„Gazeta Wyborcza” często porusza temat praworządności i podkreśla, jak ważne jest przestrzeganie polskiej konstytucji. Tymczasem teraz promuje tekst, w którym lesbijki, które zawarły związek małżeński w Niemczech (jedna z nich jest dziennikarką TOK FM) domagają się, aby ich „małżeństwo” zostało uznane przez Polskę. Jest to sprzeczne z polską konstytucją, co potwierdził już Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Będziemy walczyć do końca, nawet przed europejskim trybunałem
— zapowiadają w rozmowie z „Wyborczą” kobiety.
W „GW” przestawiono, jak kobiety się poznały - było to w 2016 roku, podczas Czarnego Protestu. Jest to „niezwykle” romantyczna historia…
Wypatrzyłam Emi spośród tysiąca kobiet. Waliła w bęben, krzyczała
— mówiła Agata Kowalska, dziennikarka TOK FM.
Kiepski small talk to był. Po prostu dała mi wodę
— dopowiedziała Emilia Barabasz, warszawska adwokatka. Kobiety twierdzą, że ich homoseksualny związek to rodzina.
Kobiety wzięły ślub cywilny w Berlinie w sierpniu 2018 roku. Jednak Urząd Cywilny w Polsce odmówił transkrypcji. Lesbijki odwołały się do wojewody, a ten również odmówił. Kobiety nie dały za wygraną - złożyły skargę na decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten podtrzymał decyzję wojewody, prezentując przy okazji nie pozostawiające wątpliwości uzasadnienie.
Zdaniem wojewody transkrypcja aktu małżeństwa zawartego między osobami tej samej płci nie jest możliwa. Jest to sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego. Sąd to stanowisko podziela
— podkreślił sędzia Grzegorz Rząsa. Zaznaczył, że to jest niezgodne z konstytucją.
Konstytucja ma prymat nad umowami międzynarodowymi
— zaznaczył sędzia. Do lesbijek taka argumentacja nie trafiła - odwołały się do Naczelnego Sadu Administracyjnego. Zapowiadają, że jeśli również on potwierdzi, iż ich żądania są niezgodne z konstytucją, to odwołają się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Widać, że najwyraźniej w redakcji „Gazety Wyborczej” występuje problem ze zrozumieniem art. 18 polskiej konstytucji, który mówi o tym, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny znajdujący się pod szczególną ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.
as/warszawa.wyborcza.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/464507-lesbijki-w-gw-domagaja-sie-uznania-ich-malzenstwa
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.