Kolejni przedstawiciele zbuntowanych sędziów przekroczyli uprawnienia? Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędzia Przemysław W. Radzik wszczął postępowania dyscyplinarne przeciw dwóm sędziom, które miały przekroczyć swoje uprawnienia i uchybić godności sędziowskiej w ten sposób, że same przyznały sobie prawo do oceny KRS i oceny sędziego zasiadającego w składzie sędziowskim. Co bardzo ważne, Rzecznik przesłał też wniosek o zawieszenie obu sędzi do Izby Dyscyplinarnej SN.
Zarzuty dyscyplinarne przedstawione wyżej wymienionym sędziom dotyczą przekroczenia uprawnień poprzez przyznanie sobie kompetencji do ustalania i oceny sposobu działania konstytucyjnych organów państwa w zakresie sposobu wyboru części członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposobu powołania sędziego sprawozdawcy w tej sprawie w osobie sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Przez to, podważając przepis art. 55 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych, obwinione wzięły udział w wydaniu postanowienia o przedstawieniu Sądowi Najwyższemu zagadnienia prawnego, którego treść stanowiła bezprawną ingerencję w ustawowy sposób powołania sędziów do składów orzekających, co mogło prowadzić do naruszenia art. 178 ust. 1 Konstytucji oraz naruszało przepis art. 82 Prawa o ustroju sądów powszechnych, określającego obowiązek postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim, w tym w szczególności obowiązek stania na straży prawa, a tym samym, wyczerpując znamiona przestępstwa z art. 231 § 1 Kodeksu karnego, stanowiło działanie na szkodę interesu publicznego w postaci prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
– czytamy w komunikacie Rzecznika.
Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, słusznie negując wyrok Izby Pracy SN, który odmawia Izbie Dyscyplinarnej legalności umocowania, właśnie do ID przekazał wniosek o zawieszenie obwinionych sędziów w czynnościach służbowych.
Szczególnie ta ostatnia decyzja jest istotnym głosem w kuriozalnej decyzji o legalności Izby Dyscyplinarnej SN. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego, kierując wniosek właśnie do tej Izby, daje wyraźny sygnał, że kuriozalny wyrok SN z 5 grudnia 2019 roku, który uznaje, że ID nie jest sądem w rozumienia prawa UE, nie ma racji bytu.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/477970-nowe-postepowania-dyscyplinarne-za-pytania-do-sn