Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w środę udaje się z wizytą do Brukseli, gdzie spotka się z szefem PE Davidem Sassolim. Rozmowa będzie dotyczyła wspólnego rynku, migracji, a także kwestii opieki zdrowotnej w UE. Może pojawić się także temat praworządności i sądownictwa w Polsce - podkreślił.
Jednodniowa wizyta w Brukseli będzie drugą podróżą zagraniczną marszałka Senatu X kadencji. Będą mu towarzyszyć stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś i przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych Bogdan Klich (KO).
Grodzki przed południem spotka się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim, a następnie z polskimi posłami do PE. Na godz. 15.30 zaplanowano jego spotkanie z b. szefem Rady Europejskiej, przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej Donaldem Tuskiem.
Marszałek Senatu powiedział PAP, że w spotkaniu z Sassolim wezmą udział także przedstawiciele delegacji, natomiast z szefem EPL spotka się „w cztery oczy”. Podkreślił, że Tuskowi chce „podziękować za jego ciężką pracę”.
Chcę też mówić o tym, co dziś można wspólnie zrobić dla dobra Rzeczpospolitej, porozmawiać o niemal wszystkim
— dodał.
Według Grodzkiego Tusk to w chwili obecnej „jeden z najwybitniejszych, jeśli nie najwybitniejszy polski polityk, który wycisnął swój ślad na polityce europejskiej w sposób znaczący”.
Bardzo chętnie widziałbym udział Donalda Tuska także w polskim życiu politycznym, bo nie stać nas na marnowanie tak potężnego potencjału politycznego. Na razie nie znam jednak jego planów
— dodał marszałek.
Z szefem PE będziemy poruszali tematy ważne dla Polski i wspólnoty europejskiej. One są dość dobrze zdefiniowane - wspólny rynek, kwestie migracji. Chciałbym też zwrócić nieco większą uwagę szefa PE na kwestie zdrowotne, ponieważ w umowach traktatowych o zdrowiu prawie nie ma mowy, a w tej chwili zaczyna się, także w Brukseli, proces uświadamiania sobie, że tak jak obywatele UE mają prawo do wspólnej polityki rolnej, układu z Schengen czy wspólnej polityki monetarnej w wielu krajach, tak mają prawo również do wspólnej dobrej opieki zdrowotnej
— mówił marszałek Senatu.
Podkreślił, że „chodzi mu o obowiązywanie pewnych standardów tak, by obywatele europejscy mieli w każdym kraju przynajmniej podobny poziom opieki zdrowotnej”. Według marszałka Senatu dochodzenie do tego stanu jest „bardzo długim procesem, który wymaga przekonstruowania dość głęboko struktury i budżetu w przyszłych latach”.
Grodzki nie wykluczył, że podczas spotkania z Sassolim pojawi się także temat praworządności i sądownictwa w Polsce, szczególnie w kontekście ostatniego orzeczenia TSUE dot. polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jak podkreślił, on sam podczas tego spotkania zamierza „przybliżyć rolę Senatu w polskim systemie konstytucyjnym”.
Jak dodał spotkanie z polskimi europosłami będzie miało „charakter koleżeński”.
Mam na to spotkanie jedno przesłanie: że Senat jest otwarty dla wszystkich europosłów i zacieśnianie współpracy między polska grupą w PE będzie korzystne nie tylko dla demokracji w Polsce, ale też dla interesów Polski w Europie, a ich trzeba bronić
— podkreślił Grodzki. Dodał, że zamierza też „złożyć deklarację”, że Senat w miarę swoich możliwości będzie odgrywać nieco aktywniejszą rolę niż dotychczas.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/475961-grodzki-rusza-do-brukseli-pojawi-sie-temat-praworzadnosci