Minister Mariusz Kamiński podpisał rozporządzenie o jednodniowym zakazie noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni - poinformowało w środę MSWiA. Zakaz wprowadzono w Oświęcimiu i Brzezince w związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau.
Podpisane rozporządzenie wprowadza zakaz noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni w Oświęcimiu i Brzezince w dniu 27 stycznia. Jak poinformował resort wprowadzenie zakazu związane jest z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa podczas 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Uroczystości odbędą się 27 stycznia br., czyli w najbliższy poniedziałek. W skład zagranicznych delegacji, które przyjadą do Polski, wejdą przywódcy państw oraz przewodniczący organizacji międzynarodowych. Wprowadzenie czasowego zakazu jest szczególnym rozwiązaniem, które ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego
— zaznacza resort spraw wewnętrznych i administracji.
Podobne rozwiązanie wprowadzone zostało m.in. w ubiegłym roku w Warszawie w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak poinformowało MSWiA, rozporządzenie w najbliższych dniach zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw RP.
W związku z rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau od 23 do 29 stycznia w Małopolsce obowiązywać będzie 2. stopień alarmowy BRAVO, a w całym kraju 1. stopień ALFA i ALFA-CRP. Stopnie alarmowe zarządzeniem wprowadził Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. W całym kraju będzie obowiązywał najniższy stopień w skali - ALFA oraz ALFA-CRP (dotyczący zagrożenia w cyberprzestrzeni).
Wyższy stopień - BRAVO - wprowadzono w województwie Małopolskim, gdzie odbywać się będą centralne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych Polski oraz przywódców i delegacji wielu państw.
W sobotę władze Muzeum Auschwitz poinformowały, że swój udział w uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu potwierdziło 51 delegacji państwowych oraz reprezentujących organizacje międzynarodowe. Najważniejszymi gośćmi uroczystości będą byli więźniowie niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz i ocaleni z Holokaustu, których z całego świata przyjedzie ponad 200.
Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oprócz najniższych ALFA i BRAVO, istnieją także CHARLIE i DELTA. Wprowadza się je w razie zagrożenia zdarzeniem o charakterze terrorystycznym lub w sytuacji, gdy dojdzie do takiego zdarzenia.
Stopnie alarmowe były już wprowadzane przy okazji organizacji w Polsce wydarzeń międzynarodowych, np. szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach (2018 r.), Światowych Dni Młodzieży (2016 r.), konferencji na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie (2019 r.). Wprowadza je, zmienia i odwołuje w drodze zarządzenia prezes Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw wewnętrznych po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie premiera.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/483428-zakaz-noszenia-broni-w-oswiecimiu-i-brzezince