Premier zdecydował o budowie rurociągu, dzięki któremu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafią do oczyszczalni – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. W czwartek wieczorem na polecenie szefa rządu odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego w związku z awarią kolektorów ściekowych w stolicy.
W wyniku awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”, do której doszło we wtorek i w środę, do Wisły są zrzucane nieczystości. Według ministerstwa środowiska do rzeki wpływa 260 tys. m sześc. ścieków na dobę.
W obliczu katastrofy ekologicznej, którą może spowodować zrzut ścieków przez wiele tygodni, (…) w obliczu tego, że od awarii minęło 48 godzin i mimo propozycji, bardzo konkretnych, składanych m.in. przez Wody Polskie, władze m.st. Warszawy nie podjęły jednoznacznych decyzji co do dalszych działań, premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy zostaną przerzucone na prawy brzeg, aby trafiły do oczyszczalni „Czajka”
— powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu Dworczyk.
Dodał, iż „wydaje się, że uda się zrealizować to przedsięwzięcie w ciągu najbliższych dni”.
Będą miały tu do odegrania dużą rolę służby państwowe
— podkreślił.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że wojska inżynieryjne są gotowe do budowy mostu pontonowego na Wiśle, po którym zostanie poprowadzony tymczasowy rurociąg odprowadzający ścieki z lewobrzeżnej części miasta do oczyszczalni znajdującej się na prawym brzegu.
Błaszczak zapewnił również, że żołnierze są gotowi, by dostarczyć cysterny z wodą pitną dla mieszkańców Płocka. „Wiemy, że została wykupiona w sklepach woda, dlatego jesteśmy gotowi do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Płocka, gdzie część wody pitnej pozyskiwana jest z Wisły” - mówił szef MON.
Zaproponował też wsparcie przez wojska chemiczne służb odpowiadających za monitorowanie i badanie stanu skażenia Wisły.
Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował z kolei, że w wyniku zrzutu ścieków w Wiśle wzrósł wielokrotnie poziom związków azotanów.
Związki azotanów przed zrzutem to jest 1 miligram na litr, a po zrzucie, w wodzie już zmieszanej, to jest 30 miligramów na litr. To jest 30-krotnie więcej, to są poważne zagrożenia. Azotany powodują +wyławianie+ tlenu z wody, stąd m.in śnięte ryby (w rzece – PAP)
— powiedział minister.
Podkreślił, że „ważne jest, żeby zahamować wypływ ścieków”.
Rząd oferuje pomoc. (…) apelujemy, żeby do współpracy doszło (z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim – PAP), aby uniknąć najgorszych skutków. Istnieje bowiem zagrożenie epidemiologiczne
— poinformował.
W ocenie Kowalczyka „szczególnie niebezpieczne może być nagromadzenie osadów ściekowych (w zalewie – PAP) we Włocławku, gdzie woda prawie nie płynie”.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił zaś, że w razie długotrwałego zrzutu ścieków „może być zagrożona nie tylko Wisła, jako system ekologiczny”. „I to może grozić katastrofą ekologiczną, (…) ale również może być zagrożone zdrowie ludzi” - ocenił.
Zwrócił uwagę, że są „powierzchniowe odbiory wody w Płocku”, gdzie przy długotrwałym skażeniu wody „wodociągi mogą nie dać rady i wtedy może być zagrożone zdrowie ludzi”.
Szumowski zaznaczył, że odpowiednie służby już działają. „Są zwiększone pomiary, wszystkie te zakola poprzez służby - i ochrony środowiska, i Sanepidu, i Wód Polskich - monitorują tę sytuację, ale musimy działać bardzo sprawnie. Musimy przyjmować wszystkie alternatywy pod uwagę” - powiedział.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/461542-premier-podjal-decyzje-o-budowie-alternatywnego-rurociagu