Próby politycznego zawłaszczenia pamięci nie ustają. Dzieje się to na wielu poziomach: zmasowanego zakłamywania historii w przestrzeni międzynarodowej, marginalizowania męczeństwa i bohaterstwa Polaków, przejmowania narracji podczas kolejnych uroczystości, aż do próby przekierowania pamięci o Auschwitz na wyłączną pamięć o Holocauście Żydów.
Fałszowanie historii II wojny światowej, zaprzeczanie zbrodniom ludobójstwa i negowanie Holokaustu oraz instrumentalne wykorzystywanie Auschwitz dla jakichkolwiek celów – to bezczeszczenie pamięci ofiar, których prochy są tutaj rozsypane. Prawda o Holokauście nie może umrzeć. Pamięć o Auschwitz musi trwać, żeby Zagłada nigdy więcej się nie powtórzyła
— powiedział prezydent Andrzej Duda podczas głównych uroczystości 75. Rocznicy likwidacji niemieckiego obozu zagłady Auschwitz- Birkenau.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda: Instrumentalne wykorzystywanie Auschwitz dla jakichkolwiek celów to bezczeszczenie pamięci ofiar
Dobrze, że te mocne słowa wybrzmiały podczas głównych, międzynarodowych uroczystości. Dobrze, że dzięki nieobecności prezydenta Polski na konferencji rocznicowej w Yad Vashem wybrzmiały jeszcze wyraziściej. Polska nareszcie walczy o prawdę historyczną i nie daje się podporządkować wpływom silniejszych. Choć nie jest to wcale takie oczywiste. Decyzja prezydenta Dudy krytykowana była bezlitośnie przez polityków opozycji.
Szkoda tylko, że apel prezydenta nie został wysłuchany przez samych uczestników obchodów. Bo choć cały świat wsłuchiwał się wczoraj w głos świadków barbarzyństwa hitlerowskich Niemiec, jeden z nich zdecydował się na upolitycznienie swojego przesłania. Marian Turski, były więzień KL Auschwitz i KL Buchenwald wieloletni dziennikarz tygodnika „Polityka” oraz pracownik Wydziału Prasy PZPR, odwołał się wprost do bieżących wydarzeń politycznych.
Jeżeli się nagina prawo, tak jak to czyniono w Sejmie, wtedy się może zdarzyć. Co zrobić? Jedyne wyjście, to Wy sami, jeżeli potraficie obronić konstytucję, porządek demokratyczny, wtedy potraficie to pokonać. Jeżeli widzicie kłamstwa historyczne nie bądźcie obojętni. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana, ponieważ istotą jest to, że większość rządzi, ale prawa mniejszości muszą być chronione jednocześnie. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza umowy społeczne. Jeżeli nie, to ani się obejrzycie, a na Was, na Waszych potomków, jakieś Auschwitz spadnie z nieba
— mówił Marian Turski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Na jego słowa powołuje się opozycja. Kim jest ocalały z Holokaustu Marian Turski? SPRAWDŹ
Nie pamiętam uroczystości, na których nie pojawiłby się jakiś polityczny zgrzyt. W 2018 roku ambasador Izraela Anna Azari łajała Polskę za ustawę o IPN, w 2015 roku na 70. rocznicę likwidacji obozu nie zaproszono rodziny rotmistrza Pileckiego. Z kolei przed rokiem, podczas obchodów 79. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, po raz kolejny byli więźniowie pozbawieni zostali możliwości wyrażenia swojej pamięci w patriotycznych gestach i nie przewidziano odśpiewania hymnu Rzeczypospolitej w miejscu wybranym przez samych więźniów.
Byli więźniowie od dawna proszą o zniesienie zakazu wnoszenia polskich flag na drzewcach i możliwość odprawienia Mszy św. przed Ścianą Śmierci. Wystosowali list otwarty przed zbliżającą się 80. rocznicą pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz:
Odśpiewanie hymnu Polskiego, powinno być częścią uroczystości, zarówno pod Ścianą Śmierci Bloku 11, jak i przy budynku dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego, obecnie PWSZ im. rtm. Witolda Pileckiego. Ale nie przy muzyce odtwarzanej z płytki i puszczanej z głośnika. Powinno znaleźć się inną formę. Mały kwintet czy kwartet smyczkowy, operowy śpiewak – byłby nowym akcentem w uroczystościach — pisze w liście otwartym Barbara Wojnarowska.
Najważniejsze jest to, aby wszyscy uczestniczący w uroczystościach nie byli ograniczani absurdalnym zakazem „nie wnoszenia polskich flag na drzewcach”, pod pretekstem bezpieczeństwa. Co i komu przeszkadza flaga na drzewcu? Dlaczego można ją wnosić ale pod warunkiem, że jest zatknięta na plastikowym patyku lub trzymana w ręku lub okręconą na osobie jak ręcznik plażowy? To wyraźny brak uszanowania dla oficjalnej flagi RP, o którą walczyły cale pokolenia naszych przodków
— dodaje.
CZYTAJ WIĘCEJ: Była więźniarka Auschwitz apeluje o godne upamiętnienie 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków. LIST OTWARTY
Najwyraźniej są środowiska, którym przeszkadzają katolickie elementy obchodów rocznicowych. Przeniesienie Mszy Świętej do Harmęż jest dla wielu byłych więźniów sporym utrudnieniem.
Tymczasem widzimy kolejne antykatolickie pomysły. Amerykański rabin i aktywista żydowski Avi Weiss nawołuje, by usunąć kościół z terenu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz kościoła katolickiego, który uznaje za „obrazę”.
Ze swoją nieuniknioną chrześcijańską obecnością, stanowi jedno z najbardziej bezpośrednich zagrożeń dla integralności pamięci o Holokauście
— napisał na łamach „Jerusalem Post”.
Sprawa nie zakończyła się na gazetowym manifeście. Dwa dni przed uroczystościami rocznicowymi w KL Auschwitz pojawiła się przed świątynią grupka protestujących Żydów z transparentami: „Przenieść kościół”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Grupa Żydów protestowała przeciwko kościołowi w Auschwitz. Internauci stanowczo: „Nie mają prawa narzucać tak rażących żądań”
Każde kolejne uroczystości niosą jakiś przykry i bolesny zgrzyt. Pamięć o męczennikach KL Auschwitz wciąż jest zawłaszczana, a rozmaite grupy środowiskowe próbują upolityczniać rocznice, pisząc historię na nowo. Jedna jest tylko cecha wspólna – z tej na nowo pisanej pamięci próbuje się wyrugować prawdę o bohaterstwie i męczeństwie Polaków/katolików.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/484444-boj-o-prawde-historyczna-nie-skonczy-sie-nigdy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.