Półtorej godziny trwało spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów PiS, KO, Lewicy, PSL-Kukiz15 oraz koła Konfederacji w Pałacu Prezydenckim. Rozmowy dotyczyły reformy wymiaru sprawiedliwości.
O spotkanie wnioskowali wspólnie posłowie KO, Lewicy i PSL-Kukiz‘15 po tym, jak Sejm w ubiegły czwartek odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustaw sądowych rozszerzającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Wyrazili wówczas oczekiwanie, że prezydent zawetuje nowelizację, która teraz czeka na jego decyzję.
Klub PiS reprezentuje wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Do Pałacu przybył też szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka, który wcześniej zapowiedział, że na spotkanie uda się z ekspertką mecenas Sylwią Gregorczyk-Abram ze stowarzyszenia „Wolne sądy”.
W spotkaniu uczestniczy przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski oraz wicemarszałek Sejmu, lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz poseł Stanisław Tyszka będą reprezentować klub PSL-Kukiz‘15, a Jakub Kulesza i Krzysztof Bosak - Koło Konfederacja.
CZYTAJ TAKŻE: Trybunał Konstytucyjny zawiesza uchwałę Sądu Najwyższego. Sędzia powołany przez prezydenta ma prawo orzekać
W ubiegły czwartek po tym, gdy Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustaw sądowych rozszerzających odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, liderzy trzech klubów opozycyjnych: KO, Lewicy i PSL-Kukiz15 zaapelowali do prezydenta o spotkanie. Wyrazili wówczas oczekiwanie, że prezydent zawetuje nowelizację, która teraz czeka na jego decyzję.
W odpowiedzi na prośbę opozycji prezydent Andrzej Duda zaprosił na środę, na godz. 17.00 do Pałacu przedstawicieli klubów i kół poselskich
— poinformował we wtorek na Twitterze Kędryna.
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował PAP, że środowe spotkanie Andrzej Dudy z przedstawicielami klubów parlamentarnych będzie dotyczyło reformy wymiaru sprawiedliwości.
Tematem spotkania będą kwestie reformy wymiaru sprawiedliwości. Kwestie te interesują opinię publiczną. Takie spotkanie daje też możliwość wypowiedzenia się pełnej reprezentacji sejmowej, daje przegląd poglądów stron, służy zebraniu opinii, informacji
— powiedział PAP prezydencki minister. Mucha zaznaczył, że według jego wiedzy prezydent nie podjął jeszcze decyzji co do ostatnio uchwalonej przez Sejm noweli ustaw sądowych.
as/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/484627-spotkanie-w-palacu-prezydenckim-ws-sadownictwa