Zniesienie wiz do USA byłoby dobrą informacją. Liczę na to, że szanse są spore, ale to już decyzja administracji amerykańskiej - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller pytany, czy podczas wizyty prezydenta Donalda Trumpa padnie deklaracja ws. wiz.
Rzecznik rządu został zapytany w środę w radiowej „Jedynce”, czy podczas wizyty Trumpa w Polsce padnie informacja, że USA zaczną znosić wizy dla Polaków.
Oczywiście to byłaby to dobra informacja, ale nie zależy w 100 procentach, chociaż w jakimś sensie tak, bo to od liczby odmów wiz zależy, czy będzie to zniesione czy nie i ona jest coraz mniejsza. Wspólną akcję polski rząd i ambasada amerykańska prowadziły przez ostatnie miesiące, żeby faktycznie ta liczba odmów była mniejsza w związku z tym liczę na to, że te szanse są spore, ale to już decyzja administracji amerykańskiej, nie polskiej
— odpowiedział.
Prezydent Stanów Zjednoczonych przyleci do Polski 31 sierpnia wieczorem. 1 września weźmie w Warszawie udział w uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej - na pl. Piłsudskiego - obok prezydentów: Polski Andrzeja Dudy i Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera - Trump wygłosi przemówienie. 2 września będzie dniem dwustronnej wizyty prezydenta USA w Polsce. Odbędą się wówczas rozmowy w cztery oczy prezydentów Dudy i Trumpa, rozmowy plenarne delegacji, ponadto z prezydentem USA spotka się premierem Morawieckim.
Müller zapytany, o czym premier będzie rozmawiał z Trumpem, odpowiedział, że będą to m.in. współpraca militarna, ale też tematy gospodarcze dotyczące energetyki i nowych technologii.
Będzie kilka, myślę, deklaracji związanych ze współpracą gospodarczą czy energetyczną
— powiedział rzecznik rządu.
Dopytywany, czy w tej materii należy się spodziewać konkretów, odpowiedział: „Myślę, że kilku konkretów możemy się spodziewać”. Jak dodał, będzie to dotyczyło współpracy konkretnych podmiotów.
Utrzymanie wiz dla Polaków przez Stany Zjednoczone jest niezrozumiałe i irracjonalne
— powiedział w środę wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin.
Dodał jednak, że jest optymistą, jeśli chodzi o ich zniesienie. Potępił też byłych ambasadorów, którzy skierowali list do prezydenta USA.
Pytany w środę w PR24, czy prezydent USA Donald Trump, który niedługo odwiedzi Polskę, ogłosi zniesienie wiz do USA dla Polaków.
Nie ukrywam, że jestem tu optymistą
— powiedział.
Utrzymywanie wiz dla nas jest kompletnie niezrozumiałe, irracjonalne
— ocenił.
Jego zdaniem dobrze by było, gdyby sprawa wiz „przeszła do lamusa historii”.
Gowin pytany był też o list byłych ambasadorów do prezydenta USA. Grupa 23 byłych ambasadorów w skierowanym do prezydenta USA liście otwartym napisała: „Panie Prezydencie, przybywa Pan do kraju, który nie jest praworządny. Pana mocny głos wzywający do tolerancji i wzajemnego poszanowania, a także przestrzegania postanowień konstytucji i innych praw, może mieć znaczenie historyczne”. Wśród sygnatariuszy listu są m.in. Ryszard Schnepf, Iwo Byczewski, Piotr Nowina-Konopka, Jerzy Maria Nowak czy Andrzej Krawczyk, zrzeszeni w Konferencji Ambasadorów RP.
Gowin skomentował, że „apel kilkudziesięciu byłych ambasadorów to jest wydarzenie bez precedensu, nie tylko w Polsce”.
Nie znam demokratycznego państwa, w którym byli urzędnicy państwowi tak szkalowaliby własny kraj. I to w oczach prezydenta największego mocarstwa
— mówił.
To jest zachowanie haniebne. Osoby, które podpisały się pod tym listem tym samym wyłączyły się z kręgu osób, które mają w życiu publicznym honor
— ocenił Gowin.
Dodał, że „bardzo dobrze, że oni są byłymi ambasadorami, w życiu publicznym nie powinni się pojawiać”.
Prezydent Stanów Zjednoczonych przyleci do Polski 31 sierpnia wieczorem. 1 września weźmie w Warszawie udział w uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej - na pl. Piłsudskiego - obok prezydentów: Polski Andrzeja Dudy i Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera; Trump wygłosi przemówienie. 2 września będzie dniem dwustronnej wizyty prezydenta USA w Polsce. Odbędą się wówczas rozmowy w cztery oczy prezydentów Dudy i Trumpa, rozmowy plenarne delegacji, ponadto prezydent USA spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.
ems/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/461329-co-ze-zniesieniem-wiz-do-usa-rzecznik-rzaduszanse-sa-spore
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.