„Coraz więcej Polaków, w tym także naszych wyborców, uważa, że z programami społecznymi doszliśmy do granicy. Dlatego w nadchodzącej kadencji trzeba dużo mocniej dowartościować tych, którzy ciężko pracują” – mówi wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin w rozmowie z Jackiem Karnowskim na łamach tygodnika „Sieci”.
Polityk zauważa dobry wynik swojego ugrupowania politycznego, które wprowadziło 18 posłów i dwóch senatorów.
Poparli nas wyborcy konserwatywni w sferze wartości, a jednocześnie nastawieni zdecydowanie wolnorynkowo.
Gowin zauważa, że teraz ważne jest, aby rządzący stawiali przede wszystkim na solidarną współpracę a nie na podkreślanie wewnętrznych różnic. Wicepremier dodaje, że odbyły się burzliwe negocjacje z PiS, w których pojawiły się spory. Nie dotyczyły jednak personaliów, ta sprawa zajęła prezesowi Kaczyńskiemu, premierowi Morawieckiemu i mnie nie więcej niż dziesięć minut.
Dużo więcej debatowano nad sprawami programowymi. Zdaniem Jarosława Gowina problem może być zniechęcenie do siebie szeroko rozumianej klasy średniej.
Nie rozstrzygniemy tego dylematu bez pogłębionych analiz
— dodał wicepremier. Przyznaje, że oprócz zapowiedzi nowej wysokości płacy minimalnej, niektóre gospodarcze postulaty PiS, mogły zaniepokoić przedsiębiorców.
Wcześniej była zapowiedź likwidacji ograniczenia składek na ZUS do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia czy pewne zmiany w prawie karnym postrzegane przez przedsiębiorców jako zbyt drakońskie.
Gowin zamierza bardziej wspierać przedsiębiorców.
Romans między nadobną panną, która jest klasą średnią, a chwackim młodzieńcem, czyli Zjednoczoną Prawicą, nie układa się najlepiej. Ale na dłuższą metę nie da się rządzić i rozwijać Polski bez jakiejś formy współpracy z tymi ludźmi.
Wicepremier w rozmowie porusza też temat walki ideologicznej na uczelniach wyższych.
Przesuwanie się na lewo i skłonność do ideologizacji nauki są wyraźnie widoczne w części środowisk humanistycznych. Takie zjawisko z pewnością jednak nie występuje, w każdym razie na znaczącą skalę, na uczelniach technicznych, medycznych, ekonomicznych. Na uczelniach rolniczych raczej nie znajdzie pan szerokich rzesz wyznawców poglądów Olgi Tokarczuk.
Wicepremier nie dostrzega masowej fali szykan wobec osób o prawicowych poglądach na uczelniach i wyjaśnia, że takich spraw jak zawieszenie prof. Nalaskowskiego jest w kraju ledwie kilka. Gowin zamierza też walczyć o wolność wypowiedzi dla osób wrogich światopoglądowo wobec prawicy.
Położę się Rejtanem, jeżeli ktoś będzie próbował na uczelniach ograniczyć wolność słowa zwolennikom ideologii gender.
Więcej o planach Jarosława Gowina na nadchodzącą kadencję Sejmu w najnowszym numerze „Sieci”, dostępnym w sprzedaży od 28 października br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.
W tym tygodniu także wydanie tygodnika „Sieci” z wyjątkową książką „Wielcy Polacy. Wizjonerzy”. Ta patriotyczna publikacja przedstawia sylwetki 50 fascynujących postaci – wizjonerów, dla których najważniejszy był rozwój Państwa i Narodu. Szukaj wydania z książką w cenie 9,90 zł w wybranych punktach sprzedaży, m.in. Empik, Relay, InMedio, 1-Minute, Tabak, Media Star, Poczta Polska oraz salonach prasowych: Kolporter, Ruch, Garmond Press i stacjach benzynowych ORLEN i LOTOS.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/471238-wicepremier-gowin-dla-sieci-wierze-w-dzialania-pozytywne