Prezydent Andrzej Duda poprosił o listę osób najstarszych wiekiem posłów i z pośród tej listy dokona wyboru marszałka seniora Sejmu - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, tej decyzji jeszcze nie ma.
Szczerski był pytany w radiowej Jedynce, kto będzie marszałkiem seniorem i czy będzie nim Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).
W tym roku obchodzimy 30 rocznicę wychodzenia Polski z komunizmu, przemian demokratycznych w Polsce. Pan prezydent w rozmowie z nami, w kancelarii, powiedział, że chciałby iżby marszałek senior (Sejmu) był osobą, która będzie - tak, jak wcześniej śp. Kornel Morawiecki - w pewnym sensie personifikować ten wysiłek Polaków w walce o wolność, wysiłek Polaków w tym, żeby Polska była krajem demokratycznym i wolnym. Chciałby zatem, żeby ta osoba była osobą w tym sensie w jakimś stopniu symboliczną
— podkreślił Szczerski.
Jak dodał, prezydent dokonuje wyboru marszałka seniora spośród posłów najstarszych wiekiem i dlatego, poprosił o listę takich posłów.
W Sejmie jest możliwość wyboru marszałka seniora spośród najstarszych wiekiem posłów. Pan prezydent poprosił o listę tych 10 osób najstarszych wiekiem i spośród tej listy zapewne dokona wyboru. Tej decyzji jeszcze nie ma. Ona będzie ogłoszona wraz z ogłoszeniem formalnym zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu. Tajemnicą nie jest, że będzie to 12 listopada. Wraz z tym ogłoszeniem także jest wskazanie marszałka seniora
— powiedział minister.
Dodał, że posłanka Śledzińska-Katarasińska jest na liście posłów najstarszych wiekiem.
Ale to nie jest w tym przypadku automat
— wskazał Szczerski.
Podkreślił, że osoba marszałka seniora musi uosabiać 30-lecie walki Polaków o wolność i demokrację w Polsce i w sposób godny wprowadzić parlament w nową kadencję.
Rzecznik rządu Piotr Müller ocenił później, również w radiowej „Jedynce”, że Śledzińska-Katarasińska to „jest postać kontrowersyjna”.
Wystarczy przypomnieć działania z 1968 roku, również o charakterze różnego rodzaju artykułów podpisanych imieniem i nazwiskiem, zresztą pani poseł tłumaczyła się później z nich, w dziwny sposób, ale tłumaczyła się
— powiedział.
Jeżeli prezydent chciałby nie powoływać pani poseł na marszałka seniora, to by była raczej trafna decyzja, zdecydowanie trafna
— ocenił rzecznik rządu. Podkreślił, że to do prezydenta będzie należeć decyzja o wskazaniu marszałka seniora, a zgodnie z przepisami, ma być to jeden z najstarszych posłów.
Wśród posłów nowej kadencji Sejmu najstarsi są Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja) i o rok od niego starsza Śledzińska-Katarasińska.
Na inauguracyjnych posiedzeniach posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną marszałkowie Sejmu i Senatu.
W przypadku Sejmu posiedzenie otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów; nie musi to być najstarszy poseł. Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego. Regulamin Sejmu określa, że po odczytaniu roty każdy z wywoływanych posłów wypowiada słowo „ślubuję”; może dodać zdanie: „tak mi dopomóż Bóg”.
Marszałek senior przeprowadza także wybór marszałka Sejmu. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić, co najmniej 15 posłów. Po wyborze marszałek Sejmu obejmuje przewodnictwo obrad; Sejm w uchwale ustala liczbę wicemarszałków.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/470381-szczerski-nie-ma-jeszcze-decyzji-ws-marszalka-seniora