Do awarii oczyszczalni doszło we wtorek wcześnie rano, ale pismo spółki wodociągowej warszawskiej do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska dotarło dopiero w środę przed południem. Minister środowiska Henryk Kowalski poinformował, że awaria oczyszczalni może potrwać tygodniami. Na portalu wPolityce.pl będziemy dla Państwa relacjonować sytuację związaną z awarią oczyszczalni „Czajka”.
PIĄTEK 30.08.2019
17:47
W sobotę będą trwały rozmowy z dostawcami rurociągów oraz pomp wysokowydajnych - poinformował w piątek Krzysztof Woś, zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. Jak mówił, szukane są optymalne rozwiązania, dlatego brane są pod uwagę bardzo doświadczone firmy, które na co dzień mają do czynienia z wysokowydajnymi pompami.
Rozmawialiśmy z Ministerstwem Energetyki, z kopalniami, które mają duże doświadczenie w tym zakresie, z Orlenem
— powiedział zastępca prezesa Wód Polskich.
Wiem, że takie oferty są i jutro będziemy rozmawiać z tymi podmiotami, tak, żeby wybrać optymalne rozwiązanie, które spowoduje że będziemy mogli te ścieki tym bypassem, czyli tym rurociągiem rezerwowym przesyłać do momentu, kiedy zasadnicza awaria rurociągu zostanie usunięta
— stwierdził.
17:31
Most pontonowy przez Wisłę zostanie spięty we wtorek - zapowiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Na przeprawie ma zostać zamontowany tymczasowy system przesyłający ścieki do oczyszczalni „Czajka”. Robimy wszystko, żeby jak najszybciej zakończyć zrzut ścieków bezpośrednio do Wisły - zapewnił.
17:05
Prace przy moście pontonowym, na którym zostanie ułożony rurociąg odprowadzający ścieki do oczyszczalni, ruszą jeszcze dzisiaj – powiedział w piątek PAP minister obrony Mariusz Błaszczak. Dodał, że zrzut nieoczyszczonych ścieków przez tygodnie potrzebne do usunięcia awarii oznaczałby degradację Wisły.
Wojsko Polskie już przystąpiło do budowania tej konstrukcji. W budowie mostu, który będzie się składał z 80 elementów, weźmie udział 170 żołnierzy z czterech jednostek inżynieryjnych z Inowrocławia, Chełmna, Kazunia i Dęblina
— powiedział Błaszczak PAP.
Już dziś rozpoczną się prace na brzegu Wisły, cała konstrukcja powstanie w ciągu kilku dni
— dodał.
Jest to, co należy podkreślić, rozwiązanie rządowe. Dziwię się, że początkowo prezydent Rafał Trzaskowski odrzucał takie rozwiązanie. Zdumiało mnie wczorajsze oświadczenie, w którym atakował Wojsko Polskie, ale my konsekwentnie dążymy do tego, by nie dopuścić do degradacji Wisły
— powiedział.
Usunięcie awarii kanalizacji, z tego co słyszymy, zajmie tygodnie. Zrzucanie przez ten czas ścieków do Wisły oznaczałoby realne zagrożenie dla ludzi mieszkających na północ od Warszawy, wiązałoby się również z degradacją rzeki
— podkreślił szef MON.
17:03
Badania wody przeprowadzone przez Wodociągi Płockie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku wskazują, że woda w sieci wodociągu jest zdatna do spożycia - podał płocki urząd miasta. W piątek przed południem do Płocka dotarła Wisłą fala ścieków z Warszawy.
16:50
Będziemy tworzyć most pontonowy po to, żeby zrobić taki bajpas przez Wisłę, żeby ścieki spływały tam, gdzie powinny spływać - powiedział w piątek podczas spotkania z wojewodami premier Mateusz Morawiecki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Morawiecki: Stworzymy most pontonowy. Pokazujemy sprawczość państwa i wolę działania tam, gdzie trzeba pomóc samorządom
16:42
Przyczyną rozerwania kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni „Czajka” było pęknięcie rurociągu na połączeniu ze stalową rurą osłonową - poinformował w piątek PAP szef MGWiŻŚ Marek Gróbarczyk. Uszkodzenie połączenia mogło być przyczyną wzrostu ciśnienia, a w efekcie - wybuchu.
15:00
W budowę mostu pontonowego na Wiśle, na którym umieszczony zostanie rurociąg zaangażowanych będzie ok. 170 żołnierzy oraz 80 jednostek sprzętu. Na miejsce zmierzają już żołnierze z 1. Pułku drogowo-mostowego z Dęblina. Po 16:00 wyruszy transport mostów z batalionu z Chełmna — informuje na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.
11:40
Wojsko, straż pożarna, przedstawiciele rządu i władz miejskich oraz Wód Polskich przeprowadzili w piątek rekonesans nad Wisłą, w związku z przygotowaniami do budowy awaryjnego rurociągu, którym będą tłoczone ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka” znajdującej się na prawym brzegu rzeki.
CZYTAJ WIĘCEJ: Co wiemy o alternatywnym rurociągu na Wiśle? Jak będzie zbudowany, ile to zajmie? SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
11:35
Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego ws. pomocy rządu - powiedziała w piątek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Podkreśliła, że wsparcie rządu ws. awarii „Czajki” jest bardzo szerokie i podejmowane są natychmiastowe działania.
Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję pana prezydenta Trzaskowskiego, który rzeczywiście wczoraj do późnych godzin nie uważał, że sprawa jest poważna, zaprzeczał temu i bagatelizował sytuację na konferencji prasowej, dlatego z zadowoleniem przyjmujemy to, że zmienił zdanie i przyznał wreszcie, że sprawa jest bardzo poważna i wymaga wsparcia i pomocy rządu
— powiedziała. Podkreśliła też, że wsparcie rządu ws. awarii jest bardzo szerokie i podejmowane są natychmiastowe działania.
Myślę, że to przyniesie ulgę wszystkim tym, którzy słusznie niepokoili się sytuacją na Wiśle
— oceniła Czerwińska.
11:05
Fala ścieków, spływająca Wisłą od Warszawy, po awarii kolektorów tamtejszej oczyszczalni „Czajka”, dotarła w piątek przed południem do Płocka. Obecnie nie ma zagrożenia dla mieszkańców tego miasta - poinformował PAP dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w płockim Urzędzie Miasta Jan Piątkowski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Fala ścieków na Wiśle dotarła do Płocka. Służby zapewniają o braku zagrożenia, mieszkańcy wykupują wodę ze sklepów
11:00
Postaramy się w ciągu kilku dni zbudować alternatywny rurociąg - powiedział w piątek dziennikarzom w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
Postaramy się szybko, w ciągu kilku dni przeprowadzić ten by-pass tak, żeby na drugą stronę Wisły te ścieki były przerzucane
— powiedział premier.
Rozmawiamy o różnych kurtynach tlenowych, różnych rozwiązaniach, wczoraj były bardzo intensywne rozmowy w tej sprawie również z fachowcami
— mówił.
Jak dodał, w realizacji tych zadań „wiodącą rolę” będą odgrywały Wody Polskie.
Wszystko po to, by pomóc mieszkańcom Polski, którzy mogą być dotknięci przez tę katastrofę ekologiczną
— powiedział szef rządu.
10:25
Minister środowiska Henryk Kowalczyk alarmuje, że straty środowiskowe w Wiśle będą ogromne z powodu obniżenia poziomu tlenu w rzece.Poinformował, że badania, które przeprowadzają inspektorzy ochrony środowiska wskazują na 20 proc. zwiększenie ilości azotanów w wodzie oraz obniżenie ilości tlenu w Wiśle.
Stąd po prostu zamiera życie. To jest takie zjawisko, które będzie występować, i teraz, jeśli ono trwa bardzo długo, przez wiele dni czy tygodni lub miesięcy, jak to było zapowiadane, to mamy niebezpieczeństwo, że życie w Wiśle obumrze na całej długości do Gdańska
— powiedział Kowalczyk.
10:15
Premier zdecydował o budowie rurociągu, dzięki któremu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafią do oczyszczalni. Rafał Trzaskowski, który do tej pory odmawiał pomocy wojska i mówił, że „nic się nie stało” ws. awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka”, przystał na propozycję rządu. Próbuje jednak robić dobrą minę do złej gry.
CZYTAJ WIĘCEJ: Trzaskowski skapitulował. Teraz robi dobrą minę do złej gry: „Cieszę się, że rząd przyjął moje argumenty dotyczące współpracy”
09:30
Zakończyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w Warszawie.
Władze Warszawy podjęły decyzję o przyjęciu pomocy polegającej na zbudowaniu alternatywnego rurociągu, którym będą tłoczone ścieki
— poinformował w piątek szef KPRM Michał Dworczyk po posiedzeniu sztabu kryzysowego w KPRM.
O godz. 11 na brzegu Wisły pojawi się rekonesans wojskowy.
09:10
Rząd włączył się w walkę z katastrofą ekologiczna na Wiśle bo jest odpowiedzialny, ma możliwości i ma taki obowiązek - podkreślił w piątek szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. Zaapelował do prezydenta stolicy by ten poważnie podchodził do obowiązków, a nie atakował PiS.
08:30
Podłączenie awaryjnego rurociągu, który odetnie ścieki od Wisły, potrwa od jednego do dwóch tygodni - ocenił w piątek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Jego zdaniem straty środowiskowe w Wiśle będą ogromne z powodu obniżenia poziomu tlenu w rzece.
CZYTAJ TAKŻE: Co wiemy o alternatywnym rurociągu na Wiśle? Jak będzie zbudowany, ile to zajmie? SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
08:20
Wojsko jest gotowe do tego, żeby zbudować most pontonowy, na którym zostanie położony rurociąg zastępczy, zajmie to kilka dni - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do awarii w oczyszczalni „Czajka” i pomysłu budowy alternatywnego rurociągu.
07:40
W piątek po godz. 7.30 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczęło się posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym bierze udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Władze rządowe i samorządowe mają rozmawiać o awarii w oczyszczalni „Czajka”.
CZWARTEK 29.08.2019
21:10
Rafał Trzaskowski zapowiedział na Twitterze, że szuka opcji rozwiązania kryzysu związanego ze ściekami w Wiśle, które nie będzie wymagało pomocy armii.
CZYTAJ WIĘCEJ: Trzaskowski sam sobie poradzi? „Każdy pomysł będzie dalej analizowany. Opcje bez udziału wojska wydają się bardziej racjonalne”
21:05
Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że Wojsko Polskie jest gotowe nieść pomoc przy usuwaniu skutków skażenia wody w Wiśle po awarii oczyszczalni ścieków „Czajka”. Zaznaczył, że zaangażowane mogą zostać m.in wojska inżynieryjne i chemiczne.
CZYTAJ WIĘCEJ: Błaszczak: Wojsko jest gotowe nieść pomoc przy usuwaniu skutków skażenia Wisły, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom
21:00
Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy zostaną przerzucone na prawy brzeg, aby trafiły do oczyszczalni „Czajka”
— poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.
CZYTAJ WIĘCEJ: Dworczyk: Premier podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu. Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy zostaną przerzucone na prawy brzeg
20:37
Pan Rafał Trzaskowski powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za nieprzestrzeganie procedur i narażenie mieszkańców na utratę zdrowia bądź życia
— mówi portalowi wPolityce.pl Jacek Ozdoba, radny PiS w Radzie Warszawy.
CZYTAJ WIĘCEJ: NASZ WYWIAD. Ozdoba: Trzaskowski powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za narażenie mieszkańców na utratę zdrowia bądź życia
16:00
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził, że pomoc wojska w związku z katastrofą ekologiczną nie jest potrzebna; to dowód ignorancji i braku szacunku dla ludzi - podkreślił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak.
15:20
Szef klubu radnych KO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski zaproponował, by po zakończeniu działań ws. awarii w oczyszczalni „Czajka” powstało sprawozdanie, które je oceni. Na razie jednak najważniejsze jest przeciwdziałanie skutkom awarii – podkreślił.
15:10.
Skutki zrzutu ścieków do Wisły mogą być znaczące. Woda została zbadana przed i po zrzucie ścieków, zawartość azotanu amonowego w niej wzrosła 43 razy - powiedział w czwartek minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk.
Niestety okazuje się, że zawartość azotanu amonowego w miejscu po zrzucie, czyli już ze zmieszaną wodą ze ściekami - to jest 43,7 mg/l
— poinformował.
Natomiast, dla porównania, woda, która jest przed zrzutem ma zawartość azotanu amonowego 1 mg/l
— dodał.
Jak ocenił, „nie można mówić, że nic się nie dzieje, dlatego, że w tym momencie mówimy tylko o skutkach przyrodniczych”.
Oczywiście jest wielkie niebezpieczeństwo i o tym myśli minister zdrowia, aby Wisła była stosownie zabezpieczona
— podkreślił szef resortu środowiska.
Jeśli naprawa ma potrwać kilka miesięcy, to Wisła nam umrze
— dodał.
15:05.
Premier Mateusz Morawiecki na czwartek na godz. 19 zwołał sztab kryzysowy w KPRM - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Decyzja premiera ma związek z zanieczyszczaniem Wisły ściekami na wysokości Warszawy.
13:30. Zdaniem Trzaskowskiego nie ma powodu do paniki, a mówienie o katastrofie ekologicznej to przesada.
Nie ma żadnych powodów do paniki - powiedział w czwartek po posiedzeniu sztabu kryzysowego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wyraził też ubolewanie, że zamiast pomocy w rozwiązaniu problemu, „mamy do czynienia z całym szeregiem manipulacji, kłamstw i sianiem paniki”.
Nie ma żadnej sytuacji, która by zagrażała życiu mieszkańców, czy jakości wody w Warszawie
— powiedział podczas konferencji prasowej prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
Nie ma żadnej katastrofy ekologicznej. Mamy bardzo poważną awarię, nikt tej awarii nie próbuje bagatelizować
— zapewnił.
Musimy badać stan wody w rzece, zwłaszcza poniżej tego zrzutu. I to robimy
— powiedział.
12:50 Zdaniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, kolektorów nie uda się naprawić w ciągu kilku dni.
Kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni „Czajka” nie uda się naprawić w ciągu kilku dni - powiedział w czwartek po posiedzeniu sztabu kryzysowego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak zaznaczył, jest za wcześnie, aby ustalić przyczyny awarii. Szukamy rozwiązań - zapewnił.
12:15 Minister zdrowia Łukasz Szumowski zwraca uwagę na przegotowywanie wody.
Teoretycznie w tej chwili wszystkie próbki wody, które analizujemy, są dobre - powiedział w czwartek w Płocku minister zdrowia Łukasz Szumowski po posiedzeniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego. Zaznaczył jednocześnie, że zagotowanie wody przed spożyciem „nie zaszkodzi”.
12:05
Doszło do katastrofy na sporą skalę i nakładają się na to specyficzne warunki pogodowe, wysoka temperatura i bardzo niski poziom wody w Wiśle, przez co stężenie ścieków jest wysokie - poinformowała Joanna Kopczyńska, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym
Jak podała Kopczyńska, Wody Polskie udostępniły swój sprzęt pływający i w stałym kontakcie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska oraz Sanepidem monitorują sytuację.
12:00
Po zakończeniu sztabu kryzysowego przyjęliśmy pięć rekomendacji, które będą w tej chwili wdrażane - poinformował w czwartek wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera po posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego w Płocku.
W posiedzeniu sztabu wzięli udział m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Dopytywany przez dziennikarzy, co to za rekomendacje stwierdził, że to „rekomendacje, które idą do zainteresowanych, kto i jak ma działać (…) jednym z elementów jest to, że oprócz normalnych standardowych badań wody w ujęciach i paru punktach, które też zwiększamy również jest taka konkluzja, że bardzo groźnym zjawiskiem będą wszystkie zastoiny na Wiśle, które będą musiały być też dodatkowo badane” - ocenił Sipiera.
11:57
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zataił przed opinią publiczną skalę awarii w „Czajce”; mija trzecia doba, a my tak naprawdę nie wiemy nic o tym, co się stało i dlaczego – przekonywali w czwartek radni PiS, zapowiadając jednocześnie wniosek o informację prezydenta miasta w tej sprawie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Trzaskowski zataił skalę awarii! Radni PiS: „Mija trzecia doba, a tak naprawdę nie wiemy nic o tym, co się stało i dlaczego”
11:30
Do Wisły trafia 3 tys. litrów ścieku na sekundę, ale dla Greepneace to nie jest problem. Według Greepneace Polska, nagłośnienie sprawy awarii oczyszczalni ścieków w Warszawie to „cyniczna rozgrywka polityczna, nie mająca nic wspólnego z troską”. Czyżby protest przeciwko Via Carpatia był dla Greenpeace bardziej opłacalny niż ścieki?
CZYTAJ WIĘCEJ: 3 tys. litrów ścieków trafia co sekundę do Wisły, ale Greenpeace nie widzi problemu! Rzecznik: „To cyniczna rozgrywka polityczna”
10:50
Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zapewnia, że sytuacja jest cały czas monitorowana, a z wody, która jest badana, można korzystać.
Scenariusze są dwa. Albo będziemy uzdatniać tę wodę, wykorzystując doświadczenia z lat wcześniejszych, wiedzę, nowoczesne technologie, które mamy – to kwestia ozonowania, koagulantów, albo drugi scenariusz, w którym zwiększamy ilość wody ze studni głębinowych w sytuacji, gdyby z jakichś powodów, których dzisiaj nie znamy, okazało się, że nie jesteśmy w stanie jej uzdatnić
— wyjaśnił Nowakowski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Fala ścieków płynie do Płocka. Prezydent miasta uspokaja: Z wody, która jest badana, można korzystać. Sytuacja jest stabilna
09:30
Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko poinformował, że Inspekcja założyła i ma na bieżąco dane z operacyjnego monitoringu Wisły od Warszawy aż do Gdańska. Obecnie do rzeki trafia 260 tys. m sześc. ścieków na dobę, ale ta liczba powiększy się - podał.
Mamy już na bieżąco pełne informacje, że mamy ponadnormatywne stężenie azotu w rzece, co wiąże się z tym, że ten azot amonowy, który dostaje się z tych nieoczyszczonych ścieków, będzie nam zmieniał przynajmniej chwilowo - dopóki awaria nie zostanie opanowana - biocenozę rzeki
— powiedział.
Wyjaśnił, że nadmiar azotu wpływa bezpośrednio na jakość wody i jakość życia w rzece.
Azot powoduje przy tej wysokiej temperaturze, przy bardzo niskim stanie wód, że zaczyna wypierać tlen z rzeki, zaczyna być pobierany przez roślinność i w związku z tym roślinność znowu zabiera tlen
— tłumaczył.
Efektem będzie to, że tlenu nie dostaną mikroorganizmy i ryby, które żyją w Wiśle, co oznacza, że za chwilę tam, gdzie będzie to stężenie bardzo duże, mogą pojawić się śnięte ryby.
Tłumaczył, że obecnie kąpiel w Wiśle poniżej zrzutu ścieków może wiązać się - np. przy zachłyśnięciu wodą - z rozstrojem żołądka, ponieważ w ściekach bytowych są bakterie fekalne, może też znajdować się salmonella.
Podkreślił, że pozytywnie na stan rzeki może mieć wpływ to, że Wisła nie jest uregulowana i pozostały w niej mechanizmy samooczyszczające. W sytuacji, gdy awaria będzie usuwana dłużej, okaże się, czy są one skuteczne - zaznaczył. Mimo wszystko pozytywne jest to, że awaria dotyczy nieoczyszczonych ścieków komunalnych, a nie przemysłowych, bo to z pewnością od razu doprowadziłoby do katastrofalnej sytuacji.
09:20
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega kolejne powiaty wzdłuż Wisły: Płock, płocki, sochaczewski i płoński, przed używaniem wody w Wiśle, ze względu na prowadzony spust nieczystości do rzeki po awarii kolektorów oczyszczalni ścieków „Czajka”.
RCB w swoim alercie rozsyłanym smsowo do mieszkańców zaleca, aby nie pić i nie używać do mycia wody z rzeki, a także unikać kąpieli i sportów wodnych w Wiśle na tym obszarze.
Główny Inspektor Sanitarny apeluje: w Wiśle, od Warszawy w stronę Gdańska, unikaj kąpieli i sportów wodnych. Nie pij i nie używaj do mycia wody z rzeki
— brzmi komunikat.
Alert RCB ma związek z awarią kolektorów dostarczających ścieki do stołecznej oczyszczalni „Czajka”.
08:50
Sytuacja jest cały czas monitorowana przez wodociągi płockie. Badamy wodę - powiedział w czwartek prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
07:40
Obecnie najważniejsza jest kontrola jakości wody pitnej z ujęć poniżej zrzutu ścieków z Warszawy; służby sanitarne będą ją wykonywały na bieżąco aż do naprawy kolektora pod Wisłą - zapewnił Główny Inspektor Sanitarny MSWiA Marek Posobkiewicz.
06:50
Pierwsza fala ścieków z Warszawy może dopłynąć do Płocka około południa
— poinformował Krzysztof Gołębiewski Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska.
ŚRODA, 28.08.2019
21:15
Główny Inspektor Sanitarny w środę wieczorem zaapelował, aby w powiatach: zachodnim warszawskim, legionowskim i nowodworskim nie wchodzić do Wisły w obszarze od Warszawy w stronę Gdańska - podało w środę RCB na swoim Twitterze.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w swoim alercie zaleca, aby nie pić i używać do mycia wody z rzeki, a także unikać w kąpieli i sportów wodnych w Wiśle na tym obszarze.
22:10
Sytuacja jest poważna: to są hektolitry nieczystości, które wpadają do Wisły, to katastrofa ekologiczna – powiedział w środę w TVP minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do awarii kolektorów dostarczających ścieki do stołecznej oczyszczalni Czajka.
21:54
Wojsko Polskie jest gotowe, aby pomóc w walce ze skutkami skażenia Wisły przez warszawskie ścieki Żołnierze mogą dystrybuować pitną wodę i badać poziom skażenia. Pozostajemy w kontakcie z wojewodami — pisze na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.
21:15
Trzaskowski przez 29 godzin zatajał tę sprawę. Ekipa Schetyny pozwoliła na to, że szambo płynie w Wiśle — powiedział w Polsat News wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
20:33 „Albo Trzaskowski jest prezydentem, albo gościem w krótkich majtkach. Katastrofa ekologiczna najważniejszym sprawdzianem” - pisze na łamach portalu wPolityce.pl Aleksander Majewski.
20:16
PILNE! W związku ze skażeniem wody po awarii warszawskiej oczyszczalni „Czajka” w czwartek rano w Płocku odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
20:00
Potwierdzają się doniesienia portalu wPolityce.pl. Śledztwo w sprawie awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka” wszczęła Prokuratura Rejonowa Warszawa - Praga Północ - przekazał w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej prok. Marcin Saduś.
Prowadzi je w kierunku czynu polegającego na sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób w postaci zagrożenia epidemiologicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach.
Czyn miałby być popełniony poprzez zanieczyszczenie wody w taki sposób mogący zagrozić życiu i zdrowiu człowieka, a ponadto mogący spowodować obniżenie jakości tej wody.
Za ten czyn grozi do 8 lat więzienia.
Prokurator z policją obecnie prowadzą czynności, zabezpieczając m.in. dowody w tej sprawie.
19:40
Po awarii kolektorów doprowadzających ścieki do stołecznej oczyszczalni „Czajka”, do Wisły trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę - poinformowały w środę Wody Polskie. Według szacunków od momentu zrzutu, ścieki dotrą do Połocka po 84 godz., a do Torunia po 142 godz.
Wody Polskie zamieściły na swoim profilu Facebookowym analizę Centrum Operacyjnego Wód Polskich oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB, według której od momentu zrzutu, ścieki dotrą: do Wyszogrodu po 45 godz.; do Płocka po 84 godz.; do Włocławka po 125 godz.; do Torunia po 142 godz.; do Tczewa po 224 godz.
Do Wisły w Warszawie trafia 3000 litrów ścieków na sekundkę. To wyniki poważnej awarii systemu miejskiego przesyłu ścieków (…) Wody Polskie razem z innymi służbami na bieżąco monitorują sytuację. GIOŚ (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska - PAP) ostrzega wszystkich użytkowników wody w Wiśle, np. kąpiących się, wędkarzy, o zagrożeniu zanieczyszczeniem
— podkreślono.
19:37
Z dawnego kanału ściekowego przy moście im. Marii Skłodowskiej Curie na lewym brzegu Wisły leją się ogromne ilości zanieczyszczonej wody. W powietrzu czuje się odrażający fetor. Z powodu awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do rzeki wpływają nieczystości z tej części miasta.
Zbliżając się do kanału ściekowego czuć słodko-kwaśny fetor. Za każdym krokiem staje się on coraz bardziej dokuczliwy. W zatoczkach przy brzegu stoi brązowozielona cuchnąca woda. Z betonowego kolektora wchodzącego w nurt Wisły silnym strumieniem wypływa mocno zanieczyszczona ciecz.
Wejście na kolektor jest zastawione barierkami. Przed mini stoi dwoje strażników miejskich. Wyjaśniają, że nie ma zakazu wstępu, ale grzecznie odradzają wejścia zainteresowanym spacerowiczom.
Mieszkamy w tej okolicy od wielu lat. Często tu przychodzimy na spacery. To, co dziś widzimy i czujemy przypomina nam, jak to było, zanim zbudowano nowy kolektor odprowadzający ścieki do „Czajki” (oczyszczalnia ścieków usytuowana w prawobrzeżnej części Warszawy). Wówczas smród był jeszcze gorszy, a ścieki chyba jeszcze bardziej zanieczyszczone
— mówi PAP mężczyzna w średnim wieku.
Rozmówca jest zaniepokojony z powodu awarii. Obawia się, że naprawa uszkodzonych kolektorów może potrwać długo, a ścieki będą odprowadzane bezpośrednio do rzeki. Fetor i komary zniechęcają od spaceru. Nad Wisłę nie przychodzi wielu ludzi. Więcej zainteresowanych ogląda miejsce, w którym do rzeki wchodzi kolektor z mostu.
19:00.
Nie ma zagrożenia dla mieszkańców Płocka (Mazowieckie) w związku z awarią kolektora ściekowego w Warszawie. Sytuacja jest cały czas monitorowana przez odpowiednie służby. Wodociągi Płockie są przygotowane do uzdatniania wody pobieranej z Wisły - podał płocki Urząd Miasta.
Informujemy, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców Płocka w związku z awarią kolektora ściekowego w lewobrzeżnej części Warszawy. Sytuacja jest cały czas monitorowana przez odpowiednie służby
—podkreślił płocki Urząd Miasta w komunikacie po posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Jak zaznaczono, „stan wody w Wiśle jest cały czas monitorowany”.
Badania prowadzą zarówno Wodociągi Płockie, służby sanitarne oraz Generalny Inspektor Ochrony Środowiska
—podał w komunikacie płocki Urząd Miasta. Zapowiedział jednocześnie, że „kontrola jakości, zarówno wody surowej - przed uzdatnieniem, jak i wody pitnej, będzie prowadzona z większą częstotliwością”.
18:30.
Prokuratura z urzędu wszczęła śledztwo w sprawie dotyczącej katastrofy ekologicznej, zagrażającej zdrowiu wielu osób
—poinformował na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Także Główny Inspektorat Ochrony Środowiska planuje złożyć do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez podległe władzom Warszawy Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – o czym poinformowała w rozmowie z portalem tvp.info rzeczniczka GIOŚ Agnieszka Borowiak.
18:16.
We wtorek rano mieliśmy awarię jednego kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni „Czajka”; dzień później okazało się, że również drugi kolektor przestaje funkcjonować - powiedziała w środę prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w stolicy Renata Tomusiak.
18:05.
Obydwa kolektory dostarczające ścieki do oczyszczalni „Czajka” są niesprawne i praktycznie całe ścieki wypływają do Wisły - mówił na konferencji prasowej minister środowiska Henryk Kowalczyk. Według informacji od spółki, awaria do której doszło w Warszawie może potrwać kilka tygodni. Internauci są przerażeni całą sytuacją.
CZYTAJ WIĘCEJ: Tragedia w Warszawie, ścieki masowo wpływają do Wisły. Internauci są przerażeni: „Skażenie na porażającą skalę!”
18:00.
Od rana trwa wielki kryzys ściekowy - ocenił na konferencji zorganizowanej w okolicy miejsca wycieku w oczyszczalni „Czajka”, warszawski radny PiS Sebastian Kaleta. Poinformował też, że uzyskał informację o tym, że prokuratura z urzędu wszczęła śledztwo w tej sprawie.
Trzy tysiące lirów ścieków na sekundę z lewobrzeżnej Warszawy wpływa do Wisły, a mieszkańcy Warszawy, którzy mieszkają kilkanaście kilometrów dalej nie mają o tym informacji lub mają bardzo opóźnioną informację w tej sprawie
—wskazał Kaleta. W jego ocenie mamy do czynienia z zagrożeniem wielką katastrofą ekologiczną, a warszawiacy którzy rano m.in. spacerowali nad Wisłą nie wiedzieli w jakim zagrożeniu się znajdują.
17:30.
Kontakt z wodą może stanowić potencjalne zagrożenie epidemiologiczne, szczególnie ze względu na wysoką temperaturę powietrza i niski poziom rzeki - powiedziała PAP biolog dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska. Do Wisły w Warszawie ścieki trafiają w wyniku awarii kolektora oczyszczalni ścieków.
Biolog z Katedry Biotechnologii Środowiskowej z Politechniki Śląskiej dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska oceniła w rozmowie z PAP, że zrzut ten może stanowić potencjalne zagrożenie epidemiologiczne dla osób, które będą miały kontakt z zanieczyszczoną wodą.
Sytuacji nie poprawia fakt, że Wisła ma bardzo niski poziom i że temperatura powietrza jest bardzo wysoka. Z tego powodu ścieki mieszają się w Wisłą wolniej
—dodała.
Dlatego w jej ocenie warto unikać kontaktu z wodą - pływania czy nawet brodzenia przy brzegu i wędkowania.
Nie pozwalajmy też kąpać się w Wiśle naszym czworonogom
—dodała.
16:55.
Zagrożenie po awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka” może trwać około miesiąca - przekazał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. GIOŚ zalecił wdrożenie działań kryzysowych przez podmioty eksploatujące ujęcia wody Wisły. Przed zanieczyszczeniem ostrzegł także wędkarzy i rolników.
Ze względu na awarię kolektorów GIOŚ zwrócił się do „wszystkich samorządów, podmiotów eksploatujących ujęcia wody pitnej z Wisły od Warszawy do ujścia o wdrożenie działań kryzysowych w związku z niebezpieczeństwem zanieczyszczenia rzeki surowymi ściekami z lewobrzeżnej Warszawy”.
16:48.
Główny Inspektor Sanitarny zlecił m.in. zwiększenie częstotliwości wykonywania badań wody przeznaczonej do spożycia – poinformował w środę rzecznik GIS Jan Bondar.
16:35.
Z ustaleń portalu wPolityce.pl wynika, że prokuratura zajmie się sprawą wycieku z warszawskiej oczyszczalni ścieków „Czajka”. Śledczy będą badać m.in. czy doszło do zagrożenia dla zdrowia oraz, czy urzędnicy warszawskiego ratusza oraz wodociągów dopełnili obowiązków w związku z katastrofą ekologiczną.
16:30.
Z pisma, które przedstawiły wodociągi warszawskie wynika, że długość awarii może być mierzona w tygodniach – poinformował w środę minister środowiska Henryk Kowalczyk, pytany jak długo potrwa awaria w „Czajce”.
Tutaj niezwykle ważne jest sprawne działanie, aby nie doprowadzić do trwania tej awarii i spuszczania ścieków do Wisły przez kilka tygodni
—zauważył szef resort środowiska. Jednak jak powiedział, spółka zapowiada, że może to potrwać kilka tygodni.
16:10.
Mamy do czynienia z ilością 50 tys. metrów sześciennych, która została wrzucona do rzeki Wisły. Są to nieoczyszczone ścieki bytowe - poinformował w środę Krzysztof Gołębiewski z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.
Poinformował, że w związku z tym podjęto „niezwłoczne działania, by powiadomić wszystkie służby kompetentne do tego, by podjąć jakiekolwiek kroki, zmierzające do tego, by zabezpieczyć życie i zdrowie ludzi”.
Dodał, że inspektorzy WIOŚ udali się na miejsce zdarzenia.
Pobraliśmy próbki z rzeki Wisły do analizy laboratoryjnej
—podał.
15:20. Awaria w oczyszczalni „Czajka” w Warszawie
Awaria w oczyszczalni ścieków „Czajka” nie stwarza najmniejszego zagrożenia dla wody w Warszawie - zapewniła w środę prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w stolicy Renata Tomusiak. Nie są jeszcze znane przyczyny awarii.
Ze względu na awarię prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zwołał pilnie sztab kryzysowy. W środę doszło do awarii kolektora, który przesyła część ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka”.
W związku z tym zarząd MPWiK podjął rano decyzję o tym, żeby dokonać kontrolowanego spustu nieczystości do Wisły
—poinformował Trzaskowski. Kolejne posiedzenie sztabu odbędzie się w czwartek.
kk/wkt/PAP/TT
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/461357-katastrofa-ekologiczna-w-warszawie-relacja