Walka ze zmianami klimatycznymi to w ostatnim czasie jedno z ulubionych haseł podnoszonych przez pseudoekologów i celebrytów protestujących w obronie i przeciwko wszystkiemu, możliwe. To oni doprowadzili do tego, że Puszcza Białowieska zabijana jest przez kornika drukarza. Okazuje się także, że teren puszczy to dla kornika za mało.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Światowa Federacja Naukowców wzywa do dialogu ws. Puszczy Białowieskiej: Musi być oparty na prawdzie, etyce i danych naukowych
Miliony drzew w Puszczy Białowieskiej umarły, o co z ochotą walczyły takie organizacje jest Greenpeace. Pseudoekolodzy radzili, żeby zostawić drzewa samym sobie, aby zjadł je kornik, a puszcza sama się odrodzi. Jeszcze kilka lat temu nikt nie zastanawiał się, czy kornik jest naturalny, czy nie. Chore drzewa były wycinane, aby uratować pozostałe. W ich miejsce sadzono nowe. Te wyrastały, umierały i upadały, a na ich miejscu pojawiały się już nowe, nieposadzone ludzką ręką. To właśnie w taki sposób powstała Puszcza Białowieska, której ekolodzy pozwalają umierać. Problem jednak w tym, że ich plany nijak mają się do rzeczywistości, bo puszcza dla kornika to za mało i zaczął interesować się okolicznymi lasami.
O Puszczę Białowieską walczył były minister środowiska, śp. prof. Jan Szyszko. Wielokrotnie podkreślał, że wbrew temu, co twierdzi Komisja Europejska, Puszcza od wieków jest użytkowana przez człowieka, dzięki czemu tak pięknie wyglądała. Wielokrotnie podkreślał także, że tylko wycinka zarażonych drzew może zapobiec rozprzestrzenianiu się kornika. Podkreślał, że przez kornika giną nie tylko drzewa, ale także siedliska i gatunki.
W reakcji rozpoczął się pozamerytoryczny atak medialny oskarżający Polskę o celowe niszczenie unikatowych zasobów przyrodniczych. Słowu „wycinka puszczy” nadano symboliczny wymiar. Posługując się tym hasłem, blokowano prowadzenie przez leśników prac ochronnych, upokarzano miejscową ludność i słano skargi na cały świat
— podkreślał w 2018 roku prof. Szyszko.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prof. Szyszko alarmuje: Wstrzymano proces naprawczy i zamierają miliony drzew. Kto zrekompensuje straty w Puszczy?
Co spowodowało zaniechanie wycinki chorych drzew, co bez skrupułów zrobiono np. w Bawarii? Rozszalały kornik zaczął atakować podlaskie lasy, oddalone nawet o 100 km!
CZYTAJ WIĘCEJ: Niebywałe! „Die Welt” z dumą opisuje wycinkę drzew w Bawarii w celu walki z kornikiem! Co na to ekolodzy i Komisja Europejska?
Monika Strus-Wołos poinformowała na Facebooku, że należący do jej rodziny od ponad 600 lat na Podlasiu, będzie musiał zostać wycięty, bo został zaatakowany przez kornika.
Inwazja idzie od Białowieży i dotarła już do lasu w prostej linii oddalonego o 100 km. Według nadleśniczych, całe Podlasie stanęło na krawędzi największej katastrofy lasów, może nawet w historii. Bo kiedyś nie było durnych ekologów, a ludzie robili po prostu racjonalne cięcia sanitarne
— podkreśliła.
Kobieta zwróciła uwagę, że wszystko zaczęło się od zablokowania wycinki w Białowieży kilkuset zainfekowanych drzew. Zwróciła uwagę, że warto o tym pamiętać, bo „teraz pod siekiery muszą iść niezliczone tysiące drzew w całym regionie”.
Ale co, eko-guru nie mówią o tym, prawda? A wy nie przewidzieliście, że kornik, gdy już zeżre Białowieżę, pójdzie dalej? Wasza zdolność przewidywania skutków nie sięga tak daleko? Płakać mi się chce. Już nie zobaczę mojego lasu. Na pewno ponownie go nasadzimy, ale piękny las zobaczą dopiero kolejne pokolenia. Dbaliśmy o niego, dosadzaliśmy cenne gatunki, robiliśmy cięcia sanitarne
— przyznała Strus-Wołos.
Zwróciła także uwagę na to, jak ogromną stratą dla ekosystemu jest atak kornika.
Płakaliście nad biednymi dziczkami odstrzelanymi z powodu ASF? To zacznijcie płakać nad tysiącami zwierząt - saren, dzików, zajęcy, lisów, ptactwa, płazów, owadów, które z dnia na dzień zostaną pozbawione leśnego domu. Wiele zginie w czasie migracji, część trafi do innych kompleksów leśnych, które przecież są już zasiedlone. Wiecie co się stanie, gdy gwałtownie wzrośnie tam populacja zwierząt? Część przestanie się rozmnażać, a część zginie z głodu. Czysta biologia. I nie jest to najprzyjemniejszy rodzaj śmierci. Co wtedy zrobicie? Przywieziecie 10 kg marchwi, aby zagłuszyć sumienie?
— podkreśliła.
Na przyszłość bądźcie łaskawi nie zabierać głosu w sprawach, o których nie macie zielonego pojęcia. Pilnujcie swojej sojowej latte
— dodała Monika Strus-Wołos.
Ekolodzy i Komisja Europejska zamiast drzew, chroni kornika. Ile jeszcze drzew musi zginąć, a wraz z nimi wiele zwierząt, ptaków i owadów, aby przejrzeli na oczy? W Przypadku Puszczy Białowieskiej może być już za późno, ale Polska ma wiele lasów, które można uratować.
wkt/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/469216-puszcza-to-za-malo-kornik-atakuje-kolejne-lasy