Stany Zjednoczone zamierzają przekazać krajom Europy Środkowo-Wschodniej zaangażowanych w Inicjatywę Trójmorza do 1 mld USD na inwestycje energetyczne - ogłosił sekretarz stanu USA Mike Pompeo w sobotę, w drugim dniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Naszym celem jest ożywienie prywatnych inwestycji w sektorach energetycznych tych państw
— argumentował Pompeo w swoim wystąpieniu na dorocznej konferencji.
Sprawę skomentował dla portalu wPolityce.pl minister Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta Andrzeja Dudy.
Rozmawiałem o tym projekcie w styczniu w Departamencie Stanu USA. Udało się
— powiedział minister Krzysztof Szczerski.
Pompeo zapewnia o przekazaniu środków
Szef amerykańskiej dyplomacji zapewniał, że środki te zostaną przekazane przez agencję rządową (DFC, International Development Finance Corporation) przy wsparciu Kongresu USA.
Naszym celem jest ożywienie prywatnych inwestycji” w sektorach energetycznych tych państw
— argumentował Pompeo w swoim wystąpieniu na dorocznej konferencji.
Skupił się w nim na obronie roli USA w światowej polityce oraz krytykowaniu Chin i Rosji, a także wzywaniu do jedności Zachodu.
Krytyka USA przez Niemcy
Pompeo odniósł się też do krytyki USA ze strony prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który stwierdził w piątek, że Stany Zjednoczone pod rządami obecnej administracji odrzucają ideę społeczności międzynarodowej. Zdaniem szefa amerykańskiej dyplomacji twierdzenia takie „nie odzwierciedlają rzeczywistości”.
Z radością informuję, że (doniesienia) o śmierci Sojuszu Północnoatlantyckiego są mocno przesadzone. Zachód wygrywa i wygrywamy razem
— podkreślił Pompeo.
Wskazując m.in. na aneksję Krymu przez Rosję w 2014 roku, ocenił, że to Rosja, Chiny i Iran podważają światowy porządek.
Obecnie, po ponad 30 latach od upadku muru berlińskiego, wciąż zagrażają nam państwa, które nie szanują suwerenności
— zauważył szef amerykańskiej dyplomacji.
Kwestia Chin
Po raz kolejny ostrzegł przed chińskim gigantem telekomunikacyjnym Huawei.
Huawei i inne wspierane przez rząd chińskie firmy technologiczne to „konie trojańskie” służące chińskiemu wywiadowi
— ocenił.
Pompeo po raz kolejny wyraził sprzeciw USA wobec gazociągu Nord Stream 2. Przestrzegł też, że „rosyjskie kampanie dezinformacyjne próbują obrócić naszych obywateli przeciwko sobie”.
Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie członkami grupy jest 12 państw członków UE: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. W forum, na zasadzie partnerstwa, brały udział w ostatnim czasie także UE, Niemcy oraz USA. Celem inicjatywy jest promowanie dialogu oraz gospodarczej współpracy dla rozwoju infrastruktury w regionie struktury w obszarze produkcji energii, transportu oraz usług cyfrowych.
tp/wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/487080-pilne-usa-przekaza-trojmorzu-ok-miliarda-usd-na-inwestycje