Oskarżony o korupcję Stanisław Gawłowski wystartuje do Senatu z własnego komitetu w okręgu koszalińskim. W rozmowie z Onetem polityk PO poinformował, że zebrał ok. 10 tysięcy podpisów, które jutro złoży w komisji wyborczej. Koalicja Obywatelska nie wystawi przeciw niemu kontrkandydata.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gawłowski startuje do Senatu. Ma własny komitet - KWW Demokracja Obywatelska. Pełnomocnikiem finansowym jest… jego żona
CZYTAJ TAKŻE: Gawłowski jednak wystartuje do parlamentu? Schetyna wymyślił cwany trik, by wesprzeć kolegę
Komitet posła PO nazywa się Demokracja Obywatelska. Jego hasło będzie brzmieć „Skuteczny dla regionu”. Gawłowski chwalił się, że zebrał około 10 tysięcy podpisów, a jedną z osób, które podpisały się pod listą poparcia dla niego, miał być Lech Wałęsa.
To dla mnie szczególnie ważny podpis. Symboliczny, bo pan prezydent mieszka w innym okręgu wyborczym, ale jestem mu bardzo wdzięczny za ten gest
— powiedział Gawłowski w rozmowie z Onetem.
Z ustaleń PAP wynika, że Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) nie wystawi w tym okręgu swego kandydata. Na Gawłowskim ciąży siedem zarzutów prokuratorskich, w tym część o charakterze korupcyjnym.
Opinia publiczna różnie odbiera Stanisława Gawłowskiego, niektórzy, w tym my, uważamy, że stał się ofiarą ataku PiS. Postanowił się zweryfikować, startując z własnego komitetu, dajemy mu więc taką szansę
— tłumaczył w rozmowie z PAP jeden z polityków z zarządu Platformy.
Koalicja Obywatelska nie wystawi swojego kandydata również w jednym z okręgów Łodzi, gdzie startuje b. prezes NIK.
We wtorek także - jak wynika z ustaleń PAP - KO ma zakończyć rejestrację list wyborczych, a później ogłosić oficjalny start kampanii wyborczej.
Kończymy pewien etap przygotowania do wyborów, będziemy już po rejestracji wszystkich list, więc ruszamy z kolejnym etapem, przechodzimy do tej części kampanii programowej
— zapowiada w rozmowie z PAP szef klubu PO-KO Sławomir Neumann.
Na wtorek zaplanowana jest minikonwencja wyborcza, podczas której głos zabiorą liderzy ugrupowań współtworzących Koalicję Obywatelską: PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska oraz Zielonych. Zaprezentowane mają zostać także „jedynki” list wyborczych KO do Sejmu oraz kandydaci do Senatu.
W środę z kolei podczas 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy Koalicja Obywatelska przypomni swój program wyborczy - „Szóstkę Schetyny”. Głos zabrać mają m.in. lider PO Grzegorz Schetyna, główny ekonomista Platformy prof. Andrzej Rzońca, b. wiceminister finansów Izabela Leszczyna oraz b. komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski. Oprócz propozycji gospodarczych politycy KO mają ponadto omówić swe propozycje w takich dziedzinach jak zdrowie, samorząd i praworządność.
„Szóstka Schetyny” to zarys programu Koalicji Obywatelskiej, który szef PO zaprezentował w podczas lipcowego Forum Programowego w Warszawie. Składają się na nią propozycje zmian w obszarach: „wolności i demokracji”, „przyjaznej szkoły”, „czystego powietrza i wody”, programy „wyższa płaca” oraz „europejska ochrona zdrowia”, a także program dla seniorów. Schetyna opowiedział się także wówczas za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę oraz związkami partnerskimi.
Liderem listy warszawskiej jest Schetyna; z „dwójki” kandyduje przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnuer. Liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka znalazła się na czele listy KO w Gdyni, a szef klubu PO-KO Sławomir Neumann - w Gdańsku. Sekretarz generalny PO Robert Tyszkiewicz otwiera listę Koalicji Obywatelskiej w Białymstoku, a szef Biura Krajowego PO Piotr Borys - w Legnicy.
Wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak i Borys Budka startują jako „jedynki” list w Wałbrzychu i Katowicach. Wicemarszałkini Sejmu Małgorzata Kidawa Błońska (PO) znalazła się na czele listy we Wrocławiu („dwójką” jest liderka Zielonych Małgorzata Tracz).
Jeśli chodzi o pozostałych liderów list, to w Bydgoszczy jest nim b. europoseł PO, w przeszłości dziennikarz TVP Tadeusz Zwiefka, w Toruniu - lider kujawsko-pomorskich struktur PO Tomasz Lenz, w Lublinie - posłanka PO Joanna Mucha, w Chełmie - związany wcześniej z SLD pediatra dr Riad Haidar, w Zielonej Górze - działacz Zielonych Tomasz Aniśko.
Lokomotywą łódzkiej listy KO jest dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch, piotrkowskiej - b. minister infrastruktury i sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, sieradzkiej - poseł Cezary Tomczyk. W Krakowie z miejsca pierwszego kandyduje były wiceszef MSZ w rządach PiS Paweł Kowal, w Chrzanowie, Nowym Sączu i Tarnowie - posłanki PO: Dorota Niedziela, Jagna Marczułajtis-Walczak i Urszula Augustyn.
Liderem listy w Płocku jest poseł PO Marcin Kierwiński, w Radomiu - posłanka PO Joanna Kluzik-Rostkowska, w Siedlcach - wiceprzewodnicząca klubu PO-KO Kamila Gasiuk-Pihowicz, w okręgu podwarszawskim - rzecznik Platformy Jan Grabiec, w Opolu - poseł PO Witold Zembaczyńskim, w Krośnie - posłanka PO Joanna Frydrych. Z miejsca pierwszego w Rzeszowie kandyduje były wiceminister gospodarki w rządach PiS Paweł Poncyliusz.
Listy w Bielsku-Białej, Częstochowie i Gliwicach otwierają posłanki PO: Mirosława Nykiel, Izabela Leszczyna i Marta Golbik, w Rybniku - poseł PO Marek Krząkała, w Sosnowcu - b. marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa. Na czele listy kieleckiej znalazł się b. szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.
Liderem listy w Elblągu jest szef warmińsko-mazurskich struktur Platformy Jacek Protas, w Olsztynie - poseł PO Janusz Cichoń, w Kaliszu - skarbnik PO Mariusz Witczak, w Pile - posłanka PO Małgorzata Janyska, w Koninie - poseł Tomasz Nowak, w Poznaniu - działaczka społeczna Joanna Jaśkowiak. Z „jedynki” w Koszalinie kandyduje senator Platformy Piotr Zientarski, a w Szczecinie - poseł PO Sławomir Nitras.
Do Senatu kandyduje większość obecnych senatorów PO, m.in. szef senackiego klubu PO Bogdan Klich (Kraków), wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (Gdańsk), Jerzy Fedorowicz (Kraków), Barbara Zdrojewska (Wrocław), Barbara Borys-Damięcka (Warszawa), Aleksander Pociej (Warszawa), Jadwiga Rotnicka (Swarzędz). Ponownie o mandat na Wiejskiej ubiegać się będzie również (z poparciem KO) senator niezależny Marek Borowski (Warszawa).
Na start do izby wyższej parlamentu zdecydowało się też kilkoro obecnych posłów PO-KO, m.in. szef sztabu Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza (Inowrocław), Alicja Chybicka (Wrocław), Artur Dunin (Łódź), Antoni Mężydło (Toruń) czy Beata Małecka-Libera (Dąbrowa Górnicza). Nowe nazwiska wśród kandydatów do Senatu to także m.in. były europoseł PO Adam Szejnfeld (Piła), byli ministrowie kultury: Bogdan Zdrojewski (Wrocław) i Kazimierz Ujazdowski (Warszawa), b. lekkoatleta Władysław Kozakiewicz (Bolesławiec), b. europoseł PiS Marek Migalski (Jastrzębie-Zdrój) oraz prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz (Gliwice).
kpc/Onet.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/462062-gawlowski-startuje-do-senatu-ko-nie-wystawi-kontrkandydata