Ministrowie spraw wewnętrznych kilku państw Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie relokacji migrantów. Zgodnie z nim każdy kraj miałby zadeklarować, ilu przyjmie migrantów z Włoch, przy czym deklaracje miałyby być dobrowolne, a szefowie resortów mieliby je złożyć podczas zaplanowanego na wtorek spotkania w Luksemburgu – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.
Gazeta podkreśla, że stanowisko Warszawy w tej sprawie pozostaje niezmienne i Polska nie zgadza się na obowiązkowy mechanizm redystrybucji migrantów, nawet jeżeli miałoby to być rozwiązanie o charakterze tymczasowym.
Koncepcja obowiązkowej relokacji nie stanowi w żaden sposób skutecznej odpowiedzi na pojawiające się wyzwania (…) Może przyczynić się jedynie do zwiększonego napływu w kierunku UE, stanowiąc czynnik przyciągający
— oceniło cytowane przez „Dziennik Gazetę Prawną” Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Gazeta podkreśla, że relokacji sprzeciwiają się również inne państwa regionu, w tym Czechy i Słowacja. Jej wielkim orędownikiem są za to Niemcy, w tym szef niemieckiego MSW Horst Seehofer, który niegdyś był autorem tzw. Masterplan Migration (planu zaostrzającego politykę migracyjną), obecnie zaś tworzy wizje przyjmowania przybyszów spoza Europy. Zadeklarował on, że Niemcy mogą przyjąć 22 proc. migrantów biorących udział w nowym mechanizmie, musi jednak najpierw uporać się z brakiem poparcia społecznego dla swoich planów. Jak wynika z przytoczonych przez gazetę sondaży aż 54 proc. Niemców „w pełni” lub „raczej” odrzuca plany ministra.
aw/Dziennik Gazeta Prawna
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/467115-niemcy-proponuja-kolejna-relokacje-migrantow