Czy Polacy rzeczywiście zaczynają sądzić, że poza Unią Europejską czeka ich lepsza przyszłość?
Kilka dni temu zrobiło się głośno o sondażu Eurobarometru w tej sprawie. Jego wyniki wskazywały, że sceptycyzm wobec wspólnoty jest wyjątkowo wysoki. Z opinią, że poza UE byłoby nam lepiej, miało się zgodzić aż 47 proc. respondentów, a więc więcej, niż np. w Wielkiej Brytanii (42 proc.) czy we Włoszech (44 proc.). Bardziej eurosceptyczni mieli być jedynie Słoweńcy (48 proc.).
Do badania odniósł się m. in. Leszek Jażdżewski, według którego „to jest najbardziej przerażający sondaż, jaki zdarzyło mu się widzieć w ostatnim czasie”.
Czy jednak wyniki badania są wiarygodne? Z pewnością są sprzeczne z ogromną większości sondaży dotyczących problematyki europejskiej.
Również najnowsze badanie pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl potwierdza, że rezultaty przedstawione przez Eurobarometr i cytowane przez Jażdżewskiego są więcej niż wątpliwe.
W naszym badaniu zadaliśmy respondentom następujące pytanie:
Na ile zgadzasz się lub nie zgadzasz się z danym stwierdzeniem dotyczącymi Polski i Unii Europejskiej? 1. Polskę czeka lepsza przyszłość poza Unią Europejską?
Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 21 proc. badanych, z czego „zdecydowanie tak” 7 proc., a „raczej tak” 14 proc.
Przeciwnego zdania było 60 proc. respondentów; 30 proc. odpowiedziało „raczej nie”, i również 30 proc. „zdecydowanie nie”.
19 proc. nie miało zdania w tej sprawie.
Przeciwnicy tezy, że Polska miałaby się lepiej poza Unią, dominują w elektoracie dwóch największych partii. W przypadku wyborców PiS jest to jednak przewaga znacznie mniejsza niż w przypadku elektoratu Koalicji Obywatelskiej.
Również w przypadku kolejnego pytania:
Na ile zgadzasz się lub nie zgadzasz się z danym stwierdzeniem dotyczącymi Polski i Unii Europejskiej? 2. Wyjście z Unii Europejskiej stanowi zagrożenie dla Polski?
— wyniki są jednoznaczne. Zgadza się z nim aż 68 proc. badanych, z czego 38 proc. mówi „zdecydowanie tak”, a 30 proc. „raczej tak”.
Wyjścia z Unii nie postrzega jako zagrożenia 17 proc. badanych („raczej nie” - 12 proc., „zdecydowanie nie” - 5 proc.).
Wśród wyborców dwóch największych partii mamy podobne rezultaty, z tym, że podobnie jak przy pierwszym pytaniu, elektorat PiS jest nieco bardziej eurosceptyczny; wciąż jednak 60 proc. sympatyków PiS uważa scenariusz opuszczenia wspólnoty za zagrożenie.
Nasze badanie sugeruje więc, że sondaż, który wywołał tyle zamieszania, albo został źle przedstawiony, albo też zawiera jakiś poważny błąd metodologiczny.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 20 do 24 grudnia 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1044.
Kleb
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/479598-polacy-sceptyczni-wobec-ue-powtorzylismy-glosny-sondaz