Senat będzie kontynuował prace nad nowelą ustaw sądowych w czwartek o godz. 10 - poinformował wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Kukiz15).
Na wniosek rządu porządek senackich obrad został zmieniony, a o godz. 19 w środę senatorowie zajmą się nowelą ustawy o odpadach oraz ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Jak poinformował wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Kukiz15), Senat będzie kontynuował prace nad nowelą ustaw sądowych w czwartek o godz. 10.
W środę Senat rozpatrywał nowelizację ustaw sądowych przez prawie osiem godzin.
Pytania zadawano najpierw senatorom sprawozdawcom komisji ustawodawczej oraz praw człowieka, praworządności i petycji - reprezentującej większość wicemarszałek Gabrieli Morawskiej-Staneckiej (Lewica) i senatorowi z mniejszości Markowi Pękowi (PiS). Następnie głos zabrali przedstawiciele resortu sprawiedliwości: minister Zbigniew oraz wiceministrowie Sebastian Kaleta oraz Anna Dalkowska.
Uchwalona przez Sejm 20 grudnia ub.r. nowelizacja Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za „działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.
Nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.
Kiedy senatorowie rezygnują ze współuczestnictwa w jakiejś formie życia parlamentu, sami najwięcej na tym tracą - powiedział w środę PAP marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Podkreślił, że zapowiedź, iż senatorowie PiS zrezygnują m.in. z wyjazdów zagranicznych z jego udziałem budzi zdziwienie.
Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) zapowiedział, że senatorowie PiS na znak protestu przeciwko sposobowi kierowania senacką komisją spraw zagranicznych i UE przez Bogdana Klicha opuszczają tę komisję oraz rezygnują z wyjazdów zagranicznych z marszałkiem Senatu.
Nie będziemy legitymizować prowadzenia jego polityki zagranicznej. Polityka zagraniczna to domena prezydenta i konstytucyjnie premiera oraz ministra spraw zagranicznych
— zauważył.
Do sprawy odniósł się w środę marszałek Senatu.
Tak na marginesie, jak ja przyjmuję ambasadora, to mi się zarzuca prowadzenie polityki zagranicznej, jak pani marszałek Witek przyjmuje ambasadora to jest to kurtuazyjne spotkanie
— powiedział Grodzki.
Jestem zdumiony takim postępowaniem. Zobaczymy, czy senatorowie PiS nie zrezygnują i faktycznie zrealizują te zapowiedzi
— dodał Grodzki.
Zaznaczył, że jego doświadczenie pokazuje, że na ogół, kiedy posłowie czy senatorowie rezygnują ze współuczestnictwa w jakiejś formie życia parlamentu, sami najwięcej na tym tracą, wykluczając się z wpływu na część prac izby.
Jak uczy historia parlamentaryzmu, odmawianie uczestnictwa w różnych ciałach parlamentarnych zwykle nie kończy się dla bojkotujących dobrze, nieobecni nie mają racji
— zauważył marszałek Senatu.
Podkreślił też, że jeśli senatorowie PiS nie będą chcieli na przykład latać z marszałkiem Senatu na wyjazdy związane z opieką nad Polonią, to będzie oznaczało, że uchylają się od statutowych obowiązków senatora, bo zajmowanie się Polakami za granicą jest wpisane w mandat senatora. Jak zaznaczył, w takiej sytuacji będzie chciał z senatorami PiS na ten temat porozmawiać.
Pytany, czy zaproponuje spotkanie senatorom PiS czy wicemarszałkowi Karczewskiemu, Grodzki podkreślił, że na to pytanie odpowie, jeśli senatorowie PiS faktycznie zachowają się w zapowiedziany przez Stanisława Karczewskiego sposób.
Zobaczymy, czy to są tylko deklaracje, czy za deklaracjami pójdą czyny, to jest temat, który jest wewnętrzną sprawą Senatu i będziemy go musieli rozwiązać
— oświadczył Grodzki.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/482323-w-senacie-zakonczyla-sie-debata-nad-ustawami-sadowymi