W siedzibie Platformy Obywatelskiej w Warszawie zebrali się we wtorek wieczorem szefowie regionów PO na spotkaniu z szefem partii Grzegorzem Schetyną.
Tematem wtorkowego spotkania, tak jak i zaplanowanego na środę posiedzenia zarządu partii - jak przyznają politycy PO - jest podsumowanie niedzielnych wyborów, w których startująca w ramach Koalicji Obywatelskiej PO zajęła drugie miejsce, przegrywając z Prawem i Sprawiedliwością.
Nieoficjalnie politycy Platformy dodają, że można spodziewać się też dyskusji na temat obsady niektórych stanowisk w nowym parlamencie, m.in. funkcji szefa klubu Koalicji Obywatelskiej oraz marszałka Senatu, gdzie kandydatom opozycyjnym udało się zdobyć 51 mandatów.
CZYTAJ TAKŻE: Co za ignorancja! Schetyna: „To Senat powinien kontrolować rząd”. Dr Dudzińska odpowiada: „Ejże! Kon-sty-tu-cja!”
Podsumowanie niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu to niejedyny spodziewany temat wtorkowych i środowych narad władz PO. Nieoficjalnie politycy Platformy dodają, że można spodziewać się też dyskusji na temat obsady niektórych stanowisk w nowym parlamencie, m.in. funkcji szefa klubu Koalicji Obywatelskiej oraz marszałka Senatu, gdzie kandydatom opozycyjnym udało się zdobyć 51 mandatów.
Z rozmów PAP z politykami PO wynika, że w obecnym klubie PO-KO ostatecznie nie będzie zapowiadanego jeszcze przed wyborami głosowania w sprawie wyboru nowego szefa tego klubu. 6 października rezygnację z kierowania klubem PO-KO złożył Sławomir Neumann. Decyzja ta była konsekwencją upublicznienia nagrań z jego rozmów z lokalnymi działaczami PO z Tczewa. Następcą Neumanna miał być wiceszef PO Tomasz Siemoniak.
Niedzielne wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.
W Senacie natomiast dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć 51 mandatów. „Pakt senacki” to porozumienie, które zawarły latem: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), „Lewica” (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz‘15). W ramach „Paktu” w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na Senatora.
CZYTAJ TAKŻE: WSZYSTKO o wyborach parlamentarnych 2019
kb/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/468556-nadszedl-czas-rozliczen-wladze-po-podsumowuja-wybory