Izba Dyscyplinarna SN jest i będzie elementem polskiego porządku prawnego
— mówi portalowi wPolityce.pl Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.
wPolityce.pl: Komisarz Vera Jourova w „Der Spiegel” twierdzi, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest dokonywana za pomocą łomu. Ubolewa, że może być nieodwracalna. Jak pan odniesie się do tych słów?
Błażej Spychalski: Jestem zaskoczony słowami pani przewodniczącej Jourovej. Pani komisarz nie tak dawno temu była naszym kraju i rozmawiała z władzami. Nasze władze podkreślały i podkreślają, że chcą prowadzić dialog z Komisją Europejską i z panią komisarz. Ale takie słowa panie komisarz nie ułatwiają dialogu.
A może pani Jourova ma nieformalny przykaz, żeby grillować Polskę? Prof. Ryszard Legutko w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl postawił takie domniemanie.
Polskie władze cały czas podkreślają, że są gotowe do prowadzenia dialogu i konstruktywnych rozmów na temat konkretnych rozwiązań. Pan minister Ziobro powiedział pani Jourovej podczas pobytu w Polsce, że przecież w państwach UE są różne rozwiązania prawne. Dodał, że jeżeli będzie taka wola, możemy próbować je wdrożyć. Powołał się na przykład rozwiązań niemieckich. Należy w spokoju prowadzić konstruktywny dialog, który doprowadzi nas do wspólnych rozstrzygnięć.
Jakie działania Polska powinna podjąć, jeżeli np. TSUE zwróci się z żądaniem zabezpieczenia nowych przepisów dotyczących sądownictwa?
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest częścią polskiego porządku prawnego i funkcjonuje na podstawie konkretnych przepisów ustawy. Izba Dyscyplinarna SN jest instytucją niezależną, niezawisłą i niezwykle potrzebną. Na jej powstanie oczekiwało wielu Polaków. Izba Dyscyplinarna SN jest i będzie elementem polskiego porządku prawnego.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski twierdzi, że reformę wymiaru sprawiedliwości powstrzymają nasi sędziowie. Jak pan skomentuje to stwierdzenie? Co można przez to rozumieć?
Zaskakujące stwierdzenie. Nie wiem co pan prezydent miał na myśli. Powinien wyjaśnić to stwierdzenie. Bo co oznacza sformułowanie: nasi sędziowie? W Polsce sędzią jest ten, kto został powołany przez prezydenta RP do stanu sędziowskiego. Koniec. Kropka. I tylko takie osoby są powołane do bycia sędziami. Jeżeli pan Trzaskowski ma swoich sędziów to niech publicznie wyjaśni o co mu chodziło, bo z chęcią bym posłuchał.
Co przyniosła wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce?
To była bardzo dobra wizyta. Nastąpiła w bardzo ważnym, smutnym i trudnym momencie dla UE, jakim stał się breksit. Warto podkreślić, że była to pierwsza tegoroczna wizyta zagraniczna prezydenta Francji w kraju członkowskim UE. Jest to pewnego rodzaju symbol. Rozmowy prezydentów były długie, dobre i konstruktywne. Dotyczyły wielu tematów, które są dla nas szczególnie interesujące, np. kwestii bezpieczeństwa. Pan prezydent Macron wyjaśnił, o co dokładnie chodzi w jego wizji bezpieczeństwa. Bardzo istotna podczas rozmów były kwestie związane z gospodarką i z nowym zielonym ładem. Prezydent Francji podkreślił, że wie, jaka jest sytuacja polskiej energetyki. Zdawał sobie sprawę, dlaczego Polska ma trudności ze zmianą miksu energetycznego i wie, że to będzie dużo kosztowało. Zadeklarował pomoc Francji w tym zakresie. Nie tylko pomoc merytoryczną, ale również pomoc finansową. To były naprawdę bardzo dobre i bardzo konstruktywne rozmowy. Mam wrażenie, że była to wizyta przełomowa.
Not. ems
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/486108-rzecznik-prezydenta-jestem-zaskoczony-slowami-pani-jourovej