Od wielkich, pełnych patosu słów podczas przemówień prezydentów Dudy, Pence’a i Steinmeier’a, przez medialne inicjatywy o skali międzynarodowej, aż po takie szczegóły jak logo uroczystości – obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny okazały się sukcesem. Przypomniały światu o polskiej tragedii i męstwie narodu polskiego – podsumowuje Marcin Fijołek na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.
Dziennikarz opisuje olbrzymie zaangażowanie, z jakim polskie władze przygotowały się do wielkich obchodów tragicznej rocznicy. Nasz kraj na tę okoliczność odwiedziło około 40 delegacji z całego świata. W ostatniej chwili swój przyjazd odwołał Donald Trump, z powodu zagrożenia huraganem Dorian. Zastąpił go wiceprezydent USA Mike Pence, który chwalił polski heroizm.
Bardzo doniosłe i mocne przemówienia wygłosili prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Niemiec Walter Steinmeier. W słowach głowy polskiego państwa wybrzmiały wszystkie najważniejsze wątki związane z tą tak dramatyczną dla Polski datą – prezydent wyliczył wiele faktów z historii Polski, ale nie zapomniał też o przestrogach dotyczących rzeczywistości geopolitycznej AD2019. W tym ostatnim wątku Andrzej Duda w wyraźny sposób nawiązał do Lecha Kaczyńskiego, ostrzegając przed dzisiejszymi wojnami i rosyjskim neoimperialnym agresorem. „To wielka lekcja dla nas jako przywódców Europy i świata, którzy są członkami UE i NATO. Przymykanie oczu nie jest receptą na pokój. To prosty sposób na to, by dać przyzwolenie na kolejne ataki” – podkreślał Duda. Walter Steinmeier przemawiał w języku polskim i jasno wskazywał na winę swojego państwa oraz narodu za dramat roku 1939. Prosił również o przebaczenie
— pisze Fijołek.
Obchody wsparło bardzo ciekawe przedsięwzięcie Polskiej Fundacji Narodowej oraz Instytutu Nowych Mediów. Inicjatorom projektu udało się namówić kilkanaście największych redakcji z całego świata (m.in. „Le Figaro”, „Washington Post”, „Die Welt”, „L’Opinion”, „El Mundo”, „Le Soir”, „Chicago Tribune”, „Sunday Express”), by w najbardziej poczytnych wydaniach weekendowych – także na okładkach, które były reprintami tych z roku 1939 – przypomnieć o polskim dramacie września 1939 r. W artykułach opisano również postaci Witolda Pileckiego oraz Jana Karskiego. Z tegorocznych obchodów możemy być po prostu dumni, polskie państwo zdało w ostatnich dniach bardzo trudny egzaminu
— zaznacza.
Więcej na temat obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 9 września br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/463446-fijolek-w-nowym-sieci-wygrana-bitwa-o-pamiec