W trzecim kwartale br. następowała powolna poprawa ocen sytuacji politycznej oraz prognoz dotyczących tego obszaru – wynika z kwartalnego bilansu nastrojów społecznych CBOS. Oceny obecnej sytuacji politycznej wzrosły, ale nadal przyjmują wartości ujemne.
Dane pochodzą z badań przeprowadzonych na reprezentatywnych próbach dorosłych mieszkańców Polski 4–11 lipca, 22–29 sierpnia i 12–19 września. Bilans kwartalny prezentowany jest w postaci średnich ocen na pięciopunktowej skali od -2 do +2.
CBOS podnosi, że jeśli chodzi o ocenę sytuacji politycznej, mimo poprawy opinie negatywne są silniej artykułowane niż pozytywne; natomiast prognozy są lepsze niż oceny bieżącej sytuacji w kraju i rosną w tempie zbliżonym do ocen. Średnie wartości minimalnie przekraczają zero, można więc powiedzieć, że optymizm nieznacznie przeważa nad pesymizmem.
Bilans nastrojów pokazał, że oceny i prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej w Polsce poprawiły się w okresie od lipca do sierpnia, a potem pozostały stabilne.
Od wielu miesięcy przyjmują wartości dodatnie, a na koniec trzeciego kwartału utrzymują się na praktycznie takim samym poziomie jak pod koniec drugiego kwartału
— wskazano w informacji.
Według CBOS, przewidywania odnośnie do sytuacji gospodarczej w przyszłości są – niezmiennie od dłuższego czasu – gorsze od ocen bieżących, jednak wartości dodatnie pozwalają stwierdzić, że optymizm dominuje nad pesymizmem.
CBOS wskazał, że oceny warunków materialnych gospodarstw domowych oraz przewidywania dotyczące tego obszaru uległy poprawie między lipcem a sierpniem, by następnie wrócić do poziomu zbliżonego do tego z początku kwartału. Mimo to pozostają równie wysokie jak w miesiącach przedwakacyjnych. Prognozy dotyczące własnych warunków materialnych tradycyjnie utrzymują się średnio na niższym poziomie niż oceny. Wartości powyżej zera świadczą, że, podobnie jak w przypadku sytuacji gospodarczej, optymizm przewyższa przewidywania pesymistyczne.
Oceny sytuacji w zakładach pracy respondentów utrzymywały się na zbliżonym poziomie w miesiącach wakacyjnych, a następnie uległy pewnemu pogorszeniu. Taka sama tendencja dotyczy prognoz sytuacji w zakładach pracy. Warto dodać, że są one gorsze niż w drugim kwartale tego roku. Stosunkowo wysokie oceny świadczą o tym, że większość pracujących pozytywnie ocenia sytuację firm, w których są zatrudnieni. CBOS zauważa, że choć optymistyczne przewidywania są nieco częstsze od prognoz negatywnych, to największa grupa badanych spodziewa się, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy nie ulegnie zmianie.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/468840-cbos-polacy-coraz-lepiej-oceniaja-sytuacje-polityczna