Ocalały z Holokaustu Marian Turski przemawiał podczas uroczystości w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau. Jego słowa do politycznych ataków wykorzystał prof. Wojciech Sadurski oraz poseł PO Borys Budka. Kim jest Marian Turski? Poniżej przybliżamy sylwetkę ocalonego.
Jeżeli się nagina prawo, tak jak to czyniono w Selmie, wtedy się może zdarzyć. Co zrobić? Jedyne wyjście, to Wy sami, jeżeli potraficie obronić konstytucję, porządek demokratyczny, wtedy potraficie to pokonać. Jeżeli widzicie kłamstwa historyczne nie bądźcie obojętni. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana, ponieważ istotą jest to, że większość rządzi, ale prawa mniejszości muszą być chronione jednocześnie. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza umowy społeczne. Jeżeli nie, to ani się obejrzycie, a na Was, na Waszych potomków, jakieś Auschwitz spadnie z nieba
— między innymi te słowa wypowiedział podczas uroczystości w Auschwitz Marian Turski.
Jego wypowiedź została wykorzystana do politycznych ataków. Prof. Wojciech Sadurski oświadczył w TVN24, że Turski mówił o politykach Zjednoczonej Prawicy. Z kolei poseł PO Borys Budka stwierdził, że to ostrzeżenie dla rządu, żeby nie szedł droga populizmu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Paranoja! Sadurski był pytany o wystąpienie ocalałego z Holokaustu. W odpowiedzi zaatakował Morawieckiego i Ziobrę
Kim jest Marian Turski? Pochodzi z żydowskiej rodziny. Urodził się w Druskiennikach 26 czerwca 1926 r. jako Mosze Turbowicz.
W 1942 roku trafił do łódzkiego getta, skąd w 1944 roku, jednym z ostatnich niemieckich transportów, został wywieziony do Oświęcimia.
W styczniu 1945 podczas ewakuacji obozu przeżył marsz śmierci więźniów z Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego, skąd przetransportowano go do KL Buchenwald.
Po II wojnie światowej osiadł w Warszawie, a od 1945 działał w młodzieżowej organizacji Polskiej Partii Robotniczej. Następnie pracował w Wydziale Prasy PZPR. Pracował również w tygodniku „Polityka”.
W 1965, w marcu, brał udział w zorganizowanym przez Martina Luthera Kinga marszu przeciwko segregacji rasowej na południu USA.
Marian Turski działa obecnie, między innymi, w Żydowskim Instytucie Historycznym oraz Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej.
wkt/wPolityce.pl/wikipedia.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/484388-kim-jest-ocalaly-z-holokaustu-marian-turski-sprawdz