Premier Mateusz Morawiecki, który pozostanie szefem rządu przedstawił w piątek skład swojego nowego gabinetu. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa m.in. resort nadzoru właścicielskiego i resort klimatu.
SKŁAD NOWEGO RZĄDU:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - wicepremier Piotr Gliński
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - wicepremier Jarosław Gowin
Ministerstwo Infrastruktury - Andrzej Adamczyk
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jan Krzysztof Ardanowski
Ministerstwo Sportu - nie ujawniono jeszcze nazwiska kandydata
Ministerstwo Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mariusz Kamiński
Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Jacek Czaputowicz („pion europejski” z Konradem Szymańskim zostanie przeniesiony do KPRM)
Ministerstwo Rozwoju - Jadwiga Emilewicz
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Marek Gróbarczyk
Ministerstwo Klimatu - Michał Kurtyka
Ministerstwo Środowiska - Michał Woś
Ministerstwo Zarządzania Funduszami - Małgorzata Jarosińska-Jedynak
Ministerstwo Finansów - Tadeusz Kościński
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Marlena Maląg
Ministerstwo Zdrowia - Łukasz Szumowski
Ministerstwo Cyfryzacji - Marek Zagórski
Ministerstwo Edukacji Narodowej - Dariusz Piontkowski
Ministerstwo Sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro
Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego - Jacek Sasin (nazwa resortu ma zostać poddana uzgodnieniom)
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Michał Dworczyk
Jedynym resortem, którego szefa nie przedstawił w piątek premier Mateusz Morawiecki jest Ministerstwo Sportu. Szef rządu w trakcie ogłaszania składu podkreślił, że nie może jeszcze ujawnić kandydata na to stanowisko.
KOGO ZABRAKNIE?
W nowym rządzie nie znalazł się dotychczasowy minister sportu i turystyki Witold Bańka, który obejmuje stanowisko szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Póki co nie wiadomo jeszcze kto zastąpi go na stanowisku.
Z rządu odchodzi także minister Bożena Borys-Szopa, którą zastąpi prezes Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg oraz Krzysztof Tchórzewski - ministerstwo energii, którym kierował, zostanie zlikwidowane.
Tekę ministra finansów stracił natomiast Jerzy Kwieciński. Na stanowisku zastąpi go Tadeusz Kościński, który wcześniej był m.in. wiceministrem finansów oraz wiceministrem przedsiębiorczości. Z ministerstwem środowiska pożegnał się Henryk Kowalczyk. Resort, którym kierował, zostanie podzielony na dwie części.
NOWE TWARZE
W nowym rządzie premiera Mateusza Morawieckiego znajdzie się czterech nowych ministrów: Michał Kurtyka, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Tadeusz Kościński i Marlena Maląg. Kurtyka pokieruje nowym resortem klimatu, a Jarosińska-Jedynak - Ministerstwem Zarządzania Funduszami.
Resort Klimatu, który obejmie Michał Kurtyka, zostanie wydzielone z Ministerstwa Środowiska. Kurtyka to były wiceminister energii oraz środowiska, pełnomocnik rządu ds. prezydencji COP 24.
Michał Kurtyka karierę zawodową rozpoczął w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w zespole ministra Jana Kułakowskiego, odpowiedzialnego za prowadzenie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, gdzie prowadził zespół analityczny i odpowiadał bezpośrednio za obszar energetyki oraz transportu. W kwietniu 2018 roku został powołany na stanowisko Pełnomocnika rządu ds. Prezydencji COP 24, czyli szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. W tym samym roku objął stanowisko wiceministra środowiska. Wcześniej, w 2016 r. Kurtyka został sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii, gdzie był odpowiedzialny za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii, realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym, prowadzenie relacji międzynarodowych z państwami oraz organizacjami międzynarodowymi.
Nowy resort - Ministerstwo Zarządzania Funduszami - obejmie także Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dotychczas Jarosińska-Jedynak była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Na to stanowisko została powołana 29 listopada 2018 r. Do jej kompetencji należało m.in. wdrażanie funduszy unijnych na innowacje (Program Inteligentny Rozwój), cyfryzację (Program Polska Cyfrowa) i kapitał ludzki (Program Wiedza Edukacja Rozwój). Nadzorowała również program Dostępność Plus. Jarosińska-Jedynak od początku swojej kariery związana jest z samorządem. Przez kilkanaście lat zajmowała się funduszami unijnymi, rozwojem regionalnym i wsparciem przedsiębiorczości.
Tadeusz Kościński w nowym rządzie Morawieckiego zostanie ministrem finansów. Kościński od lipca br. jest wiceministrem finansów, poprzednio - od stycznia 2018 r. - był wiceministrem w resorcie przedsiębiorczości i technologii, a wcześniej, od listopada 2015 r. do stycznia 2018 r., był wiceministrem rozwoju.
W resorcie finansów Kościński odpowiadał za politykę podatkową państwa, zaś w MPiT za działania wzmacniające ekspansję zagraniczną polskich firm, za wzrost inwestycji, rozwijanie gospodarki cyfrowej i upowszechnianie płatności bezgotówkowych. Był też odpowiedzialny za promocję gospodarki polskiej w kraju i za granicą oraz kształtowanie i realizację zasad wymiany handlowej Unii Europejskiej z krajami trzecimi.
Zanim trafił do administracji, przez całą karierę zawodową Kościński był związany z sektorem bankowym. Od 1997 roku pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK. Wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju, Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim i Banku Pomorskim, a także w dwóch bankach w Londynie.
Marlena Maląg przejmie kierownictwo w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Maląg od grudnia 2018 r. pełni funkcję prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przez wiele lat była związana z oświatą. Pracowała jako nauczycielka, w latach 1999-2011 była dyrektorem Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II i Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 2011-2012 była naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, a od 2012 do 2014 r. - zastępcą prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.
W latach 2002-2006 była radną miejską Ostrowa Wielkopolskiego. Następnie - do 2016 - radną powiatu ostrowskiego; była także wicestarostą. Od stycznia 2016 r. do grudnia 2018 r. była wicewojewodą wielkopolskim. W wyborach samorządowych w 2018 r. zdobyła mandat radnej sejmiku wielkopolskiego. W ostatnich wyborach parlamentarnych Maląg została wybrana z listy PiS do Sejmu z okręgu kaliskiego. Uzyskała 25,7 tys. głosów.
NOWY RESORT nadzoru właścicielskiego
Ministerstwo, którym pokieruje Jacek Sasin, przejmie nadzór nad większością spółek Skarbu Państwa - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając skład nowego rządu. Obecnie nadzór jest rozproszony na 11 ministerstw i dodatkowo premiera.
Jak oświadczył Morawiecki, nowe ministerstwo nadzoru właścicielskiego, którego nazwa „zostanie jeszcze ostatecznie uzgodniona”, słusznie może nawiązywać do niegdysiejszego Ministerstwa Skarbu Państwa.
Ministerstwo to zostało zlikwidowane z początkiem 2017 r., a nadzór właścicielski nad spółkami trafił do innych ministerstw oraz do Prezesa Rady Ministrów. Obecnie 27 spółek znajduje się w nadzorze Prezesa Rady Ministrów. Pozostałe 329 spółek nadzoruje w sumie 11 różnych ministerstw, a także dwie agencje - Agencja Mienia Wojskowego - w nadzorze Ministra Obrony Narodowej - oraz Agencja Rozwoju Przemysłu - nadzorowana przez szefa rządu.
Jak wynika ze słów premiera Morawieckiego, wicepremier Jacek Sasin, który pokieruje nowym ministerstwem, będzie sprawował nadzór właścicielski „nad większością” spółek Skarbu Państwa. Trafi tam też nadzór nad spółkami energetycznymi i górniczymi, który leżał w gestii likwidowanego Ministerstwa Energii.
Morawiecki oświadczył, że „Sasin zostanie poproszony o wypracowanie jak najlepszych praktyk”. Jak dodał szef rządu, chodzi o to, aby między spółkami było „jak najwięcej synergii”, co ma związek ze „znaczącym spowolnieniem koniunktury gospodarczej”.
Wykorzystanie wszelkich rezerw, również tych znajdujących się w spółkach Skarbu Państwa, jest w naszym żywotnym interesie i to będzie jedno z zadań ministra Sasina
— zapowiedział szef rządu.
Kluczowe resorty gospodarcze czekają zmiany instytucjonalne i personalne
Kluczowe resorty gospodarcze czekają zmiany instytucjonalne i personalne; zniknie ministerstwo inwestycji i rozwoju, resort przedsiębiorczości i technologii, ministerstwo energii, ale do administracji powróci resort rozwoju. Nowe będą ministerstwa ds. klimatu i zarządzania funduszami.
Z zapowiedzi premiera wynika, że skończy się unia personalna resortów finansów, inwestycji i rozwoju. Od września br. ministerstwami tymi kierował dotychczasowy szef MIiR Jerzy Kwieciński, któremu premier podziękował za dotychczasową pracę w rządzie - Kwiecińskiego nie ma w rozdaniu zaprezentowanym przez premiera.
Z administracji rządowej znika resort inwestycji i rozwoju. W nowej strukturze rządu nie ma też miejsca na ministerstwo przedsiębiorczości i technologii, którym kieruje Jadwiga Emilewicz. Emilewicz zachowa jednak tekę ministra w nowym resorcie rozwoju. Z informacji przekazanych przez premiera wynika, że ministerstwu temu będą podlegały także obszary, którymi minister kieruje obecnie w MPiT, czyli - jak powiedział Morawiecki - „dawne regulacyjne części ministerstwa gospodarki, czy dawnego ministerstwa rozwoju”. Dodatkowo ministerstwo to obejmie też działy budownictwo i turystyka.
W pewnym sensie z kontynuacją personalną będziemy mieć do czynienia w resorcie finansów, którym ma pokierować Tadeusz Kościński. Od lipca br. jest on wiceministrem w resorcie przy ul. Świętokrzyskiej odpowiedzialnym za politykę podatkową. Kościński ma też doświadczenie w resorcie przedsiębiorczości i technologii, gdzie od stycznia 2018 r. współpracował - jako wiceminister - z Jadwigą Emilewicz oraz w resorcie rozwoju, gdzie wcześniej także był wiceministrem.
Zmiany czekają Ministerstwo Środowiska. Co prawda resort ten pozostanie na mapie ministerstw pod dotychczasową nazwą, ale będzie z niego wydzielone nowe ministerstwo, ds. klimatu. Częścią, która obejmie Lasy Państwowe, łowiectwo, parki narodowe, edukację w zakresie ochrony środowiska, pokieruje Michał Woś.
Cała sfera zewnętrzna dotychczasowego ministerstwa środowiska dotycząca klimatu, a także wypełniania poziomów Odnawialnych Źródeł Energii w naszym miksie energetycznym, problematyki obniżania emisji CO2, trafi do resortu ds. klimatu, którym pokieruje Michał Kurtyka. Jak podkreślił premier, Kurtyka dotychczas zajmował się taką tematyką.
Morawiecki tłumaczył, że powodem powołania oddzielnego ministerstwa jest koncentracja na celach klimatycznych.
Negocjacje w ciągu najbliższych 12, 24 miesięcy będą niezwykle trudne i bardzo ważne dla naszej gospodarki, naszego społeczeństwa
— zaznaczył. Jak dodał, w kompetencjach nowego ministerstwa będą znajdowały się również takie obszary jak program Czyste Powietrze, program Mój Prąd, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz gospodarka odpadami.
Premier poinformował przy tym, że rozwiązane zostanie Ministerstwo Energii w dotychczasowym kształcie. Nowym resortem na mapie będzie natomiast Ministerstwo Zarządzania Funduszami, którym ma pokierować Małgorzata Jarosińska-Jedynak, dotychczasowa wiceminister inwestycji i rozwoju.
Zmiany personalne ani strukturalne nie obejmą natomiast resortu infrastruktury, którym nadal ma kierować Andrzej Adamczyk, oraz resortu rolnictwa, za który będzie odpowiedzialny Jan Krzysztof Ardanowski. Ministerstwem cyfryzacji w dalszym ciągu ma kierować Marek Zagórski. Jednocześnie kandydatem na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest dotychczasowy szef tego resortu Marek Gróbarczyk.
kpc/PAP/Polsat News
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/472172-kto-wejdzie-do-nowego-rzadu-pis-pelna-lista-ministrow