„Wspólna odpowiedź sojuszników na kampanie dezinformacyjne jest ważna dla NATO. Potrzebne są systemowe rozwiązania” - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, otwierając w środę w Warszawie konferencję o komunikacji strategicznej.
Błaszczak zaproponował, aby na tegorocznym szczycie NATO w Londynie, szefowie państw i rządów podpisali deklarację o wymianie informacji między ministerstwami obrony krajów członkowskich i kwaterami Sojuszu.
W XXI wieku kolektywna obrona powinna w dużej mierze dotyczyć aktywnej walki z dezinformacją, fake newsami i wrogą narracją. Z powodu tych zagrożeń, nasze społeczeństwa przestają odróżniać fakty od półprawd, a w konsekwencji są bardziej podatne na manipulację
— powiedział minister. Podkreślił, że świadome i dobrze poinformowane społeczeństwa są odporne na próby wywierania wpływu z zewnątrz, a szybka i efektywna wspólna odpowiedź na pojawiające się zagrożenia, wymaga strategicznej komunikacji.
Proponuję, aby na tegorocznym szczycie NATO w Londynie, szefowie państw i rządów podpisali deklarację o skutecznej wymianie informacji między ministerstwami obrony krajów członkowskich i kwaterami Sojuszu
— powiedział szef MON.
W konferencji, która odbywa się pod hasłem „Komunikacja w NATO w 70. rocznicę powstania: Jedność przekazu i przekaz jedności” uczestniczy blisko 400 ekspertów reprezentujących dowództwa NATO, kraje członkowskie i partnerskie.
Tematy konferencji to: wyzwania i zagrożenia płynące ze współczesnego środowiska informacyjnego oraz rola komunikacji strategicznej w procesie globalnego tworzenia i przekazywania informacji. Eksperci NATO ds. komunikacji strategicznej (stratcom) spotykają się co roku, konferencje są organizowane na przemian przez Dowództwo NATO ds. Transformacji (Allied Command Transformation - ACT) oraz Dowództwo NATO ds. Operacji (Allied Command Operations - ACO).
Poligon w Nowej Dębie będzie drugim pod względem wielkości
Minister Mariusz Błaszczak ogłosił w Nowej Dębie na Podkarpaciu decyzję o rozbudowie poligonu, przekazał też dziewięć samobieżnych rakietowych zestawów przeciwlotniczych Poprad 21. Dywizjonowi Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia. Dywizjon wchodzi w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich podporządkowanej od września nowo tworzonej 18. Dywizji Zmechanizowanej.
Według Błaszczaka rozszerzenie poligonu to dowód na pozytywne zmiany zachodzące w Wojsku Polskim – jego rozbudowę liczebną i modernizacje techniczną.
Poligon Nowej Dębie powiększa się poprzez podpisanie umowy z nadleśnictwem; powraca na tereny, które w 2012 r. zostały przekazane nadleśnictwu — powiedział szef MON.
Jak dodał, „rząd koalicji PO-PSL nakłaniał, wręcz zmuszał dowódców, żeby ograniczali infrastrukturę wojskową”. Wypomniał też poprzedniej koalicji decyzje o likwidacji 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Czy to służyło bezpieczeństwu naszej ojczyzny? Oczywiście nie
— powiedział Błaszczak. Zapewnił, że bezpieczeństwo kraju jest priorytetem jego, rządu PiS i prezydenta Andrzeja Dudy.
Zależy nam na tym, żeby Polska była bezpieczna, zależy nam na wzmocnieniu wschodniej flanki NATO, zależy nam na wzmocnieniu wschodniej granicy Polski
— podkreślił.
Minister nawiązał do wizyty w USA, podczas której towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w podpisaniu deklaracji o pogłębianiu polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, m. in. przez dyslokację kolejnych pododdziałów USA w Polsce. Wymienił trzy filary bezpieczeństwa Polski. Pierwszy to liczebniejsze Wojsko Polskie, stąd, jak dodał, decyzja o powołaniu 18. Dywizji Zmechanizowanej.
Liczniejsze Wojsko Polskie jest wyposażone w nowoczesny sprzęt, sprzęt wyprodukowany w Polsce, sprzęt należący do najnowocześniejszych na świecie, który trafia do żołnierzy świetnie wyszkolonych, przygotowanych, do żołnierzy, którzy rzeczywiście stanowią o sile naszych zdolności obronnych. To jest ten drugi filar
— dodał.
Trzecim filarem bezpieczeństwa są relacje w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a przede wszystkim, jak zaznaczył, ze Stanami Zjednoczonymi.
Ten poligon, który się rozrasta, który jest powiększany, będzie docelowo drugim pod względem wielkości poligonem w Polsce, po Drawsku Pomorskim. Będzie to miejsce, w którym będą ćwiczyli żołnierze z 18. Dywizji Zmechanizowanej, ale to będzie miejsce, w którym ćwiczyć będą również żołnierze z wojsk sojuszniczych, w tym z wojsk Stanów Zjednoczonych
— zapowiedział szef MON.
Rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych ppłk Marek Chmiel powiedział PAP, że poligon w Nowej Dębie powiększy się o 10,5 tys. hektarów gruntów.
Umożliwi to realizację inwestycji na Placu Ćwiczeń Taktycznych – Lipa, który wejdzie w skład poligonu. Wśród planowanych inwestycji są m.in. budowa budynku koszarowego, modernizacja strzelnicy artyleryjskiej i budowa lądowiska Medavac.
W sumie mamy zaplanowanych kilkadziesiąt inwestycji. Będziemy także występować o kolejne tereny, które zostaną włączone do poligonu. Chcemy tu zrobić jak najlepszą infrastrukturę, aby mogły się tu szkolić jak największe jednostki, nie tylko poszczególne pododdziały, ale także zgrupowania
— dodał Chmiel. Według niego docelowo poligon w Nowej Dębie będzie miał powierzchnię 30 tys. hektarów.
Dziewięć samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad, które przekazał Błaszczak żołnierzom, jest przeznaczonych do wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu.
Minister oglądał również ćwiczenia żołnierzy z 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy realizowali szkolenie z wykorzystaniem przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad.
Zestaw Poprad ma za zadanie zwalczanie celów na wysokości od 3,5 km i na odległości do 5,5 km. Jest uzbrojony w cztery wyrzutnie zestawów przeciwlotniczych Grom/Piorun i wyposażony w głowicę optoelektroniczną z kamerą termowizyjną oraz telewizyjną. W skład zestawu wchodzi komputer kierowania ogniem, system nawigacji i orientowania oraz urządzenie zapytujące „swój-obcy”.
Szef MON Mariusz Błaszczak weźmie w czwartek udział w odprawie dowódców jednostek z regionów gdzie, będą stacjonować żołnierze Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Z informacji MON wynika, że w odprawie będzie uczestniczyć kadra dowódcza WP, wojewodowie oraz dowódcy jednostek z regionów gdzie będą stacjonować amerykańscy żołnierze. Służby prasowe MON zapowiadają, że szef resortu zaplanował spotkanie z mediami po odprawie.
Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali w poniedziałek w Nowym Jorku deklarację ws. pogłębiania współpracy obronnej. Głosi ona m.in., że USA uzgodniły lokalizacje dla zwiększonej obecności wojsk USA w Polsce, wśród lokalizacji są m.in. Wrocław, Łask i Lubliniec, trwa dialog dotyczący miejsca stacjonowania pancernej brygadowej grupy bojowej. Prezydent USA zapowiedział, że wkrótce odwiedzi Polskę.
Służby prasowe MON w komunikacie podkreśliły, że dokument podpisany w Nowym Jorku przez prezydentów RP oraz USA uszczegóławia deklarację o współpracy obronnej z 12 czerwca br., która zapowiadała rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych żołnierzy USA w Polsce.
W polsko-amerykańskim porozumieniu zapisano m.in., że w Poznaniu znajdzie się siedziba wysuniętego dowództwa dywizyjnego oraz grupy wsparcia Sił Lądowych USA. Stany Zjednoczone i Polska uzgodniły również, że w Drawsku Pomorskim swoją lokalizację będzie miało Centrum Szkolenia Bojowego, z którego korzystać będą siły zbrojne obu krajów, a także innych wojsk sojuszniczych.
Wrocław-Strachowice wskazano jako siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej. Łask będzie siedzibą eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych USA. W Powidzu powstanie siedziba lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych. Wojska Specjalne będą obecne także w Lublińcu.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/465415-szef-mon-potrzeba-wspolnej-odpowiedzi-nato-na-dezinformacje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.