Prezentujemy „Drużynę Jutra” - ludzi, którzy będą reprezentować wyborców, a nie prezesa partii, nie tych, którzy stają z tyłu i piszą instrukcje, jak niszczyć ludzi - mówił w czwartek lider PO Grzegorz Schetyna przedstawiając kandydatów Koalicji Obywatelskiej w okręgu warszawskim.
Schetyna mówił, że w najbliższych wyborach Polacy będą mieli wybór między „Polską języka nienawiści” a „Polską dobrze zorganizowaną”.
My chcemy mieć inne zdanie, chcemy mieć własne zdanie i o tym będziemy mówić, to będziemy powtarzać
— powiedział lider PO.
Dlatego prezentujemy „Drużynę Jutra” - ludzi uśmiechniętych, otwartych, różnych, ale zawsze z własnym zdaniem, zawsze z podniesioną głową, walczących o swoje racje, zawsze będących przekonanymi, że są w polityce, żeby reprezentować wyborców - nie prezesa swojej partii, nie tych, którzy stają z tyłu i posługują się językiem nienawiści i piszą instrukcje, jak niszczyć ludzi
— dodał.
W okręgu nr 19 Warszawa listę Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu otwiera Schetyna. Na dalszych miejscach znaleźli się Katarzyna Lubnauer, Dariusz Rosati, Joanna Fabisiak, Jarosław Szostakowski, Katarzyna Piekarska, Michał Szczerba, Sławomir Potapowicz, Urszula Zielińska, Roman Kosecki.
W wyborach do Senatu z okręgu 42 Warszawa wystartuje Marek Borowski, z okręgu 43 Warszawa Barbara Borys-Damięcka, z okręgu 44 Warszawa Kazimierz Ujazdowski, z okręgu 45 Warszawa Aleksander Pociej.
Z kolei w Rzeszowie będą rywalizować m.in. Sobolewski (PiS), Poncyljusz (KO) i Tyszka (PSL-KP)
Krzysztof Sobolewski (PiS), Paweł Poncyljusz (KO), wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (PSL-Koalicja Polska) oraz Wiesław Buż (SLD) będą liderami list w wyborach do Sejmu w okręgu nr 23 w Rzeszowie.
41-letni Sobolewski jest przewodniczącym Komitetu Wykonawczego PiS i członkiem Komitetu Politycznego tej partii. Pochodzi z Radymna; jest absolwentem prawa administracyjnego na UMCS. Po studiach pracował w biurze poselskim Marka Kuchcińskiego. W latach 2005-07 był doradcą wojewody podkarpackiego. Potem pracował w centrali PiS. W latach 2014-18 był radnym dzielnicy Warszawa-Śródmieście; w ostatnich wyborach nie ubiegał się o reelekcje. Od kilkunastu lat jest pełnomocnikiem wyborczym PiS.
Liderem listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w okręgu rzeszowskim będzie 50-letni Paweł Poncyljusz. Został nim po rezygnacji z kandydowania do parlamentu prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Poncyljusz do 2010 roku był politykiem PiS. Z ramienia tej partii był wiceministrem gospodarki w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W 2011 roku został przewodniczącym klubu parlamentarnego Polska Jest Najważniejsza.
Z kolei „jedynką” listy PSL–Koalicja Polska w Rzeszowie będzie 40-letni Stanisław Tyszka; nauczyciel akademicki, prawnik, poseł Kukiz‘15. Od 2015 roku jest wicemarszałkiem Sejmu.
Natomiast 62-letni Wiesław Buż przewodzi liście SLD w okręgu rzeszowskim. Buż kieruje podkarpackimi strukturami SLD, jest wiceprzewodniczącym rady Rzeszowa i przedsiębiorcą.
W wyborach do Sejmu w 2015 roku na 15 mandatów poselskich, które były do podziału w okręgu nr 23, obejmującym powiaty wokół Rzeszowa i Tarnobrzega, 12 otrzymało Prawo i Sprawiedliwość. Dwa mandaty przypadły Platformie Obywatelskiej, a jeden otrzymał Kukiz‘15.
kb/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/460412-ko-prezentuje-kandydatow-w-okregach-warszawskich