Ostatnie dni obfitują w informacje o skutecznych działaniach polskich służb. Każda informacja o zatrzymaniach elektryzuje i pobudza wyobraźnie. Tymczasem codzienność służb specjalnych to przede wszystkim wytężona praca analityczna nad niezwykle skomplikowanym materiałem zgromadzonym w śledztwach.
Z takim właśnie zadaniem zmierzyła się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie „arsenału” zgromadzonego w mieszkaniu na warszawskich Włochach. W tym przypadku ABW musiało działać niezwykle precyzyjnie i ostrożnie. Tak skomplikowana i niebezpieczna akcja musiała zostać przygotowana w najmniejszym szczególe. Warto podkreślić, że w tej sprawie działania Agencji musiał zostać skoordynowane w wielu miejscach na terenie kraju m.in. Warszawie i Szczecinie. Przypomnijmy, że 10 listopada br. funkcjonariusze ABW zatrzymali dwie osoby podejrzane o przygotowywanie ataków z wykorzystaniem materiałów wybuchowych. W czasie prowadzonego przez służby śledztwa ujawniono, że celem ekstremistycznej grupy o skrajnych poglądach było zastraszanie osób wyznania islamskiego w Polsce. Jednocześnie ustalono, że poza szykanami i prześladowaniami, grupa planowała również działania z wykorzystaniem broni palnej i materiałów wybuchowych.
Funkcjonariusze Agencji zabezpieczyli substancje i środki chemiczne niezbędne do produkcji dużej ilości materiałów wybuchowych, broń palną, amunicję, a także elementy konstrukcyjne służące do przerabiania broni gazowej na ostrą oraz osiem fiolek z silnie toksycznymi substancjami chemicznymi.
Już sam opis posiadanych przez zatrzymanych materiałów świadczy o poważnym zagrożeniu zarówno w sytuacji gdyby zostały użyte, ale także dla funkcjonariuszy, którzy brali udział w akcji. Nie mniej ważne w tej sprawie było sprawnie i skrupulatnie przeprowadzone przez ABW śledztwo. Praca analityczna i rozpoznawcza była wykonywana przez wykwalifikowanych funkcjonariuszy. Funkcjonariusze ABW mają wiedzę i doświadczenie, które wykorzystują w tak skomplikowanych sprawach. Dzięki profesjonalizmowi i skrupulatności w analizowaniu informacji i faktów możemy później mówić o sukcesie.
W kontekście najtrudniejszych śledztw trzeba także przywołać zatrzymanie przez funkcjonariuszy ABW Piotra Ś., podejrzanego o popełnienie przestępstwa szpiegostwa. To śledztwo wymagało od Agencji ogromnej precyzji i doświadczenia. Oczywiście przebieg prowadzonych czynności nie może zostać ujawniony, ale z pewnością można mówić o dużej sprawności ABW. Funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania i zatrudnienia mężczyzny. Ale także przeszukane zostały miejsca zameldowania i faktycznego zamieszkania osób utrzymujących kontakty z Piotrem Ś. Zatrzymany jest podejrzany o zgłoszenie gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, tj. o czyn z art. 130 § 3 kk. Takie zatrzymania mają ogromne znaczenie, bowiem pokazują zdolność RP do obrony przed penetracją przez obce służby.
Nie tylko kontrwywiad specjalizuje się najtrudniejszych sprawach - warto także wskazać na śledztwa prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Sprawy gospodarcze wymagają – często wielomiesięcznej – pracy analitycznej. Wiele spraw dotyczących choćby wyłudzeń zwrotu nienależnego podatku VAT to śledztwa bardzo skomplikowane, których materiał dotyczy wielokrotnych przelewów finansowych, także zagranicznych. Trudne są także sprawy korupcyjne, m.in. z racji swoistej zmowy dwóch stron uwikłanych w działania przestępcze. Obie strony, zarówno wręczający korzyści jak i przyjmujący, na ogół dbają o konfidencjonalność postępowania. Dlatego takie akcje, jak zatrzymania „na gorącym uczynku”, są bardzo ważnym i skutecznym sposobem działania CBA. Akcje tego typu, jak pokazała sprawa byłego burmistrza Włoch mogą być „bardzo spektakularne”, ale żeby do nich doszło funkcjonariusze Biura muszą wykonać ogromną pracę i przygotować się, biorąc pod uwagę fakt iż w czasie dynamicznej akcji może dojść do nieoczywistych zdarzeń i scenariuszy. Akcja CBA, po której zatrzymany został warszawski deweloper oraz burmistrz Włoch, pokazała, że dobre przygotowanie pozwala na skuteczne działania. Dokonania polskich służb są wysoko cenione przez naszych sojuszników. Świadczyć o tym może polsko-szwedzka współpraca w sprawie skazania chińskiego szpiega, który inwigilował społeczność tybetańską. ABW prowadziła działania w porozumieniu ze szwedzkimi odpowiednikami. To właśnie dzięki materiałom pozyskanym przez Agencję szwedzkie służby otrzymały dowody na działalność oskarżonego. Polskie służby specjalne w sposób bieżący i intensywny współpracują nie tylko z zagranicznymi partnerami, ale również z innymi instytucjami działającymi na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego RP.
Dzięki takiej właśnie współpracy w ostatnich dniach udało się uchronić wielu mieszkańców Płocka przed tragicznymi wydarzeniami. Policja i ABW zidentyfikowały mężczyznę, który gromadził w swoim mieszkaniu materiały niebezpieczne, by wysadzić 10-piętrowy budynek. Służby zatrzymały go i zneutralizowały niebezpieczne substancje. Rozważne decyzje prowadzących akcję funkcjonariuszy pozwoliły na bezpieczne zatrzymanie (poza miejscem zamieszkania) oraz skuteczne zneutralizowanie zagrożenia dla dziesiątek osób przebywających w pobliżu. Wspólne działania i wzorowa współpraca Policji i ABW zapobiegły możliwej tragedii na masową skalę.
Widząc informacje nt. działania służb warto pamiętać, że każda akcja służb specjalnych poprzedzona jest ogromem pracy analitycznej, która wymaga doświadczenia i profesjonalizmu funkcjonariuszy. Jak pokazują ostatnie – głośne - akcje ABW i CBA polskie służby są dobrze przygotowane do realizowania trudnych spraw.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/473293-przygotowani-do-trudnych-spraw