„Gazeta Wyborcza” przekracza kolejne granice dobrego smaku i krytykuje prezydenta Andrzeja Dudę, wykorzystując do tego tak bolesne rocznice, jak ta, upamiętniająca wyzwolenie Auschwitz. Zdaniem Pawła Wrońskiego, „gdy mówią ocaleni, politycy winni milczeć”. Na tym jednak nie kończy i wypomina prezydentowi Dudzie, że nie pojechał na Forum Holokaustu do Jerozolimy.
Przypomnijmy, że w trakcie uroczystości odbywających się w minionym tygodniu w Instytucie Yad Vashem, głos zabrali m.in. prezydenci Niemiec oraz Rosji. Na forum nieobecny był prezydent Andrzej Duda, któremu odmówiono zabrania głosu. W Izraelu nieobecny był również prezydent USA Donald Trump.
Jednak zdaniem Wrońskiego, „warto odróżniać rzeczy ważne od nieważnych”, bo wobec tragedii II wojny światowej i Holokaustu, „mniej ważne wydają się polityczne rozgrywki o to, który przywódca świata powinien otrzymać prawo głosu i w jakiej kolejności”.
Prezydent Duda przypomniał, że ciąży na nas, Polakach, szczególne zobowiązanie do pielęgnowania i strzeżenia pamięci o tym, co się zdarzyło w Auschwitz. Jak to robić? Tego nie powiedział. Ostatnie wydarzenia, szczególnie te związane z alternatywnymi obchodami w Jerozolimie, udowadniają, że nie sposób tego czynić samotnie. (…) Trudno jest też świętować rocznicę wyzwolenia obozu bez wyzwolicieli, niezależnie od tego, jakie do nich mamy pretensje
– oświadcza Wroński, krytykując prezydenta Dudę za jego nieobecność w Yad Vashem oraz brak obecności na uroczystościach w Auschwitz prezydenta Rosji Władimira Putina.
Na tym jednak nie kończy. Wroński uderza także w rząd, pisząc, że premier „uznał za zbędną” Międzynarodową Radę Oświęcimską, a w Radzie Naukowej Muzeum II Wojny, zamiast „naukowców światowego formatu”, zasiadają „polityczni nominaci”. Do tego wszystkiego dołożył kwestię dyrektora Muzeum Polin.
Propozycja prezydenta Izraela Reuwena Riwlina, aby prezydent Duda odwiedził Izrael i porozmawiał o historii, jest w istocie propozycją wznowienia dialogu opartego na faktach, a nie na politycznych fochach
– stwierdza Wroński.
Redaktor „Gazety Wyborczej” pisząc o tym, że prezydent Duda nie podał pomysłów na rozwiązanie kwestii dotyczącej pamięci historycznej czy mieszaniu do tego polityki, sam powinien zwrócić uwagę na to, że jątrzenie i dzielenie też nie jest żadnym rozwiązaniem. Wykorzystywanie do politycznych rozgrywek i hejtu tak ważnych i bolesnych rocznic jest po prostu niegodne.
wkt/”Gazeta Wyborcza”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/484381-oburzajace-wronski-pisze-o-auschwitz-i-atakuje-prezydenta
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.