Na stronach portalu oko.press odnotowujemy interesującą relację Agnieszki Holland z prywatnego, nieformalnego spotkania z Emmanuelem Macronem przy okazji niedawnej wizyty francuskiego prezydenta w naszym kraju.
Kto uczestniczył we wspomnianym spotkaniu? Jak relacjonuje Holland:
Adam Michnik, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Marian Turski, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, reżyser Krzysztof Warlikowski, aktorzy Wojtek Pszoniak i Andrzej Seweryn, pisarka Agata Tuszyńska. Ze świata polityki poseł KO Paweł Kowal, nie wiem dokładnie z jakiego klucza. Poza tym parę osób, które przyjechały z Macronem: Jacques Rupnik, Czech mieszkający od zawsze w Paryżu, polski Żyd, wybitny socjolog Georges Mink, Piotr Smolar dziennikarz Le Monde’a, syn Aleksandra Smolara, którego w naszym gronie brakowało i dziennikarz legenda a obecnie europoseł Bernard Guetta.
Jak czytamy, spośród licznych głosów, jakie padły w dyskusji - były i te, w których domagano się reakcji Paryża na to, co dzieje się w Polsce.
Nasze wypowiedzi były różne, od bardzo osobistych, niektórych dość rozpaczliwych, żeby Francja ratowała polską demokrację, przez katastroficzną wizję, którą roztoczył Krzysztof Warlikowski, po jakieś próby diagnozy sytuacji w Polsce. Mnie się wydawało, że nie ma co tworzyć książki skarg i zażaleń albo terapeutyzować się z politycznej depresji, bo nie po to, żeśmy się spotkali. Sama mówiłam o tym, co Francja mogłaby zrobić, żeby wesprzeć bitwę o praworządność w Polsce, ale też o konieczności tworzenia nowej narracji politycznej. I o tym, jakie są nasze, demokratów winy. (…) Nie trzeba było Macrona przekonywać, że jest w Polsce system władzy jednoosobowej, że ludzie, z którymi się spotykał, to figuranci. I że psychologia Kaczyńskiego ma tu kluczowe znaczenie. Nie jest wykluczone, że Kaczyński będzie chciał wyprowadzić Polskę z Unii.
Reakcja francuskiego prezydenta?
Odpowiedział, że szanuje romantyzm konstytucyjny, ale to nigdy nie będzie porywające dla szerszych kręgów społecznych.
Co ciekawe, w rozmowie pojawił się też wątek Rosji - kolejni prelegenci mieli przekonywać francuskiego prezydenta do tego, by bardziej krytycznie spojrzał na to, co czyni Kreml.
Kolejni mówcy zaczęli tłumaczyć Macronowi, że jego nastawienie prorosyjskie to wielka naiwność, że żadne porozumienie nie może się udać, bo Putin ma po prostu swoje cele.
Czytamy też, że „podobno Adam Michnik powiedział, że Putin jest przestępcą, na co Macron odparł, że z przestępcami też trzeba się czasem dogadywać”.
svl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/485797-holland-ujawnia-kulisy-prywatnego-spotkania-z-macronem