Zarząd Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa UJ uchwalił stanowisko dotyczące sytuacji wokół wymiaru sprawiedliwości. Zawarto w nim między innymi apel do prezydenta Dudy o zawetowanie ustawy dyscyplinującej sędziów czy uznanie uchwały trzech izb Sądu Najwyższego. Jak jednak ustalił portal wPolityce.pl, stanowisko TBSP UJ podejmowane było w co najmniej kontrowersyjnych okolicznościach. Uchwałę głosowano podczas zorganizowanego naprędce spotkania nadzwyczajnego TBSP UJ (w niedzielę), w którym nie uczestniczyła - a zatem nie głosowała - część członków TBSP UJ. Co więcej, w konsultowaniu jej treści brał udział dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ prof. Jerzy Pisuliński! Czyżby podjęcie stanowiska w przyspieszonym trybie miało związek z dzisiejszą wizytą prezydenta Macrona na Uniwersytecie Jagiellońskim?
Kamil Prokpowicz, prezes TBSP UJ, utworzył na Facebooku ankietę, w której pytał członków TBSP UJ o to, czy popierają tekst uchwały (była ona głosowana także podczas nadzwyczajnego spotkania). Z tego wpisu wynika przy okazji, że w konsultowaniu treści uchwały brał udział sam dziekan Wydziału Prawa i Administracji. Miał zasugerować, aby słowo „Wzywamy” zastąpić zwrotem „Apelujemy”.
Mimo późnej pory otrzymałem odpowiedź od Dziekana Pisulińskiego, który zaznaczył, że forma „Apelujemy” jest bardziej stosowna, niż forma „Wzywamy” ze względu na adresatów uchwały. Co do reszty nie wyraził zastrzeżeń
— napisał w poście zawierającym ankietę Kamil Prokpowicz. Głosowanie poprzedziła dyskusja, którą Prokpowicz w dość znamienny sposób podsumował.
Dziękuję za głosy w dyskusji. Analizując szansę tej uchwały, jestem głęboko przekonany, że ma szansę dotrzeć do osób, do których jest kierowana i ma szansę wywrzeć wpływ na jej decyzjach. Jestem też głęboko przekonany, że wesprą ją szeroko studenci wydziału, a także pracownicy naukowi, którzy na wtorkowej konferencji dotyczącej sądownictwa w prywatnych rozmowach pozytywnie wyrazili się co do wszelkich inicjatyw studenckich mających pomóc w obecnej sytuacji – prof. Tuleja, prof. Kardas i prof. Zoll. Gdybym nie wierzył, że nasz głos ma realną siłę, to nie proponowałbym tego w towarzystwie. Przypominam, że spójny treściowo apel podpisali także dziekani wydziałów prawa
— napisał na Facebooku. Wygląda zatem na to, że inicjatywa części studentów prawa UJ znalazła poparcie wśród niektórych pracowników naukowych UJ.
Poniżej tekst całej uchwały wraz z uzasadnieniem:
Warto podkreślić, że nie wszyscy członkowie Zarządu TBSP UJ głosowali za przyjęciem stanowiska dot. sądownictwa. 21 członków TBSP UJ głosowało „za”, ale 8 osób nie poparło takiego stanowiska (3 były przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu). Ponadto, z informacji portalu wPolityce.pl wynika, iż ze względu na naprędce zorganizowane spotkanie, w głosowaniu nie wzięły udział niektóre osoby, które głosowałyby przeciw uchwale. Nie napisano na ten temat ani słowa chociażby w artykule „Gazety Wyborczej” na temat stanowiska części studentów prawa UJ.
Tymczasem dziś o godz. 12 na Uniwersytecie Jagiellońskim ma rozpocząć się wykład prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat relacji polsko-francuskich. Czy podjęcie w szybkim tempie stanowiska przez studentów UJ ma także związek z tą wizytą?
as
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/485412-ujawniamy-kto-stoi-za-apelem-studentow-uj-do-prezydenta