Jest cześć wyborców Zjednoczonej Prawicy, którzy czują się zmęczeni nadmiarem sporów wokół sądownictwa - stwierdził wicepremier Jarosław Gowin na antenie Polsat News. We wcześniejszej rozmowie z RMF FM lider Porozumienia zdradził, że jego partia ma pomysł na kompromis ws. Izby Dyscyplinarnej SN.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co dalej z reformą sądownictwa? Wicepremier Gowin: Sędziowie chcą powrotu do statusu sprzed roku 2016. To niemożliwe
CZYTAJ TAKŻE: Wicepremier Gowin: Żadne państwo nie może dopuścić, aby część sędziów podważała legalność powołania innych sędziów
Zmęczenie sporem o sądownictwo
Gowin był pytany w Polsat News o spadające w sondażach poparcie dla PiS i prezydenta Andrzeja Dudy. Wicepremier stwierdził, że Andrzejowi Dudzie poparcie nie spada, rośnie natomiast jego głównej konkurentce w wyborach prezydenckich Małgorzacie Kidawie-Błońskiej z Platformy Obywatelskiej.
Jednocześnie Gowin ocenił:
Jest cześć wyborców (…) Zjednoczonej Prawicy, którzy czują się zmęczeni nadmiarem sporów, przede wszystkim eskalacją tego sporu wokół sądownictwa. Doskonale rozumie to opozycja, bo wyraźnie podgrzewa (ten spór - PAP).
Gowin podkreślił też, że politycy jego formacji, czyli Zjednoczonej Prawicy „w duchu odpowiedzialności za Polskę”, „za wynik wyborów prezydenckich” i „za dalsze rządy Zjednoczonej Prawicy” powinni wyciągnąć wnioski z tego, co im sygnalizują ich wyborcy.
>>Rozstrzygną sondaże<<
Zapytany, kto w takim razie rozstrzygnie spór o sądownictwo wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, odpowiedział:
Rozstrzygną sondaże. Dlatego, że od momentu kiedy pojawiała się kolejna faza ostrego sporu o sądownictwo jest rzeczywiście ten trend - lekki trend spadkowy (w poparciu społecznym dla obozu Zjednoczonej Prawicy - PAP).
Dodał, że - w jego ocenie ten trend można odwrócić. Mówiąc o nadchodzących wyborach prezydenckich Gowin ocenił, że Andrzej Duda nie jest kandydatem na prezydenta „całkowicie uzależnionym od swojego obozu politycznego”.
Ma on poparcie około 10 procent (…) wyższe od Zjednoczonej Prawicy
— stwierdził.
Mówiąc o tych wyborcach, którzy - w jego przekonaniu - rozstrzygną o wyniku wyborów ocenił, że chcą oni reformowania sądownictwa „w sposób spokojny, przemyślany i długofalowy”.
Gowin zapewnił też, że w Zjednoczonej Prawicy nie ma sporu o reformę sądownictwa, ale jest dyskusja „o tempo zmian i o konkretne rozwiązania”.
Zjednoczona Prawica to koalicja Prawa i Sprawiedliwości z Porozumieniem Jarosława Gowina i Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry.
Co z Izbą Dyscyplinarną SN? Propozycja Porozumienia
Z kolei we wcześniejszej rozmowie z RMF FM Jarosław Gowin przyznał, że jego partia ma propozycję kompromisu dot. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Ma ona być dopiero konsultowana wewnątrz koalicji rządzącej, a o szczegółach lider Porozumienia zamierza poinformować dopiero po zmianie na stanowisku I prezesa Sądu Najwyższego.
Jeśli chodzi o konkretne rozwiązania dotyczące Izby Dyscyplinarnej, moja partia - Porozumienie - ma pewne koncepcje, które najpierw będziemy konsultować w gremiach wewnątrzkoalicyjnych.
— zdradził.
Wiele rozwiązań dobrze służących sądownictwu może mieć różny kształt legislacyjny. Jest dla mnie rzeczą bezdyskusyjną, że nie można utrzymywać takiego stanu jak poprzednio, czyli właściwie stanu braku odpowiedzialności sędziów nawet za ewidentne przestępstwa
— powiedział.
Najpierw musimy przeprowadzić proces wyboru nowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, czy nowej pierwszej prezes, w zależności od decyzji pana prezydenta Dudy. Dopiero wtedy, kiedy sytuacja w Sądzie Najwyższym będzie ustabilizowana, ta sytuacja personalna, to być może trochę niepotrzebne zarzewie sporu, będziemy mogli mówić o szczegółach dotyczących Izby Dyscyplinarnej, o ile te propozycje Porozumienia zyskają akceptację.
— mówił Jarosław Gowin.
CZYTAJ WIĘCEJ:
kpc/PAP/Polsat News/RMF FM
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/486403-gowin-ma-propozycje-kompromisu-ws-izby-dyscyplinarnej-sn