Kupić roszczenia do nieruchomości wartej 9,5 milionów złotych za ledwie 100 tys. złotych? Dla Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie ma problemu! Sąd uchylił właśnie decyzję komisji weryfikacyjnej ws. nieruchomości przy Senatorskiej 7 i Krakowskie Przedmieście 83.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:Komisja Jakiego zwraca dwie bezcenne nieruchomości miastu. Handlarze mogli przejąc fragment trasy W-Z!
Najwyraźniej Wojewódzki Sąd Administracyjny nie zamierza zakończyć swojej krucjaty przeciwko Komisji weryfikacyjnej. Jak ustaliła Komisja, w tej sprawie roszczenia do nieruchomości wartych 9,5 mln zł zostały kupione za 100 tys. zł. Chodzi o decyzje komisji weryfikacyjnej z lipca ub.r. Komisja uchyliła wówczas decyzje prezydenta Warszawy o zwrocie nieruchomości. Zdaniem komisji decyzje miasta zostały wydane z naruszeniem prawa. Beneficjenci tych decyzji i warszawski ratusz zaskarżyli postanowienia komisji do WSA.
Obie nieruchomości zostały całkowicie zniszczone w czasie wojny, Odbudowano je siłami wszystkich Polaków, a ich przedwojenny właściciel nigdy nie starał się o ich zwrot. Mimo tego, we wrześniu 2011 roku, „odzyskano” obie nieruchomości. Beneficjenci decyzji szybko odsprzedali prawa do obu nieruchomości za śmieszną kwotę 100 tys. złotych. Tymczasem same budynki postawione w tym miejscu były warte ponad 6 milionów złotych!
Oto mapa z 1945 roku, obie nieruchomości były doszczętnie zniszczone. Handlarze zakupili za 100 tys. złotych te nieruchomości, które warte były miliony złotych. Tradycyjnie w ratuszu nie zbadano posiadania i nikt nie zbadał, czy prawowici spadkobiercy byli w w ogóle w posiadaniu tych nieruchomości. (…) Nie tylko uchyliliśmy decyzje, ale także nie wydaliśmy zgody na ustanowienie użytkowania wieczystego. Grunty wraz z budynkami wracają do miasta.
– mówił Patryk Jaki ogłaszając w lipcu 2018 roku decyzję komisji.
Ta sprawa jest bardzo interesująca. Wszyscy wiemy, jak wyglądała odbudowa Warszawy, a szczególnie starówki. Prawa do nieruchomości nabyto za 100 tys. złotych. Jedną z osób, która najsilniej zajmowała się nieruchomościami był adwokat Jan Stachura. Mamy sytuację, że nabyto roszczenia za 100 tys. złotych.Komisja dochodzi do głębszych ustaleń,badamy coraz więcej wątpliwych reprywatyzacji.
– mówił z kolei Sebastian Kaleta.
Tymczasem w ustnych motywach środowego wyroku sędzia Joanna Skiba wskazała, że decyzje komisji weryfikacyjnej zostały nieprawidłowo sformułowane. Wskazała przy tym, że w rozstrzygnięciu decyzji komisji zabrakło elementów określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego. Sąd wskazał też, że argument podniesiony przez komisję dot. zakupu roszczeń do dwóch nieruchomości za kwotę niewspółmierną do faktycznej wartości jest nietrafny. Sąd zwrócił uwagę, że przeniesienie własności roszczeń do tych nieruchomości nastąpiło w formie aktu notarialnego. Jak dodała sędzia, żaden organ administracji nie może podważyć aktu notarialnego.
Co ciekawe, sąd kolejny już raz zwrócił też uwagę, że tzw. dekret Bieruta z 1945 r. o własność i użytkowaniu gruntów warszawskich nadal obowiązuje.
Skoro nie został on uchylony, musi wiec cały czas być stosowany w brzmieniu ustalonym w 1945 r. Sytuacja jest taka, że sprawy dotyczące roszczeń są nieuregulowane.
– podkreśliła sędzia Skiba.
WB,PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/476106-szokujaca-decyzja-wsa-znow-uchylil-decyzje-kw