Polityczna ustawka, a nie kandydatury do Trybunału Stanu! Kojarzony z buntem sędziów i pełnomocnik Jana Rostowskiego przed komisją śledczą ds. Amber Gold, prof. Marek Chmaj jest kandydatem na zastępcę przewodniczącego Trybunału Stanu! Mało tego. Do TS wybiera się także Witold Pahl, były wiceprezydent stolicy, który maskował nieudolność Hanny Gronkiewicz-Waltz w kwestii dzikiej reprywatyzacji! Za mało bulwersujące? To nie koniec! Reprezentujący austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, w medialno-politycznej ustawce, mec. Jacek Dubois jest kandydatem na członka Trybunału Stanu!
Dla mnie najbardziej skompromitowaną osobą kończącego się tygodnia jest nie Jan Vincent-Rostowski, bo po byłym żołnierzu platformy spodziewałam się złośliwości i arogancji, lecz pan Chmaj. Dawno nie spotkałam się z taką agresją. Była to też pierwsza osoba, która wykazała się tak wielkim brakiem klasy, odkąd 2 lata temu zaczęłam pracę w komisji śledczej ds. #AmberGold. Na szczęście, wszystko uwieczniły kamery i studenci prawa z całej Polski będą mogli zobaczyć, jak NIE zachowywać się na przesłuchaniach
– napisała w lipcu 2018 roku Małgorzata Wassermann, ówczesna przewodnicząca komisji śledczej ds. Amber Gold.
Taką osobę zarekomendowała Koalicja Obywatelska na stanowisko zastępcy przewodniczącego Trybunału Stanu! Czy ten skrajnie upolityczniony pełnomocnik polityków PO ma w więc w przyszłości współdecydować o odpowiedzialności karnej najważniejszych polityków w państwie? Prof. Marek Chmaj zasłynął opinią prawną, że PRL nie był systemem totalitarnym. Dziwna opinia? Nie dla Chmaja! Profesor już w młodości mocno interesował się ideologią komunistycznej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był nie tylko teoretykiem. Działał Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej! To nie koniec! W 2017 roku, portal wPolityce.pl dotarł do materiałów ze szkolenia prof. Marka Chmaja dla sędziów stowarzyszenia IUSTITIA. Konstytucjonalista wyjaśniał sędziom, jak należy omijać przepisy ustawy dezubekizacyjnej. Głównymi argumentami przeciwko ustawie, w ocenie prof. Chmaja, była „niekonstytucyjność” przepisów oraz naruszenie przez ustawę podstawowych praw i wolności.
Kogo jeszcze lansuje Koalicja Obywatelska na na członków Trybunału Stanu? Kolejnym w kolejce jest Witold Pahl, były wiceprezydent Warszawy, który miał przygotować audyt na temat warszawskiej reprywatyzacji! Wyniki jego pracy były mizerne, a media rozpisywały się o tym, że jego daleka rodzina brała udział w reprywatyzacji! Mało kontrowersji? Następnym kandydatem jest mec. Jacek Dubois, jeden z pełnomocników Geralda Birgfellnera -austriackiego biznesmena, którego działania mogły zdyskredytować Jarosława Kaczyńskiego - prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Ten „apolityczny” kandydat na zastępcę przewodniczącego Trybunału Stanu obecnie reprezentuje Artura W., byłęgo burmistrza warszawskich Włoch, zatrzymanego po tym jak przyjął 200 tys. złotych od tureckiego dewelopera!
Przewodniczącym TS jest z urzędu pierwszy prezes Sądu Najwyższego – obecnie Małgorzata Gersdorf. Wyboru jej zastępców i członków TS Sejm ma dokonać w czwartek.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Adwokat czy rzecznik totalnej opozycji? Dubois: Odchodzimy od praw człowieka. To zagrożenie naszego istnienia cywilizacyjnego
Na szczęście są kandydaci do TS, którzy nie budzą kontrowersji. Jest nim m.in. Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski. Kandydaturę Andrzejewskiego, członka Trybunału w latach 2015-19, wieloletniego senatora, działacza opozycji w PRL, który jako adwokat bronił oskarżonych w procesach stanu wojennego, zgłosiła grupa posłów klubu parlamentarnego PiS. Kandydaci na członków TS to Marek Czeszkiewicz, Jacek Dubois, Sebastian Gajewski, Zdzisław Gawlik, Jan Jobs, Piotr Jóźwiak, Czesław Kłak, Andrzej Kojro, Przemysław Litwiniuk, Iwona Olejnik, Witold Pahl, Bogdan Witold Szlachta, Paweł Śliwa, Marcin Henryk Wawrzyniak, Maciej Gustaw Zaborowski i Tomasz Zalasiński.
Zgłoszony przez PiS Marek Czeszkiewicz to adwokat, sędzia Trybunału Stanu VIII Kadencji Sejmu. Były prokurator okręgowy, zastępca prokuratora regionalnego w Białymstoku, dyrektor delegatury CBA w Rzeszowie, doradca marszałka Sejmu, członek komisji egzaminacyjnej ds. aplikacji adwokackiej przy ministrze sprawiedliwości. Zgłoszony przez grupę posłów Lewicy Sebastian Gajewski jest doktorem nauk prawnych, specjalistą w zakresie prawa i postępowania administracyjnego oraz sądowej kontroli administracji. Współpracował z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych. Pracował jako asystent sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kandydat grupy posłów KO Zdzisław Gawlik to nauczyciel akademicki, specjalizuje się w prawie cywilnym, jest autorem książek o prawnych aspektach prywatyzacji, współautor komentarza do Kodeksu cywilnego.
Adwokat Jan Jobs specjalizuje się w prawie karnym gospodarczym (tzw. white collar crime). Współpracował z wiodącymi polskimi i międzynarodowymi kancelariami prawnymi, obsługującymi największe podmioty gospodarcze, w tym spółki giełdowe. Zgłosiła go grupa posłów Lewicy.
Piotr Jóźwiak, doktor nauk prawnych, adwokat, jest wiceprezydentem Leszna. W latach 2008-12 członek Rady Programowej TVP w Poznaniu, był także wiceprezesem klubu sportowego Unia Leszno. Autor ponad 60 publikacji z zakresu prawa karnego, prawa dyscyplinarnego i prawa sportowego. Kandydat zgłoszony przez grupę posłów PiS.
Również grupa posłów PiS zgłosiła kandydaturę Czesława Kłaka – specjalistę prawa karnego. Kłak był wiceprzewodniczącym Zespołu do opracowania projektu zmian systemu penitencjarnego przy ministrze sprawiedliwości. Wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, został wybrany na członka TS w 2018 r.
WB,PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/473809-szokujace-kandydatury-do-trybunalu-stanu