Podlaska Platforma Obywatelska, startująca pod szyldem Koalicji Obywatelskiej zamierza walczyć o głosy mniejszości religijnych i narodowych w regionie, w szczególności zaś prawosławnej mniejszości białoruskiej, ale też i polskich Tatarów.
Listę otwierają jednak znani z liberalno-lewicowych sentymentów posłowie obecnej kadencji Robert Tyszkiewicz, Krzysztof Truskolaski i Bożena Kamińska. Truskolaski, prywatnie syn prezydenta Białegostoku, w 2015 roku startował jako lider podlaskiej listy wyborczej Nowoczesnej. Od niedawna jest członkiem PO. Ostatnie miejsce na liście ma, podobnie jak cztery lata temu, obecny poseł Platformy Tomasz Cimoszewicz. Nietrudno zatem się domyślić, iż kandydatury te dla przywiązanych do tradycji i religii polskich Tatarów są zwyczajnie nie do przyjęcia.
Wysokie, piąte miejsce, ma na tej liście przedstawiciel społeczności prawosławnej i mniejszości białoruskiej w Polsce Eugeniusz Czykwin, w przeszłości wieloletni poseł lewicy, redaktor naczelny „Przeglądu Prawosławnego”. W 2015 r. Czykwin startował w wyborach do Senatu z własnego komitetu wyborczego, w okręgu obejmującym południową i południowo-zachodnią część województwa podlaskiego. Przegrał wtedy z Tadeuszem Romańczukiem (PiS). Nie sposób jednak postrzegać tej kandydatury jako gwarantującej poparcie całej, konserwatywnej jednak mniejszości.
W tym okręgu senackim, KO wspólnie z innymi opozycyjnymi ugrupowaniami również stawia na kandydata utożsamianego ze środowiskiem mniejszości. O mandat w izbie wyższej będzie tam bowiem walczył Igor Łukaszuk. To obecny radny KO w sejmiku województwa, dyrektor zespołu szkół z dodatkową nauką języka białoruskiego w Hajnówce. Jego konkurentem wystawianym przez PiS będzie tam Jacek Bogucki, w obecnej kadencji parlamentu poseł, przez kilka lat również wiceminister rolnictwa.
Spośród samorządowców na sejmowej liście wyborczej Koalicji Obywatelskiej w Podlaskiem najwyższą pozycję ma Maciej Borysewicz z Platformy Obywatelskiej (4. miejsce) - wiceprzewodniczący Rady Miasta Łomża, w ubiegłorocznych wyborach samorządowych kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta tego miasta.
Niespodzianką może być powrót do polityki Krzysztofa Bila-Jaruzelskiego. To w przeszłości wieloletni radny miejski Białegostoku, również przewodniczący SLD w regionie, w 2015 roku lider listy sejmowej Zjednoczonej Lewicy. Jesienią 2016 roku Bil-Jaruzelski z powodów osobistych zrezygnował z przewodniczenia Sojuszowi; w przeszłości miał też epizod w Platformie Obywatelskiej. Teraz jako bezpartyjny będzie walczył o głosy wyborców z listy KO; otrzymał na niej 7. pozycję. Wyprzedził m.in. byłego posła PO i b. burmistrza Augustowa Leszka Cieślika. Startuje też np. Danuta Kaszyńska - prezes i współzałożycielka Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu, w przeszłości radna sejmiku województwa podlaskiego.
O głosy mniejszości tatarskiej zabiegać będzie Bronisław Talkowski - wieloletni przewodniczący gminy muzułmańskiej w Kruszynianach. W Podlaskiem są największe w Polsce skupiska polskich Tatarów, tradycyjnie wyznających islam. Talkowski, który jest przedstawicielem tej społeczności, już w przeszłości startował z list PO do sejmiku województwa podlaskiego, ale mandatu nie zdobył.
aw/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/460108-ko-zawalczy-o-glosy-mniejszosci-na-podlasiu