Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrywała w poniedziałek ustawę o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych. Chodzi o kwestię rekompensaty dla mediów publicznych w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. Podczas posiedzenia komisji doszło do spięcia pomiędzy prezesem TVP Jackiem Kurskim a senatorami opozycji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASZ WYWIAD. Kurski: Szokujące, jak wielkie są jeszcze kompleksy na prawicy, jak łatwo jej narzucić pewne strachy, sparaliżować ją
Na posiedzeniu komisji obecny był m.in. prezes TVP Jacek Kurski i szef KRRiT Witold Kołodziejski. Kurski podkreślił, że „każde szanujące się państwo europejskie ma bardzo silne media publiczne, które są w bardzo znaczący sposób subsydiowane”.
Na przykład we Francji czy Wielkiej Brytanii. To ważna informacja, bo te kraje, to wyznacznik skuteczności wykorzystania środków, te kraje mają 30-procentową oglądalność, a TVP przy mniejszych wpływach też ma oglądalność na poziomie 30 proc. i to w badaniach Nielsena – zważając, że mamy przesłanki na wyższą
— mówił prezes TVP dodając, że ok. 25 proc. środków finansowych idzie na informację i publicystykę, ok. 24 proc. na sport, 22,3 proc. na rozrywkę.
Podkreślił także, że mechanizm rekompensaty jest bardzo rozsądny i uczciwy, a ustawodawca udziela ulg i zwalnia pewne grupy z opłat, jednocześnie do tej pory nie gwarantował rekompensaty na „rzecz swojej szczodrobliwości”.
Za moich poprzedników były zaniedbania, Polacy nie mogli oglądać rozgrywek w piłce nożnej; a ja podjąłem decyzję, nie mając jeszcze gwarancji finansowania, że TVP nie może być pozbawiona narodowych sportów drużynowych takich jak choćby koszykówka, siatkówka, piłka nożna
— wymienił Jacek Kurski.
Jednocześnie prezes publicznej telewizji ocenił, że „kondycja finansowa jest bardzo dobra po rekompensatach” i że „w ubiegłym roku bilans był na plusie”. Zadeklarował też, że ograniczy w tym roku ilość reklam w TVP ABC, aby dzieci miały z nimi jak najmniejszy kontakt.
Dodał, że zaniedbania w TVP wynikały także z „marnotrawienia środków w sferze dystrybucji” i zaznaczył, że za 2-3 lata nadawca będzie korzystać z technologii RPD i wtedy „wiele osób zdziwi się, jaka jest rzeczywista oglądalność”.
Słowa Kurskiego wywołały wzburzenie wśród senatorów opozycji. Przewodnicząca sejmowej komisji Barbara Zdrojewska zarzucała prezesowi TVP, że „prezentuje nieistniejącą rzeczywistość”.
Media publiczne są w stanie kompletnej degrengolady
— stwierdziła Zdrojewska.
Wtórował jej Bogdan Borusewicz, oskarżając TVP o śmierć Pawła Adamowicza.
W TVP to nie jest informacja, ani publicystyka, ale to jest propaganda sterowana, o czym świadczą przykłady Pawła Adamowicza czy Tomasza Grodzkiego
— mówił Borusewicz.
W odpowiedzi Jacek Kurski zwrócił uwagę, że w Polsce jest ponad 200 kanałów i gdyby Polacy uważali, że TVP uprawia propagandę, to by nie oglądali Telewizji Publicznej.
Tymczasem oglądalność rośnie, nawet w panelu Nielsena
— podkreślił Kurski.
Jednak Borusewicz dalej mówił o propagandzie i zarzucał Kurskiemu „mord polityczny”.
Atmosfera wytworzona przez telewizję publiczną pchnęła tego człowieka do morderstwa. TVP prowadzi podobne działa wobec Tomasza Grodzkiego. Nawet człowiek normalny pod wpływem pana telewizji by zwariował. Panie prezesie Jacku Kurski, pan jest za to współodpowiedzialny. Dziwię się, że nie macie żadnej refleksji, robicie to samo w stosunku do marszałka Grodzkiego
— gorączkował się Borusewicz.
Prezes TVP wyraził dumę ze swoich dziennikarzy i wykonywanej przez nich pracy. Jak dodał, jeśli zachodzi taka potrzeba, to jest „pierwszy do udzielenia im nagany”. Borusewicz oświadczył jednak, że Kurski „ściga się z telewizją PRL-owską”.
W trakcie posiedzenia komisji poruszona zastała także kwestia „pasków” w TVP Info. Prezes TVP wyjaśnił Borusewiczowi o co chodzi, na podstawie konkretnego przykładu. Borusewicz zarzucił, że podczas transmisji jednego z posiedzeń komisji, na tle dwóch senatorów opozycji widniał pasek mówiący o targowicy. Wszystko wyjaśniło się godzinę później. Okazało się bowiem, że pasek brzmiał zupełnie inaczej, na co zwrócił uwagę prezes TVP.
wkt/TT/wirtualnemedia.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/485415-awantura-na-komisji-kultury-borusewicz-atakuje-tvp