Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, po wyborach nie widać wyraźnych zmian na scenie politycznej. Wciąż zdecydowanie prowadzi Prawo i Sprawiedliwość, choć w naszym badaniu notuje nieco niższy wynik niż w wyborach; nie można więc mówić o zwyczajowej premii w sondażach dla zwycięzcy wyborów. Próg wyborczy przekraczają wszystkie komitety, które w październiku zdołały zarejestrować listy w całym kraju.
Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbyły się w najbliższą niedzielę, na Prawo i Sprawiedliwość oddałoby głos 41,1 proc. badanych; w wyborach do Sejmu ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zdobyło 43,59 proc. głosów.
Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z poparciem 24,9 proc. Ugrupowanie kierowane przez Grzegorza Schetyna w wyborach uzyskało poparcie 27,40 proc. wyborców.
Na trzecim miejscu Sojusz Lewicy Demokratycznej, z którego list startowali również politycy Wiosny oraz Razem, z poparciem 15,9 proc. głosów. W wyborach na tę formację padło 12,56 proc. głosów.
Polskie Stronnictwo Ludowe cieszy się poparciem 9,8 proc. ankietowanych; w wyborach było to 8,55 proc. głosów.
Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą chciałoby głosować 8,3 proc. badanych; w wyborach ugrupowanie to zdobyło 6,81 proc. głosów.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 25 do 30 października 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1040.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/471197-kto-zyskuje-a-kto-traci-pierwszy-partyjny-sondaz-po-13-x