60 proc. badanych pozytywnie ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy, negatywnie - 31 proc. respondentów - wynika z sondażu CBOS. Gorsze notowania niż przed miesiącem mają Sejm i Senat. O pracy posłów pozytywnie wypowiada się 34 proc. badanych, senatorów - 35 proc.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Andrzej Duda zwiększa przewagą nad rywalami w II turze! Wyraźny skok poparcia w porównaniu z poprzednim badaniem
CBOS, jak co miesiąc, zapytał Polaków o ocenę działalności prezydenta, obu izb parlamentu oraz władz samorządowych.
Styczniowe notowania głowy państwa są nieco gorsze od tych z ubiegłego miesiąca. Pozytywnie prezydenturę Andrzeja Dudy ocenia obecnie sześciu na dziesięciu Polaków (60 proc., od grudnia minionego roku spadek o 3 pkt proc.), natomiast niemal jedna trzecia (31 proc., wzrost o 2 pkt) jest z niej niezadowolona.
Najlepiej prezydenturę Andrzeja Dudy oceniają zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (97 proc. wskazań), respondenci deklarujący głosowanie na niego w II turze wyborów prezydenckich w 2015 roku (88 proc.), ankietowani o poglądach prawicowych, uczestniczący w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu, a także uzyskujący niskie dochody per capita (poniżej 1300 zł), mieszkający na wsi, mający wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe oraz starsi respondenci (55+).
Niezadowoleni z działalności głowy państwa przeważają nad zadowolonymi wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (74 proc.), wyborców Nowej Lewicy (partia, która ma powstać z połączenia SLD i Wiosny; 79 proc.) i Lewicy Razem (79 proc.), badanych głosujących w ostatnich wyborach prezydenckich na Bronisława Komorowskiego (77 proc.), osób identyfikujących się z lewicą, mieszkańców największych miast i nieuczestniczących w praktykach religijnych.
Od grudnia pogorszyły się notowania obu izba parlamentu, szczególnie izby wyższej. Obecnie pozytywnie o pracy posłów wypowiada się mniej więcej co trzeci badany (34 proc., od grudnia 2019 roku spadek o 3 pkt procentowe), a negatywnie – co drugi (50 proc., wzrost o 3 pkt). Zadowolenie z funkcjonowania Senatu wyraża ponad jedna trzecia Polaków (35 proc., spadek o 5 pkt), natomiast niemal dwie piąte (37 proc., wzrost o 7 pkt) je krytykuje.
Według CBOS opinie o funkcjonowaniu parlamentu zależą w znacznym stopniu od polityczno-światopoglądowego usytuowania badanych. Z uznaniem o pracy posłów wypowiadają najczęściej zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (68 proc.), badani identyfikujący się z prawicą, uczestniczący w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu. Pozytywne oceny są ponadto relatywnie częste wśród starszych respondentów (55–64 lata), mieszkańców wsi, osób mających wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe oraz uzyskujących niskie dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym (od 900 zł do 1299 zł).
Poziomem niezadowolenia z działalności Sejmu wyróżniają się przede wszystkim potencjalni wyborcy Koalicji Obywatelskiej (85 proc.), Nowej Lewicy i Lewicy Razem (odpowiednio 86 i 82 proc.), deklarujący poglądy lewicowe (a także, choć rzadziej – centrowe), nieuczestniczący w praktykach religijnych lub robiący to sporadycznie, respondenci mający wyższe wykształcenie, mieszkający w największych (500 tys. ludności i więcej) lub małych (poniżej 20 tys. ludności) miastach i uzyskujący wysokie dochody per capita (2500 zł i więcej).
Oceny Senatu rozkładają się w poszczególnych grupach nieco inaczej. Te pozytywne przeważają nad negatywnymi wśród zwolenników Koalicji Obywatelskiej (48 proc.), Nowej Lewicy (47 proc.), i PSL-Koalicji Polskiej (36 proc.), badanych identyfikujących się z lewicą lub centrum, uzyskujących najwyższe dochody per capita, mieszkańców średnich (20 000 – 99 000 ludności) i dużych (100 000 – 499 999) miast, ankietowanych mających wyższe wykształcenie i sporadycznie angażujących się w praktyki religijne, natomiast w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości, wśród osób o orientacji prawicowej i najbardziej zaangażowanych w praktyki religijne przeważają opinie krytyczne.
Opinie o działalności obecnych władz samorządowych są zbliżone do notowanych z września 2015 roku. Po ponad roku działalności pracę samorządowców pozytywnie ocenia niemal trzy czwarte badanych (73 proc.), a negatywnie – niespełna jedna piąta (18 proc.). Na tle pozostałych najrzadziej zadowoleni z niej są respondenci z największych (półmilionowych i większych – 64 proc.) i najmniejszych (poniżej 20 tys. ludności – 69 proc.) miast.
Badanie CBOS pt. „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9–16 stycznia 2020 roku na liczącej 1069 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
kb/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/483205-ponad-polowa-polakow-pozytywnie-ocenia-prezydenta