Rzecznik rządu odpowiada na zapowiadany przez Komisję Europejską wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE o zastosowanie środków tymczasowych ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Komisja Europejska zdecydowała tego dnia w Strasburgu, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bruksela uderza w Polskę! Komisja Europejska wystąpi do TSUE o zastosowanie środków tymczasowych ws. Izby Dyscyplinarnej SN
Piotr Müller podczas konferencji prasowej w Sejmie, w której uczestniczył też wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta, zwrócił uwagę, że wniosek dotyczy skargi z października 2019 r.
To nie jest żadne działanie dotyczące ustaw, które są obecnie procedowane (…) w Senacie lecz skarg z jesieni 2019 r.
— zaznaczył minister.
Podkreślił jednocześnie, że rząd podtrzymuje wszystkie argumenty, które wtedy zostały poruszone, dotyczące niezasadności skargi KE na kwestie związane z Izbą Dyscyplinarną.
W ogóle szerzej związane z wymiarem sprawiedliwości, w tym KRS
— zaznaczył rzecznik rządu.
Przede wszystkim podkreślamy, że wymiar sprawiedliwości jest domeną regulacyjną państw członkowskich i nie dotyczą go regulacje unijne. Traktaty UE nie regulują wymiaru sprawiedliwości
— podkreślił Müller. W związku z tym w ocenie rządu KE nie ma podstawy prawnej do tego, aby podważać przepisy prawa dotyczące wymiaru sprawiedliwości - dodał.
Z drugiej strony również podnosimy argumenty natury analogicznych przepisów prawnych, które obowiązują w innych krajach UE
— powiedział rzecznik rządu. Według niego KE oraz TSUE powinny w związku z tym analogicznie stosować wymogi prawa UE zarówno do Polski jak i do innych krajów UE.
Piotr Müller również na Twitterze odniósł się do próby zawieszenia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Wniosek KE dotyczy skargi z 10.2019 r. Rząd podtrzymuje liczne argumenty potwierdzające zgodność rozwiązań z prawem UE. Wskazujemy również na konieczność zapewnienia skutecznego realizowania wymiaru sprawiedliwości oraz niezależność krajów UE w zakresie regulacji w tym obszarze
— napisał rzecznik rządu.
kb/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/482112-rzecznik-rzadu-odpowiada-na-wniosek-ke-do-tsue