Rząd ma charakter w dużej mierze kontynuacyjny. To jest kontynuacja dobrej zmiany. Chcemy zrobić wszystko, by sytuacja Polaków za cztery lata była lepsza. (…) Chcemy dokonać postępu i odeprzeć niebezpieczeństwa.
— ogłosił Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości.
Polacy po raz drugi powierzyli PiS samodzielne rządy i chcemy kontynuować wszystkie nasze zapowiedzi, programy
— powiedział premier Mateusza Morawiecki.
Chcemy, by Polska była jak największym, najsilniejszym krajem. Chcemy, by dobre rządzenie było podstawową przesłanka do wzmacniania polskiego państwa.
— dodał.
Premier rządu pozostanie Mateusz Morawiecki.
Piotr Gliński jako minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Jarosław Gowin jako szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego - są kandydatami do rządu, których w piątek przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że obaj mają sprawować funkcje wicepremierów.
Premier podkreślił, że rząd - kandydaci jacy zostali poparci przez Komitet Polityczny PiS - jest w dużej mierze rządem kontynuacji.
Polacy o to nas poprosili żebyśmy się zmieniali, ale utrzymywali te wszystkie zdobycze, które do tej pory społeczeństwu zaproponowaliśmy
— dodał.
Oprócz Piotra Glińskiego i Jarosława Gowina, w rządzie znajdzie się Andrzej Adamczyk (Ministerstwo Infrastruktury) oraz Jan Krzysztof Ardanowski (resort rolnictwa).
Morawiecki poinformował, że resort sportu jest jedynym resortem, którego kandydat na szefa na razie nie zostanie przedstawiony.
Ministerstwo Sportu to jest jedyne ministerstwo, które jeszcze nazwijmy to ze względów osobistych, każdy ma prawo do podejmowania pewnych decyzji w pewnych uzgodnieniach - jeszcze dzisiaj tego szefa resortu nie mogę tutaj ujawnić
— powiedział szef rządu.
Istotna zmiana czeka Ministerstwo Spraw Zagranicznych, szefem resortu nadal będzie Jacek Czaputowicz, ale tzw. pion europejski z Konradem Szymańskim zostanie przeniesiony do KPRM
— zapowiedział premier.
Premier ogłaszając skład nowego rządu poinformował, że kandydatką na ministra rozwoju jest Jadwiga Emilewicz. Przekazał, że w tym resorcie znajdą się działy budownictwo i turystyka.
W ministerstwie rozwoju (Jadwiga Emilewicz), oprócz tego co jej dzisiaj podlega, czyli dawne regulacyjne części ministerstwa gospodarki, czy dawnego ministerstwa rozwoju, który ja miałem zaszczyt zarządzać, również otrzyma dział budownictwo i dział turystyki
— powiedział premier.
Podkreślił, że dział budownictwa wraz z obszarem planowania przestrzennego obecnie podlegają ministrowi Jerzemu Kwiecińskiemu. Premier podziękował jednocześnie Kwiecińskiemu za dotychczasową pracę w rządzie.
Premier poinformował, że kandydatem na ministra finansów jest Tadeusz Kościński, a kandydatem na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest dotychczasowy szef tego resortu Marek Gróbarczyk.
Ministerstwo Środowiska - o takiej nazwie - będzie obejmowało Lasy Państwowe, łowiectwo, parki narodowe, edukację w zakresie ochrony środowiska
— wymienił Morawiecki. Jak dodał pokieruje nim Michał Woś.
Cała sfera zewnętrzna dawnego ministerstwa: klimat, program, strefy, które wiążą się z wypełnieniem naszych wymogów np. z poziomem Odnawialnych Źródeł Energii w naszym miksie energetycznym, albo obniżeniem emisji CO2, to są takie dziedziny, które w oczywisty sposób dotyczą działań gospodarczych wewnątrz kraju, a jednocześnie mają niebywale istotne odniesienie do aktualnej polityki klimatycznej przede wszystkim w UE
— mówił premier. Poinformował, że resortem ds. klimatu pokieruje Michał Kurtyka. Premier podkreślił, że Kurtyka dotychczas zajmował się taką tematyką.
Morawiecki dodał, że powodem powołania oddzielnego ministerstwa jest koncentracja na celach klimatycznych.
Negocjacje w ciągu najbliższych 12, 24 miesięcy będą niezwykle trudne i bardzo ważne dla naszej gospodarki, naszego społeczeństwa
— zaznaczył.
Jak dodał, w kompetencjach nowego ministerstwa będą znajdowały się również takie obszary jak program Czyste Powietrze, program Mój Prąd, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz gospodarka odpadami.
Szef rządu podał, że w przypadku Ministerstw: Zdrowia, Cyfryzacji, Edukacji Narodowej i Sprawiedliwości nie będzie zmian. Kandydatami na te stanowiska będą dotychczasowi szefowie tych resortów.
Kandydatem na ministra zdrowia jest Łukasz Szumowski, na ministra cyfryzacji - Marek Zagórski, na ministra edukacji narodowej - Dariusz Piontkowski, a na ministra sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro.
Morawiecki poinformował też, że szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów będzie tak jak dotąd Michał Dworczyk.
Premier ogłaszając skład nowego rządu poinformował, że powstanie nowy resort - ministerstwo nadzoru właścicielskiego, ale - jak mówił - ta nazwa zostanie jeszcze ostatecznie uzgodniona.
Tym ministerstwem będzie kierować wicepremier Jacek Sasin; w skład tego ministerstwa wejdzie nadzór właścicielski nad spółkami Skarbu Państwa, nad większością spółek Skarbu Państwa
— powiedział premier.
Według Morawieckiego Sasin ma „wypracować najlepsze praktyki, by było jak najwięcej synergii między spółkami”.
Chodzi o wykorzystanie wszelkich rezerw, także tych leżących w domenie Skarbu Państwa, co jest w naszym żywotnym interesie. To będzie jedno z zadań ministra Sasina oraz opieka nad tym całym działem, który przejdzie z ministerstwa energii - energetyka, górnictwo
— podkreślił szef rządu.
Premier ogłaszając skład nowego rządu poinformował, że powstanie nowy resort - ministerstwo zarządzania funduszami. Kandydatką na szefową tego ministerstwa jest Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Premier podsumował zmiany strukturalne w ministerstwach.
Mamy takie zmiany - w obszarze nowo powołanego ministerstwa, które będzie miało nadzór nad spółkami Skarbu Państwa, w obszarze ministerstwa środowiska, pewne zmiany w dawnym ministerstwie inwestycji i rozwoju, które też w obecnym kształcie zostanie przeniesione do ministerstwa rozwoju
— mówił.
Zmiana dotyczy też zarządzania funduszami, powstanie ministerstwo zarządzania funduszami
— dodał Morawiecki.
SKŁAD NOWEGO RZĄDU:
-
Piotr Gliński pozostanie wicepremierem oraz szefem resortu kultury i dziedzictwa narodowego.
-
Jarosław Gowin wicepremierem i szefem resortu szkolnictwa wyższego.
-
Ministerstwo Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak.
-
Premier nie mógł ujawnić jeszcze nazwiska szefa resortu sportu.
-
Mariusz Kamiński – MSWiA i koordynator służb specjalnych
-
MSZ - Jacek Czaputowicz
-
Cały „pion europejski” będzie częścią KPRM, zajmie się tym Konrad Szymański.
-
Ministerstwo Rolnictwa - Jan Krzysztof Ardanowski.
-
Ministerstwo Infrastruktury - Andrzej Adamczyk.
-
Ministerstwo Rozwoju – Jadwiga Emilewicz.
-
Ministerstwo gospodarski wodnej i żeglugi śródlądowej - Marek Gróbarczyk.
-
Jerzy Kwieciński odchodzi z rządu.
-
Ministerstwo Finansów - Tadeusz Kościński.
-
Ministerstwo środowiska podzielone na dwie części. Część przejmie resort pod wodzą Michała Wosia. Michał Kurtyka przejmie część odpowiedzialną m.in. za sprawy klimatyczne. Będzie to m.in. program „czyste powietrze”.
-
Ministerstwo Zdrowia - Łukasz Szumowski.
-
Ministerstwo Cyfryzacji - Marek Zagórski.
-
Ministerstwo Edukacji - Dariusz Piontkowski.
-
Szef KPRM - Michał Dworczyk.
-
Ministerstwo sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro.
-
Nowy resort, nadzorujący spółki Skarbu Państwa - Jacek Sasin.
-
Ministerstwo Rodziny, Prac i Polityki Społecznej - Marlena Maląg.
-
Nowy resort zarządzania funduszami - Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
mly/wPolityce.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/472155-znamy-sklad-nowego-rzadu