Projekt senatorów z opozycji de facto likwiduje reformy Zjednoczonej Prawicy dotyczące sądownictwa. Pewnie dlatego przedstawiciele sędziowskiej „kasty” tak ochoczo go popierają. W opinii skrajnie upolitycznionego stowarzyszenia „Iustitia” do projektu senackiego pojawiają się groźne elementy. Szokuje fakt, że sędziowie i senatorowie zgadzają się, iż polski Trybunał Konstytucyjny jest sądem, który nie ma prawa oceniać orzeczeń TSUE!
CZYTAJ RÓWNIEŻ:Izba Dyscyplinarna SN nie poddaje się uchwale Gersdorf! Rozpatruje kolejne sprawy, w tym sędzi – celebrytki
W opinii stowarzyszenia czytamy, że Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” co do zasady pozytywnie opiniuje projekt.
SSP „Iustitia” oświadcza, iż wyrażony w uzasadnieniu projektu ogólny cel ustawy, jakim jest dostosowanie przepisów prawa krajowego, w zakresie obowiązku zapewnienia każdemu prawa do niezawisłego i bezstronnego sądu, do wymogów wynikających z prawa Unii Europejskiej zasługuje na pełną akceptację. Ma to szczególne znaczenie w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej jako TSUE) z 19.11.2019 r. (…). Dotyczy to w szczególności wskazanego w uzasadnieniu projektu rzeczywistego stanu normatywnego oraz skutków wejścia w życie ww. wyroku TSUE.
– czytamy w opinii „Iustitii”.
Najkrócej rzecz ujmując, wyrok powyższy przesądził, że Trybunał Konstytucyjny nie może czynić przedmiotem dokonywanej przez siebie bezpośredniej oceny konstytucyjności wypowiedzi orzeczniczych Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (obecnie TSUE).
– piszą sędziowie i powołują się na wydaną z licznymi naruszeniami prawa uchwałę składu połączonych izb: SN
W uzasadnieniu uchwały z 23.01.2020 r. Sąd Najwyższy wskazał, iż dokonywane z naruszeniem konstytucyjnych procedur upolitycznienie sądów i podporządkowanie ich większości parlamentarnej tworzy stały mechanizm podważania legitymacji określonych sędziów oraz kwestionowania wydawanych przez nich orzeczeń, przy każdej kolejnej zmianie władzy politycznej. Dostrzegł też, że zniwelowanie zagrożeń może nastąpić wyłącznie poprzez aktywność ustawodawcy, przywracającego zgodne z Konstytucją RP i prawem unijnym regulacje dotyczące wymiaru sprawiedliwości.Stowarzyszenie odbiera przedmiotowy projekt, jako próbę opanowania bezprecedensowego chaosu prawnego będącego następstwem nieodpowiedzialnych działań władz ustawodawczej i wykonawczej, które – na co Stowarzyszenie wielokrotnie już wskazywało – stopiły się w tzw. władzę polityczną.
– dodają.
Nie ma wątpliwości, że zbuntowane środowiska sędziowskie blatują się dziś z politykami opozycji. To złamanie konstytucyjnej zasady apolityczności sędziowskiej, to znak rozpoznawczy „kasty” sędziowskiej, która od kilku lat jest jeszcze jednym elementem politycznej układanki.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/488014-ustawka-kasty-z-grodzkim-iustitia-chwali-projekt-opozycji