Popieramy stanowisko rządu; w pełni oddaje ono nasze wątpliwości wobec zachowań i wypowiedzi niektórych sędziów
— oświadczyła w rozmowie z PAP rzeczniczka PiS Anita Czerwińska komentując stanowisko rządu w sprawie sytuacji w wymiarze sprawiedliwości.
Rada Ministrów w przyjętym we wtorek stanowisku wyraziła zaniepokojenie postępowaniem sędziów, którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów, manipulując wyrokiem TSUE.
Rzeczniczka PiS w rozmowie z PAP stwierdziła, że PiS popiera stanowisko rządu.
W pełni oddaje ono nasze wątpliwości wobec zachowań i wypowiedzi niektórych sędziów
— oświadczyła Czerwińska.
Stanowisko rządu to wyraz troski o to, by wymiar sprawiedliwości działał sprawnie i by nie doszło do chaosu prawnego oraz niepewności prawnej obywateli poprzez to, że jeden sędzia będzie mógł podważyć status innego sędziego
— podkreślił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
CZYTAJ TAKŻE: Rada Ministrów zaniepokojona postępowaniem sędziów manipulujących wyrokiem TSUE. „Państwo prawa to niezależne sądy”
W przyjętym we wtorek stanowisku rządu ws. sytuacji w wymiarze sprawiedliwości Rada Ministrów wyraziła zaniepokojenie postępowaniem sędziów, którzy „poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów, manipulując wyrokiem TSUE”.
Rada Ministrów chce w ten sposób wyrazić swoją troskę o to, aby wymiar sprawiedliwości działał w Polsce skutecznie, szybko i żeby osoby, które realizują wymiar sprawiedliwości nie powodowały w Polsce sytuacji, w której powstanie chaos prawny np. poprzez to, że sędzia będzie mógł podważyć status innego sędziego, przez co powstanie stan niepewności prawnej wobec obywateli
— powiedział PAP rzecznik rządu.
Obywatele muszą mieć pewność, że jeżeli w sądzie jest prowadzona rozprawa i bierze w niej udział sędzia, to ten sędzia pełni swoją funkcję i nikt tego podważyć nie może, ponieważ jest to wyłączna kompetencja prezydenta w zakresie powoływania sędziów - oczywiście w określonym trybie - ale nikt tego powołania podważyć już nie może, na tym polega równowaga władz zapisana w konstytucji
— dodał.
Müller podkreślił również, że każdy sędzia podlega przepisom konstytucji oraz poszczególnym ustawom.
Chcemy wyraźnie podkreślić, że każdy kto realizuje wymiar sprawiedliwości w Polsce - każdy sędzia podlega przepisom konstytucji i ustawom, a z konstytucji wynika wprost zasada apolityczności sędziów i słuszne wydają się argumenty wielu obywateli, którzy podnoszą, że udział sędziów w protestach o charakterze politycznym takie zaufanie, co do apolityczności podważa
— zaznaczył rzecznik rządu.
W stanowisku rządu napisano, że „państwo prawa to niezależne sądy” i „niezawiśli sędziowie, którzy podlegają tylko ustawom i Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”.
Podważanie statusu sędziów i prawomocności wydawanych przez nich orzeczeń uderza w konstytucyjne podstawy państwa prawa. Prowadzi do chaosu prawnego w Polsce. Budzi wśród Polaków niepokój co do ważności wyroków sądów, które w każdym roku rozstrzygają kilkanaście milionów spraw
— głosi stanowisko Rady Ministrów.
Wyrażono w nim zaniepokojenie „postępowaniem tych sędziów, którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów, manipulując w ten sposób wydanym 19 listopada br. wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.
W stanowisku wskazano, że intencją rządu jest kontynuowanie reform, które mają usprawnić funkcjonowanie sądów i służyć odbudowie zaufania do nich, „gwarantując sędziom faktyczną niezależność od korporacyjnych nacisków ich własnego środowiska, a także od politycznych presji”.
W niedzielę po południu przed sądami w kilkudziesięciu miastach w Polsce oraz przed Ministerstwem Sprawiedliwości w Warszawie, odbyły się protesty po cofnięciu delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego sędziego Pawła Juszczyszyna, a następnie zawieszeniu go w wykonywaniu obowiązków - doszło do tego w związku z tym, że sędzia Juszczyszyn zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
Sędzia Juszczyszyn rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, mając na uwadze wyrok TSUE z 19 listopada, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS zakreślając 7-dniowy termin nadesłania tych list do sądu pod groźbą grzywny.
TSUE m.in. zaznaczył, że KRS, która składa wnioski z rekomendacją do prezydenta o powołanie na stanowisko sędziego, może robić to w sposób obiektywny, jednak tylko pod warunkiem, że będzie wystarczająco niezależna od władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz od samego prezydenta. Sędziowie TSUE wskazali w tym kontekście, że należy mieć na uwadze okoliczności wybrania członków Rady oraz sposób w jaki KRS konkretnie wypełnia wyznaczone jej zadanie stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Po tym, gdy sędzia Juszczyszyn zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do nowej KRS, został odwołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę z delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego z sądu rejonowego. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie ze skutkiem natychmiastowym zawiesił sędziego Juszczyszyna w wykonywaniu obowiązków na miesiąc, a rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych poinformował, że przeciwko sędziemu Juszczyszynowi wszczęto postępowanie dyscyplinarne.
Sędzia Juszczyszyn oświadczył, że prawo stron do rzetelnego procesu jest dla niego ważniejsze od jego sytuacji zawodowej. Podkreślił, że „sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę” i zaapelował sędziów, aby „zawsze pamiętali o rocie ślubowania sędziowskiego, orzekali niezawiśle i odważnie”.
W niedzielnych protestach zorganizowanych m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Katowicach, Częstochowie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Szczecinie uczestniczyli sędziowie, prawnicy, artyści i grupy obywateli.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/475908-czerwinska-pis-popiera-stanowisko-rzadu-ws-sadownictwa
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.