Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą pozytywnie zaopiniowała we wtorek kandydatów na stanowiska konsulów generalnych: Adriana Kubickiego - w Nowym Jorku, Marty Olkowskiej - w Kurytybie oraz Michała Mazurka w Manchesterze.
Adrian Kubicki konsulem generalnym w Nowym Jorku
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk przedstawiając kandydaturę Kubickiego na stanowisko konsula w Nowym Jorku podkreślał, że to osoba dynamiczna i młoda, ale też doświadczona. Przypomniał, że Kubicki - z wykształcenia socjolog - dotychczas pełnił funkcję szefa Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, a wcześniej - rzecznika prasowego i dyrektora wykonawczego ds. komunikacji w PLL LOT.
Jak mówił Szynkowski vel Sęk, Kubicki jeszcze wcześniej pracował jako dziennikarz, którego zainteresowania, jak podkreślał, obejmowały kwestie dotyczące tzw. trzeciego sektora i pomocy rozwojowej.
Kubicki zaznaczył, że konsulat generalny w Nowym Jorku - z racji zarówno swojego położenia jak i dużego obszaru, który obejmuje - ma bardzo szerokie spektrum działania; wskazywał, że jest to związane z wyjątkowością Nowego Jorku jako ośrodka politycznego, naukowego, kulturalnego, gospodarczego i międzynarodowego. Zauważył, że jest to także wyjątkowe miejsce dla dialogu polsko-żydowskiego.
Mówił, że jednym z jego zadań będzie próba znalezienia nowej formuły współpracy z Polonią oraz zatrzymania i odwrócenia trendu zapominania osób o polskim pochodzeniu o kraju. Podkreślał, że w tym celu zamierza m.in. promować Polskę w szkołach i na uczelniach, wspierać program dwujęzyczności oraz zwiększać „polską obecność w amerykańskich mediach”.
Kubicki zapowiadał też wspieranie współpracy ekonomicznej oraz inwestycji we współdziałaniu z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, wsparcie dla studenckich programów stypendialnych, promowanie polskich innowacji i startupów oraz dalszego rozwoju połączeń lotniczych z Polską w regionie. Deklarował, że będzie także promował Polskę jako miejsce atrakcyjne turystycznie i biznesowo.
Kandydat na konsula generalnego mówił też o planach dotyczących wspierania dialogu polsko-żydowskiego. Zapowiadał m.in. - oprócz debat i spotkań skupionych na historii - „bardziej pragmatyczny” dialog o charakterze biznesowym; podkreślał, że chciałby, aby odbywał się on „w trójkącie Amerykanie, Żydzi i Polacy”. Powiedział, że chciałby także „odwoływać się do tożsamości amerykańskich Żydów”, podkreślał, że większość z nich ma polskie korzenie.
Zmiana na stanowisku konsula w Kurtybie
Szynkowski vel Sęk przedstawił też kandydaturę Marty Olkowskiej na konsula generalnego w Kurytybie. Poinformował, że jest ona absolwentką stosunków międzynarodowych na UW; wskazywał, że Polonia w Brazylii była niemal od początku obiektem jej badań naukowych. Przypomniał, że w latach 2008-2012 pracowała w konsulacie w Lizbonie, a od 2016 r. - w ambasadzie polskiej w stolicy Brazylii.
Olkowska jako wyzwania wskazała m.in. przygotowanie wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Brazylią i przygotowanie do zapowiedzianej w tym roku oficjalnej wizyty w Polsce brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro. Jak mówiła, jest ona możliwa w pierwszej połowie roku. Ponadto - zaznaczyła - ważną kwestią jest stan polsko-brazylijskich stosunków parlamentarnych oraz zapewnienie możliwości nauki języka polskiego w Brazylii. Jak podkreślała, potrzebni są do tego nauczyciele, których trzeba do tego kraju sprowadzić.
Nowy konsul w Manchesterze
Wiceszef MSZ przestawił także kandydata na konsula generalnego w Manchesterze. Jak mówił, Mazurek jest absolwentem prawa i administracji na UW oraz ma ukończone studia z zakresu administracji publicznej; pracował m.in. w konsulatach RP - w Chicago i w Londynie. Podkreślał, że jego pobyt na placówce w stolicy Wielkiej Brytanii przypadł m.in. na lata, gdy wyjątkowo wielu rodaków przybyło tam do pracy.
Mazurek podkreślał, że największym wyzwaniem będzie dla niego sytuacja związana z brexitem. Wskazywał, że obecnie - w czasie okresu przejściowego - na Wyspach wprowadzono obowiązek rejestracji w systemie osiedleńczym. Mówił też o sytuacjach związanych z zamachami terrorystycznymi czy dużymi wypadkami komunikacyjnymi. Zapowiadał wspieranie polskiej edukacji i promowanie dwujęzyczności wśród osób polskiego pochodzenia.
Konsula generalnego powołuje minister spraw zagranicznych po zasięgnięciu opinii sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
kb/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/486641-adrian-kubicki-konsulem-generalnym-w-nowym-jorku