Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) powiedziała PAP, że będzie rekomendowała marszałkowi Senatu i Senatowi powołanie komisji kontroli państwowej i wezwanie prezesa NIK Mariana Banasia w sprawie wyjaśnień dotyczących pochodzenia jego majątku.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki pytany w środę, czy są plany, aby senackie komisje wezwały szefa NIK Mariana Banasia, żeby przed senatorami wytłumaczył się ze swoich kłopotów z CBA, odpowiedział, że jest to rozważane. Grodzki podkreślił, że w Senacie nie można powołać komisji śledczej, ale - jak mówił - senackie komisje mają „niemal takie same uprawnienia jak komisje sejmowe”.
Morawska-Stanecka stwierdziła, że aby Banaś był zobowiązany do złożenia wyjaśnień przed senatorami musiałaby być w Senacie odpowiednia komisja.
Dlatego że zgodnie z art. 16 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, członkowie Rady Ministrów i przedstawiciele organów i instytucji państwowych są obowiązani przedstawiać informacje i wyjaśnienia na żądanie stałych i nadzwyczajnych komisji sejmowych i senackich
— powiedziała.
Będę rekomendowała panu marszałkowi i Senatowi, w związku z tym, co powiedział pan marszałek, utworzenie takiej komisji, powołanie komisji kontroli państwowej przez Senat i nadanie jej uprawnień tego typu, jak komisja kontroli państwowej w Sejmie i wtedy taka komisja po ukonstytuowaniu się mogłaby wezwać pana Mariana Banasia do złożenia wyjaśnień na różne tematy
— powiedziała.
Do zakresu działania sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej należą sprawy działalności Najwyższej Izby Kontroli oraz Państwowej Inspekcji Pracy.
Morawska-Stanecka zaznaczyła, że senatorowie są zaniepokojeni doniesieniami dotyczącymi pochodzenia majątku prezesa NIK.
Ciągle istnieją kontrowersje dotyczące związków pana prezesa Banasia z tymi osobami, które prowadziły hotel na godziny i które kontaktowały się z panem prezesem NIK bezpośrednio. To byli ludzie związani ze środowiskiem przestępczym w związku z tym chcielibyśmy uzyskać takie wyjaśnienia, ja na pewno chciałabym takie wyjaśnienia od prezesa NIK uzyskać
— podkreśliła.
Podkreśliła przy tym, że funkcja prezesa NIK „to bardzo poważne stanowisko państwowe i nie ma takiej możliwości, by pełniła je osoba, co do której są wątpliwości w tak zasadniczych kwestiach”.
Zapowiedziała, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu dojdzie do jej spotkania z marszałkiem Grodzkim.
We wrześniu TVN w programie „Superwizjer” podał, że Banaś, b. minister finansów i szef Służby Celnej wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 m kw. i dwóch mniejszych, miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu. Według „Superwizjera” Banaś zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, mowa była także o powiązaniach Banasia ze stręczycielami.
Pod koniec września Banaś udał się na urlop bezpłatny do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych. Szef NIK oświadczył, że nie zarządzał pokazanym w materiale „Superwizjera” hotelem, obecnie nie jest właścicielem nieruchomości, a materiał TVN odbiera „jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia”. Pozwał TVN SA i autora materiału Bertolda Kittela, żądając przeprosin, sprostowania i wpłaty na cel społeczny.
Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało 16 października, że zakończyło trwającą od kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia, który miał siedem dni na zgłoszenie uwag. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że nie może udzielać informacji o ustaleniach kontroli, w tym o zastrzeżeniach CBA.
Dzień później Banaś w oświadczeniu przekazanym PAP poinformował, że 16 października zakończył urlop bezpłatny i przystąpił do wykonywania obowiązków w NIK. Pod koniec października pismo z uwagami szefa NIK do zastrzeżeń CBA po kontroli jego oświadczeń majątkowych trafiło do Biura.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/473159-morawska-stanecka-chce-powolania-komisji-kontroli-panstwowej