Konfederacja podtrzymuje swój wniosek o wycofanie polskich żołnierzy z Iraku oraz domaga się parlamentarnej debaty o polskim interesie narodowym na Bliskim Wschodzie. Posłowie Konfederacji chcą także przyjęcia stanowiska „opartego o polską rację stanu, a nie o dyrektywy Waszyngtonu”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Iran ostrzelał bazy USA w Iraku! Irańska TV: Zabito 80 „amerykańskich terrorystów”. Trump: „Wszystko w porządku!”. WIDEO
Podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Grzegorz Braun zwrócił uwagę na odrzucony w środę przez Izbę wniosek Konfederacji, w którym partia proponowała, aby Sejm wezwał „organy wykonawcze władzy państwowej - prezydenta i rząd - do wycofania wojsk polskich z terytorium Iraku”.
Ten projekt został właśnie odrzucony, i to nie w głosowaniu, tylko w trybie odrzucenia wniosku formalnego
— poinformował. Wskazał przy tym, że w Sejmie IX kadencji „większość parlamentarna ani myśli przychylać się do jakichkolwiek projektów, przez nią samą niewysuniętych”.
Poseł Janusz Korwin-Mikke ocenił, że należy sprostować fragment wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego, w którym szef polskiego rządu stwierdził, że - jak mówił poseł - „Polska realizuje na Bliskim Wschodzie zobowiązania NATO”. Korwin-Mikke przypomniał, że z art. 6 Paktu Północnoatlantyckiego wynika, że NATO „działa tylko na obszarze północnego Atlantyku, włączając w to obszar Morza Śródziemnego”, tymczasem - jak zauważył - Irak nie leży w tym obszarze. Ocenił więc, że „nie mamy żadnych zobowiązań wynikających z NATO”. Zaznaczył także, że wojska polskie znalazły się w Iraku na zaproszenie tamtejszego rządu „żeby szkolić ich żołnierzy”, jednak sytuacja się zmieniła, gdy dwa dni temu iracki parlament przyjął uchwałę wzywającą obce wojska do wycofania się z Iraku.
Z kolei poseł Robert Winnicki odniósł się do fragmentu środowej wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, w której szef polskiej dyplomacji stwierdził:
Poczekajmy jeszcze na oświadczenie prezydenta Stanów Zjednoczonych - on zapowiedział takie oświadczenie - jak Stany Zjednoczone interpretują tę sytuację.
CZYTAJ TAKŻE „Poczekajmy na oświadczenie prezydenta Trumpa”. Fake news po słowach Jacka Czaputowicza. O co tak naprawdę chodziło?
My, jako Konfederacja, chcemy debaty w polskim parlamencie, i chcemy stanowiska polskiego, związanego z polskim interesem narodowym. Takiego, które oparte jest o polską rację stanu na Bliskim Wschodzie, a nie o dyrektywy Waszyngtonu
— oświadczył Winnicki.
Według niego, brak suwerennej polityki zagranicznej Polski „odbija się dzisiaj czkawką w sytuacji związanej m.in. z Izraelem na Bliskim Wschodzie i polityką historyczną”.
Przede wszystkim żądamy realnej, otwartej debaty na temat tego, jak definiowane są interesy polskie w polityce zagranicznej, zwłaszcza w tym szczególnie ważnym regionie
— podkreślił prezes Ruchu Narodowego.
Winnicki zwrócił też uwagę na środową wypowiedź przywódcy Islamskiej Republiki Iranu Ajatollaha Ali Chamenei w telewizji Al Jazeera o europejskim kraju, w którym mieli spotykać się wrogowie Iranu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ajatollah Ali Chamenei o „pewnym bardzo małym, złym kraju w Europie”. O kim mówił duchowy przywódca Iranu?
Nie wiemy, czy odnosiło się to do państwa polskiego, ale przywódca Iranu użył sformułowania o małym, złym kraju w Europie, gdzie spiskowano przeciwko jego państwu. A wiemy, że Iran jest zdolny do prowadzenia działań asymetrycznych również poza swoim terytorium, czy w najbliższym sąsiedztwie
— zastrzegł Winnicki.
Poseł Konfederacji wskazał też na możliwe zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego, czym według niego powinna zająć się sejmowa Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. Przekonywał, że po ewentualnej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie mogą wzrosnąć ceny surowców, a Polska może mieć problemy z ich pozyskiwaniem nie tylko z tamtego regionu.
W związku z tymi działaniami, które mogą się „rozlać”, mogą być w nie zaangażowani również głowni dostawcy surowców energetycznych do Polski, czyli Stany Zjednoczone i Federacja Rosyjska
— ostrzegał.
Według Winnickiego, władze powinny tym się zająć, tymczasem - jak mówił - „większość rządząca dezerteruje na każdym froncie wobec wypracowania suwerennego stanowiska”.
kb/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/481112-konfederacja-zada-wycofania-polskich-wojsk-z-iraku