Szokujący popis braku kultury prawnej i pokazówka na potrzeby mediów! Tak można opisać sytuację, w której przedstawiciele Komisji Weneckiej nie chcieli rozmawiać z sędziami z Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Stojący rzekomo na straży prawa członkowie KW, zignorowali gotowość przedstawicieli tej Izby do rozmowy!
Przedstawiciele Komisji Weneckiej uznali, że rozmowy z opozycją, Adamem Bodnarem i prof. Małgorzatą Gersdorf „wystarczą”, by dogłębnie zapoznać się z kwestiami związanymi z zapisami mającymi na celu zdyscyplinowanie sędziów. Tymczasem do spotkania z przedstawicielami Komisji Weneckiej w Sądzie Najwyższym doszło zarówno w czwartek, jak i w piątek; wiodącym tematem była nowelizacja ustaw sądowych - przekazał po piątkowym spotkaniu rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski.
Członkowie delegacji Komisji Weneckiej ok. godz. 11 spotkali się z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Wcześniej doszło do spotkania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.
Zarówno wczoraj, jak i dzisiaj doszło do spotkania w Sądzie Najwyższym z przedstawicielami Komisji Weneckiej. Oczywiście wiodącym tematem rozmowy była ustawa, która obecnie znajduje się na etapie prac senackich
— mówił po spotkaniu rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski, odnosząc się do uchwalonej przez Sejm pod koniec grudnia nowelizacji ustaw sądowych, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze.
Rozmawialiśmy o konkretnych rozwiązaniach dotychczasowych i tych, które mają być wprowadzone w życie i ewentualnych konsekwencjach tych zmian
— dodał rzecznik SN.
Pytany, co Komisja Wenecka usłyszała od Gersdorf, Laskowski odparł, że było to „mniej więcej” to, co znalazło się w opiniach SN do projektu nowelizacji ustaw sądowych.
Uważamy, że ta ustawa to złe rozwiązanie problemu, który rzeczywiście istnieje. Dotyczy to szeregu pól. Można w skrócie powiedzieć, że jednym z tych pól jest skrępowanie swobody orzekania sędziów i wyłączenie pewnych sfer dotyczących zagadnień ustrojowych - skierowanie ich wyłącznie do Izby Kontroli Nadzwyczajnej
— wymieniał Laskowski.
Jak mówił, chodzi również m.in. o „wyłączenie sędziów z debaty publicznej, istotne ograniczenie roli samorządu sędziowskiego i nadanie specjalnych, zupełnie niezwykłych uprawnień dwóm izbom SN” - wcześniej Izbie Dyscyplinarnej, a teraz Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Jak zaznaczył, przedstawiciele Komisji Weneckiej nie wyrażali żadnego stanowiska w odpowiedzi na informacje przedstawione przez I prezes SN.
Z informacji przekazanych przez rzecznika Izby Dyscyplinarnej SN Piotra Falkowskiego wynika, że delegacja Komisji nie zdecydowała się na spotkanie z przedstawicielami tej izby. Jak dodał, Izba Dyscyplinarna informowała delegację o gotowości do rozmowy.
Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przebywa w Warszawie na rozmowach w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych, którą 20 grudnia uchwalił Sejm. W związku z tym, że Senat ma zająć się nowelą na przyszłotygodniowym posiedzeniu, KW postanowiła, że jej sprawozdawcy przygotują opinię w trybie pilnym.
Swoje rozmowy delegacja Komisji Weneckiej rozpoczęła w czwartek. Spotkała się wtedy z marszałkiem Senatu, a także wicemarszałek Sejmu i kandydatką PO na prezydenta Małgorzatą Kidawą-Błońską. Z delegacją rozmawiali też m.in. posłowie klubów opozycyjnych, w tym Koalicji Obywatelskiej oraz senatorowie PiS.
Jak dowiedziała się PAP, w piątek po godz. 13 delegacja Komisji Weneckiej ma spotkać się z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/481464-komisja-wenecka-neguje-izbe-dyscyplinarna-sn