W czwartek po południu odbędzie się spotkanie lidera PO Grzegorza Schetyny z nowo wybranymi posłami Koalicji Obywatelskiej. Spotkanie ma mieć charakter zapoznawczy. W spotkaniu nie wezmą udziału przedstawiciele Zielonych, którzy nie podjęli jeszcze decyzji czy przystąpią do klubu KO.
Na czwartek w południe zaplanowana jest uroczystość wręczenia zaświadczeń o wyborze posłom nowej kadencji Sejmu. Później, po południu lider Platformy ma spotkać się z nowymi posłami, którzy w ubiegłej kadencji nie zasiadali w Sejmie.
W zeszłym tygodniu Schetyna zapowiadał zwołanie inauguracyjnego spotkania klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, jednak zostało ono przełożone.
W związku z nadzwyczajną sytuacją związaną z wyborami do Senatu planowane na czwartek posiedzenie klubu odbędzie się w późniejszym terminie. Przewodniczący zapowiedział, że w czwartek spotka się z parlamentarzystami, którzy po raz pierwszy objęli mandat
— powiedział PAP rzecznik PO Jan Grabiec.
Według liderki Inicjatywy Polska Barbary Nowackiej, której przedstawiciele wezmą udział w spotkaniu ze Schetyną, ma ono mieć charakter zapoznawczy. Nowo wybrana posłanka KO nie spodziewa się, by podczas spotkania była mowa np. o wyborach szefa klubu czy wicemarszałka. „Nie wiadomo jeszcze kto będzie szefem lub szefową klubu, więc to nie jest czas na rozmowę o personaliach” - zaznaczyła Nowacka.
W spotkaniu nie wezmą udziału przedstawiciele Zielonych, którzy na weekend zaplanowane mają posiedzenie Rady Krajowej partii. Tam zapaść ma decyzja, czy troje posłów Zielonych: Małgorzata Tracz, Tomasz Aniśko i Urszula Zielińska przystąpią do klubu.
Musimy najpierw poczekać na decyzję Rady. Uważamy, że nie byłoby fair względem naszej Rady Krajowej, gdybyśmy poszli na takie spotkanie przez jej decyzją
— zaznaczyła w rozmowie z PAP Małgorzata Tracz.
Jeśli wszyscy nowo wybrani z list KO posłowie zdecydują się na przystąpienie do klubu Koalicji Obywatelskiej, to w klubie tym (liczącym 134 osoby) będzie 106 posłów związanych z PO, 10 związanych w poprzedniej kadencji z Nowoczesną, trzech z Zielonych i dwoje z Inicjatywy Polską. Jest także grupa posłów, którzy w przeszłości zasiadali już w Sejmie jako np. posłowie PiS (Paweł Kowal i Paweł Poncyljusz) i SLD (Katarzyna Piekarska, Dariusz Joński, Grzegorz Napieralski i Eugeniusz Czykwin).
Jest też sporo parlamentarnych debiutantów, jak Barbara Nowacka, b. szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch, liderka Komitetu Obrony Demokracji Magdalena Filiks, działacze społeczni: Joanna Jaśkowiak i Franciszek Starczewski, b. szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek, pediatra dr Riad Haidar oraz aktorka Klaudia Jachira.
We wtorek Koalicja Obywatelska złożyła do Sądu Najwyższego protesty wyborcze dotyczące wyborów do Senatu w trzech okręgach: w Jeleniej Górze (okręg nr 2), w Łomży (okręg nr 59) oraz Pabianicach (okręg nr 26). Politycy KO uważają, że w okręgach tych wybory mogły zostać przeprowadzone z naruszeniem prawa i oczekują unieważnienia ich wyników.
W poniedziałek z kolei to Prawo i Sprawiedliwość złożyło do SN protesty wyborcze dotyczące głosowania w sześciu okręgach senackich, w których wygrali kandydaci opozycji (KO, PSL lub SLD). Chodzi o okręgi: nr 12 (jeden z okręgów w woj. kujawsko-pomorskim), nr 75 (jeden z okręgów w woj. śląskim), nr 100 (jeden z okręgów w Zachodniopomorskiem) i trzech okręgów w Wielkopolsce: nr 92, 95 i 96.
as/PAP
-
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/469626-zieloni-nie-przyjda-na-spotkanie-zapoznawcze-schetyny
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.