. Zapraszam do podróży przez mniejsze i większe miejscowości. I do śledzenia relacji ze spotkań Andrzeja Dudy z Polakami. Marcin Wikło
= = =
25 lutego 2020 r.
75 dni do wyborów prezydenckich
„Polska zmienia się na lepsze dla tych, którzy żyli uczciwie” - powiedział prezydent na spotkaniu w Sochaczewie.
Podpisanie ustawy o trzynastej emeryturze w Żyrardowie.
Trudne pytania… oczywiście od młodzieży.
Z podziękowaniem dla seniorów
Gdy prezydent podpisał ustawę o trzynastej emeryturze, na sali rozległo się gromkie: „Dziękujemy!”. Jak jednak podkreślił potem w przemówieniu Andrzej Duda, to „seniorom należą się podziękowania” za to, co zrobili dla nas w przeszłości.
Cieszę się z radości seniorów i z tego, że widzą tę radość ci młodzi, którym przyjdzie prowadzić polskie sprawy. To ważny moment, gdy możemy zrealizować to, co ważne w każdym praworządnym państwie, które chce, by jego gospodarka był ukształtowana na zasadzie społecznej gospodarki rynkowej. (…) Aby każde pokolenie było w należyty sposób zabezpieczone
— mówił prezydent podczas „Międzypokoleniowego Dnia Aktywności” w Żyrardowie. Na zaproszenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej salę wypełniły osoby zgromadzone z mazowieckech domów seniora.
Sytuacja gospodarcza wygląda dobrze, więc w tym roku po konsultacjach z premierem podjęto decyzję, że 13-a emerytura będzie wprowadzona na stałe. W kwietniu każdego roku. I będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury na dzień 1 marca każdego roku
— tłumaczył prezydent.
Potem odwiedził stoiska, na których prezentowano aktywność seniorów.
GALERIA ZDJĘĆ Z ŻYRARDOWA:
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent podpisał ustawę o trzynastej emeryturze. „Tym, którzy nas wychowywali należy się wsparcie i godne życie”
Na spotkanie z prezydentem przybyło kilkaset osób. Głównie osób starszych, ale niektórzy zabrali ze sobą dzieci, bo odwiedziny głowy państwa to jednak spore wydarzenie.
Miałem okazję porozmawiać z mieszkańcami Żyrardowa. O ich codzienności w mieście, które kiedyś słynęło z prężnego przemysłu tkackiego, a potem podupadło. Ale nie wszyscy narzekają. Co ciekawe, do rangi pewnego symbolu urósł przypadek pana Jacka z Łowicza, mężczyzny, który dosyć emocjonalnie kilka dni temu dziękował prezydentowi za program „500+”, a później został za tę wylewność wzięty na celownik hejterów. Pisałem o tym we wczorajszym odcinku bloga „Pałac 2020. Zapiski z kampanii”.
Pan Sławomir Żukowski, właściciel zakładu blacharskiego w Żyrardowie wcale nie dziwi się, że ktoś chce dziękować Dudzie i PiS-owi za programy socjalne.
Widzę to po moich klientach. Wcześniej, gdy nie było „500+”, czeto targowali się o cenę naprawy, teraz coraz rzadziej się to zdarza. Na wiele rzeczy nas po prostu stać
— ocenia. Opowiada też o swoim 25 letnim synu i jego narzeczonej. Dzięki zwolnieniu z podatku dochodowego (do 26 roku życia), młodzi świetnie sobie radzą.
Z kolejnymi osobami rozmawiam o najgorętszym teraz politycznym sporze, czyli swego rodzaju szantażowi wywieranym na prezydencie ws. ustawy rekompensacyjnej dla mediów publicznych.
To jest skrajnie nieuczciwie postawiony temat, jeśli stawia się naprzeciwko siebie TVP i chorych na raka. Straszna demagogia. I jeszcze to wciskanie ludziom, że chorzy onkologicznie umierają tylko dlatego, że PiS i Duda nie chcą dać na nich pieniędzy, kto w to wierzy?!
— słyszę od pana Sławomira.
W dyskusję o braku pracy w Żyrardowie wdają się tuż obok mnie Piotr Żurawski i Marianna Zdanowska, emeryci.
Jak upadły zakłady lniarskie, to naprawdę nie było się, gdzie podziać. Mieszkałam na wsi, często byliśmy po prostu głodni. Teraz, jeśli ktoś nie pracuje, to tylko dlatego, że nie chce. Praca jest i wcale nie trzeba stąd wyjeżdżać
— mówi mi pani Marianna. Jako przykład podaje swoją córkę, pielęgniarkę ze szpitala w Żyrardowie.
Ja nie mam jednej nerki, przed 2015 rokiem rzeczywiście trudno było się gdzieś zatrudnić, mimo, że zakłady na niepełnosprawnych dostawały przecież spore dotacje. Teraz to się zmieniło, w ofertach można przebierać
— opowiada pan Piotr. Oboje moi rozmówcy zgadzają się z tym, że jednak ludzi w mieście ubywa. Ale nie dlatego, że nie ma pracy, tylko młodzi wolą po prostu większe miasta, bo „tam im się bardziej podoba”.
Stanowczo o esbeckich emeryturach
„Dudabusem” pokonał prezydent trasę z Żyrardowa do Sochaczewa. To było spotkanie wyborcze, na którym prezydent podziękował za entuzjam mieszkańców podczas poprzedniej wizyty. Rzeczywiście był tutaj pięć lat temu, dzień po ogłoszeniu wyników w zwycięskiej dla siebie pierwszej turze wyborów. Do dzisiaj wspomina, że to wspaniałe przyjęcie pozwoliło wielu już wtedy uwierzyć w ostateczny sukces.
Tym razem Duda też został przyjęty z okrzykami:
Pierwsza tura! Pierwsza tura!
Podczas wystąpienia prezydent mówił dużo o podpisanej wcześniej ustawie, na mocy której seniorzy dostaną w kwietniu trzynastą emeryturę, a także o przyjętej dzisiaj przez rząd ustawie o „czternastce”.
Stwierdził także, że przeciwko jego kandydaturze protestują m.in. funkcjonariusze służb PRL, którzy utracili swoje przywileje emerytalne w wyniku zmian wprowadzanych przez rząd PiS.
Polska zmienia się na lepsze dla państwa, dla tych, którzy żyli uczciwie, dla tych, którzy zawsze oczekiwali tego, że Polska będzie państwem sprawiedliwym i nie mieli takich nieusprawiedliwionych przywilejów. Czas nieusprawiedliwionych przywilejów w uczciwym państwie musi przeminąć
— oświadczył.
W Polsce trzeba dokończyć naprawę wymiaru sprawiedliwości. Tak, w Polsce trzeba jeszcze dokończyć naprawę w bardzo wielu obszarach
— podkreślił Andrzej Duda.
CZYTAJ TAKŻE: Jasna deklaracja! Prezydent Duda: Nie pozwolę, aby jakiekolwiek nieusprawiedliwione roszczenia były realizowane w Polsce
Czyja kampania dobra?
Najciekawsze w tym badaniu jest to, że zrobił je Ibris na zlecenie Onet.pl.
W opisie sondażu czytamy
Pytanie o wybór najlepszej kampanii wymaga od respondenta decyzji o wyborze tej jednej
Nawet wyborcy partii opozycyjnych dają działaniom sztabu Andrzeja Dudy dobre oceny. Wyborcy KO oceniają je lepiej niż kampanię Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.
Kampania Kosiniaka-Kamysza jest oceniana lepiej od Dudy w grupie najmłodszych wyborców.
CZYTAJ TAKŻE: SONDAŻ. Kto w najlepszym stylu prowadzi kampanię? Polacy wskazali na Andrzeja Dudę. Spory problem Kidawy-Błońskiej
Kampanijny wirus
Daleki jestem od lekceważenia sprawy koronowirusa, bo mamy do czynienia z kolejnymi ofiarami śmiertelnymi. Rozprzestrzenia się on dosyć dynamicznie i jest coraz bliżej Polski. Wydawałoby się, że to temat, nad którym pochylimy się z troską, wszyscy. A jednak…
Mamy kampanię wyborczą i okazuje się, że to też może być pole konfliktu. Bo czym są histeryczne pytania Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która domaga się informacji, jak „rząd PiS” przygotowany jest na epidemię. Szczerze? Mam wrażenie, że gdyby pani kandydat obejrzała parę razy telewizję, może nawet publiczną, to by to wiedziała.
Widać jednak, że z tej drogi nikt zejść nie zamierza, że będzie toczona narracja, że PiS i Dudą nie są przygotowani. By to udowodnić marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki nawet zaczął myć ręce przed wejściem na salę obrad…
…a Walter Chełstowski, który od lat atakuje obóz PiS, udostępnił na Twitterze screenshot dokumentu, który miał uderzyć w rządzących.
CZYTAJ TAKŻE: Opozycji znów nie wyszło. Fogiel odpowiada na straszenie koronawirusem: Sprawa się rypła. Szpitalem zarządza samorząd
Tymczase to nie jest tak, że nikt o tym problemie nie myśli…
Mastalerek
Dwa słowa poświecę dzisiaj jeszcze Marcinowi Mastalerkowi, rzecznikowi kampanii Andrzeja Dudy z 2015 roku. Zwycięskiej i poprowadzonej bardzo dobrze. Dziś mówi w TVN24 w ten sposób:
Wszyscy widzą jak jest. I nie jest dobrze. Nie potrzeba do tego sondaży, bo wielokrotnie przestrzegałem, żeby nie ekscytować się, wręcz nie narkotyzować się sondażami.
Zdaniem byłego parlamentarzysty problem jest głębszy.
Otóż po tych wygranych PiS nie wyciągnęło wniosków ze złych kampanii i dzisiaj to wszystko się nawarstwiło i niestety prezydent może paść ofiarą tego niewyciągania wniosków z błędów przez obóz władzy i na razie pada
— dodaje Mastalerek, który dzisiaj jest w zasadzie poza polityką. Z takiej pozycji łatwo recenzować, czasem zbyt łatwo.
Sorry za szczerość, ale wygląda mi to na dąsy odrzuconego kochanka…
CZYTAJ TAKŻE: Gorzkie słowa Marcina Mastalerka o kampanii prezydenta Andrzeja Dudy: „Wszyscy widzą jak jest. I nie jest dobrze”
Posiedzenie klubu w Jachrance
Gaśnie już nieco zainteresowanie szefową kampanii Andrzeja Dudy Jolantą Turczynowicz-Kieryłło. Chyba ostatnim na ten moment akordem są „przecieki” z posiedzenia klubu PiS w Jachrance, gdzie podobno miała ona podpaść prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu. Bo ponoć zbyt dużo mówiła o sobie i o swoich ostatnich przebojach z atakami medialnymi. Gdy zaś została zapytana o program kandydata, nie bardzo miała coś do powiedzenia.
CZYTAJ TAKŻE: Turczynowicz-Kieryłło podpadła Jarosławowi Kaczyńskiemu? Prezesowi PiS miało się nie spodobać jej wystąpienie w Jachrance
Też słyszałem taką wersję zdarzeń, ale dopytując usłyszałem o pewnym kontekście tej sytuacji. Z tego miejsca należy pozdrowić marszałka Ryszarda Terleckiego, który wcielił się w rolę partyjnego egzaminatora. I zapytać, dlaczego pytania o strategię kampanii nie zostały zadane panu posłowi Joachimowi Brudzińskiemu, a te o program pani premier Beacie Szydło?
Zaznaczając, że nic tu nie jest czarno-białe zostawiam ten wątek. Jeszcze 75 dni do wyborów, nie warto tracić energii na takie gierki…
Trudne sprawy…
Wróćmy jeszcze na chwile do Sochaczewa. Po otwartym spotkaniu z mieszkańcami, prezydent miał chwilę na pogadankę ze szkolną młodzieżą. A któż zadaje trudniejsze pytania niż dzieci?
Panie prezydencie, dzisiaj tak pięknie opowiadał pan o Sochaczewie, a kilka dni temu słyszałem, jak równie pieknie opowiadał pan o Łowiczu. Które z tych miast jest według pana piękniejsze?
— zapytał pewien młody człowiek. Krótko mówiąc… szach-mat!
RELACJA Z POPRZEDNICH DNI NA MOIM BLOGU PAŁAC 2020. ZAPISKI Z KAMPANII. ZACHĘCAM DO CZYTANIA CODZIENNIE.
Marcin Wikło
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/488619-75-dni-do-wyborow-polska-staje-sie-lepsza-dla-uczciwych