Rozważamy rozwiązania natury prawnej, które pozwoliłyby zakończyć tę sytuację - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z tygodnikiem „Gazeta Polska” pytany, co jeśli prezes NIK nie poda się sam do dymisji. Liczę jednak na to, że prezes NIK podejmie decyzję, której był już blisko - dodał.
Szef rządu, na pytanie, czy satysfakcjonuje go zapowiedź prezesa NIK o tym, że nie poda się do dymisji, ale może zrzec się immunitetu i będzie współpracował z instytucjami państwa, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości wobec niego, odpowiedział: „prawem każdego jest wyjaśnienie wszelkich wątpliwości lub ewentualnie obrona przed sądem”. „
Ale lepiej, aby nie czynił tego jako prezes NIK
— zaznaczył.
Warto jednak przypomnieć jego rolę przy zwalczaniu mafii VAT i zbudowaniu Krajowej Administracji Skarbowej
— wskazał szef rządu. Jak mówił, „to jest człowiek, który ma wielkie zasługi dla likwidowania patologii o monstrualnych rozmiarach”. Dodał, że „prawo jednak nie przewiduje takiej sytuacji, jaka się wytworzyła obecnie. I takiej zresztą, jaka miała miejsce już w czasach poprzedniego prezesa NIK, wybranego przez Platformę Obywatelską”.
Ale my chcemy stosować prawo jednakowo wobec każdego. Marian Banaś nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. W interesie państwa, a także w interesie prezesa NIK jest szybkie wyjaśnienie sprawy
— podkreślił.
Dopytywany, co jeśli prezes NIK nie poda się sam do dymisji, odpowiedział: „rozważamy rozwiązania natury prawnej, które pozwoliłyby zakończyć tę sytuację”.
Sytuację niekorzystną dla prestiżu NIK i wizerunku państwa. Będą one najpewniej wymagały współpracy z opozycją
— zdradził premier.
Zaznaczył jednak, że „z dotychczasowych deklaracji wynika, iż nie ma tam takiej woli”.
Że zależy jej bardziej na konserwacji problemu, który można wykorzystać przeciwko PiS i przeciwko państwu polskiemu, niż na jego rozwiązaniu
— dodał Morawiecki. Przyznał, że „liczy jednak na to, że prezes NIK podejmie decyzję, której był już blisko i która pozwoli spokojnie wyjaśnić wszelkie wątpliwości”.
Dymisji od prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia domagają się prominentni politycy PiS. Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że wnioski z raportu CBA powinny skłaniać prezesa NIK do dymisji.
Jeśli tak się nie stanie, mamy plan B
— mówił szef rządu, ale nie podał szczegółów.
Na początku grudnia Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła śledztwo w sprawie m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mariana Banasia. Podstawą wszczęcia śledztwa są trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które wpłynęły do białostockiej prokuratury: od grupy posłów opozycji, m.in. posła Jana Grabca (KO), Generalnego Inspektora Informacji Finansowej i z CBA, które przeprowadziło kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia.
W zamieszczonym na stronie NIK oświadczeniu wideo Banaś powiedział, że był gotów złożyć rezygnację, ale stał się przedmiotem brutalnej gry politycznej. Oświadczył, że NIK jest jednym z najważniejszych urzędów państwowych a on jako prezes Izby nie może pozwolić, by „stała się ona przedmiotem politycznych rozgrywek i targów”. Zapowiedział, że będzie kontynuował misję prezesa NIK w poczuciu odpowiedzialności. Zadeklarował zarazem, że jest gotów odpowiedzieć na każde pytanie śledczych, a jeśli zajdzie potrzeba, zrzec się immunitetu przysługującego prezesowi NIK.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/477128-co-dalej-z-banasiem-szef-rzadurozwazamy-rozwiazania-prawne