Jest kolejny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego! Tym razem składa go Krajowa Rada Sądownictwa skierowała, wnioskując o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów pozwalających uznać, że sędzia powołany przez prezydenta na wniosek obecnej KRS jest sędzią nieuprawnionym! To stanowcza reakcja na skandaliczną uchwałę trzech Izb Sądu Najwyższego. Wcześniej decyzję o skierowaniu pisma do TK podjął premier Mateusz Morawiecki. Pierwsza zaś wniosek złożyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek ws. sporu kompetencyjnego.
W piątek premier Morawiecki - o czym informował wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller - zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów prawa, które zostały zastosowane do wydania czwartkowej uchwały trzech izb Sądu Najwyższego.
Sędziowie Sądu Najwyższego wczorajszą uchwałą chcą się postawić ponad konstytucją. To jest absolutnie niedopuszczalne i dlatego składam wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zweryfikowanie tego
— mówił podczas piątkowej konferencji szef rządu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Morawiecki zwróci się do TK ws. uchwały trzech Izb SN. Rzecznik: SN wprowadza chaos prawny, podważa prawo sędziów
CZYTAJ TAKŻE: Szef rządu odpowiada na uchwałę SN: To niebywały akt, który może doprowadzić do destabilizacji porządku prawnego
I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf poproszona w piątek w Sejmie o odniesienie się do tych informacji zaznaczyła, że nie ma wiedzy, czego będzie dotyczył ten wniosek. Podkreśliła jednak, że Trybunał Konstytucyjny nie ma prawa wkraczania w funkcje orzeczniczą sądów.
CZYTAJ WIĘCEJ: I prezes SN lekceważy wniosek premiera?! „Trybunał Konstytucyjny nie ma prawa wkraczania w funkcję orzeczniczą sądów”
O skierowaniu przez KRS własnego wniosku do TK poinformował członek Rady sędzia Jarosław Dudzicz. Przekazał też, że KRS wniosła przy tym do TK o zabezpieczenie jej wniosku poprzez stwierdzenie nieskuteczności czwartkowej uchwały trzech izb Sądu Najwyższego do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał.
W piątek KRS odbyła dodatkowe jednodniowe posiedzenie, podczas którego Rada przyjęła stanowisko ws. uchwały trzech Izb SN oraz sformułowała wniosek do TK w związku z tą uchwałą. Chodzi o uchwałę trzech izby SN, z której wynika, że nienależyta obsada sądu jest wtedy, gdy w jego składzie znajduje się osoba wyłoniona przez KRS w obecnym składzie. Uchwała ta nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN; uchwała ma zastosowanie do orzeczeń tej Izby bez względu na datę ich wydania.
Po zakończeniu posiedzenia członek KRS Jarosław Dudzicz poinformował, że KRS w związku z uchwałą SN skierowała do TK „wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów procedury cywilnej i karnej, które pozwalają na uznanie, że taki sędzia powołany przez prezydenta na wniosek obecnej KRS jest sędzią nieuprawnionym”.
W posiedzeniu nie uczestniczyli sędziowie z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN oraz siedmioro sędziów z Izby Cywilnej SN. Uchwała została podjęta przy udziale 59 sędziów; zgłoszone zostało do niej sześć zdań odrębnych.
Uchwała ta nie wywołuje skutków prawnych, została wydana z rażącym naruszeniem prawa – oświadczyło Ministerstwo Sprawiedliwości. Według ministerstwa narusza ona m.in. art. 179 Konstytucji RP, który stanowi, że sędziowie są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony.
Pytany co mają zrobić sędziowie w związku z uchwałą SN, odparł, że „sędziowie mają dalej orzekać”. Oświadczył przy tym, że on nie zastosowałby się do uchwały SN.
My tej uchwały nie ignorujemy; przyjmujemy do wiadomości że taka uchwała zapadła. Naszym zdaniem taka uchwała nie powinna zapaść i w związku z tym zwracamy się do TK, żeby tę sprawę wyjaśnił
— powiedział sędzia Dudzicz.
CZYTAJ TAKŻE:
Przypomnijmy, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w środę, że skierowała do TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a SN, dlatego że - jak mówiła - decyzję o tym, jak wygląda ustrój sądów, regulują ustawy, a te przyjmuje Sejm. Miało to związek z zaplanowanym na czwartek posiedzeniem trzech izb SN dotyczącym statusu sędziów wyłonionych przez KRS w obecnym składzie. Witek mówiła wówczas, że jeżeli TK podejmie się sprawy rozstrzygnięcia jej wniosku, to wstrzymuje to posiedzenie trzech izb SN i wydanie decyzji.
W opublikowanym tego samego dnia oświadczeniu prezes TK Julii Przyłębskiej podkreślono, że w związku ze wszczęciem przez Trybunał Konstytucyjny postępowania z wniosku marszałek Sejmu, czwartkowe posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego zostaje zawieszone.
Jak wiemy, tak się nie stało, a Izby SN odbyły posiedzenie, na którym przyjęto wspomnianą uchwałę.
kpc/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/483848-krs-sklada-wniosek-do-tk-taka-uchwala-sn-nie-powinna-zapasc