W piątek Sejm będzie kontynuował obrady, które rozpoczęły się w środę, 31 lipca. Tego dnia rezygnację z funkcji marszałka Sejmu ma złożyć Marek Kuchciński, a Izba ma wybrać jego następcę.
Piątkowe posiedzenie zostanie wznowione o godz. 15. Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował PAP, że wcześniej, o godz. 13 odbędzie się posiedzenie prezydium Izby, a o 13:30 Konwent Seniorów.
Podczas piątkowego posiedzenia Sejm wybierze nowego marszałka. Marek Kuchciński zapowiedział w czwartek, że w piątek złoży rezygnację z funkcji marszałka Sejmu (akurat tego dnia przypadają jego urodziny - PAP). Dymisja Kuchcińskiego ma związek z informacjami o jego lotach służbowych.
Jak donosi Polsat News, na giełdzie nazwisk po stronie Zjednoczonej Prawicy pojawiają się trzy osoby: Ryszard Terlecki, Małgorzata Wassermann i Małgorzata Gosiewska.
Nie sądzę, żeby była dobrym marszałkiem. Byłaby bardzo dobrym
— powiedział Tadeusz Cymański.
Klub PO-KO zgłosi kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na nowego marszałka Sejmu; Terlecki zapowiedział, że informacja, kto będzie kandydatem PiS na to stanowisko będzie znana w piątek.
Początkowo Izba miała zająć się wnioskiem o odwołanie Kuchcińskiego, który klub PO-Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie pod koniec lipca. Jeśli jednak marszałek Kuchciński sam złoży rezygnację wówczas wniosek klubu PO-KO stanie się bezprzedmiotowy.
Zgodnie z harmonogramem, Sejm zajmie się projektem uchwały przedstawionym przez prezydium Sejmu ws. upamiętnienia 100. rocznicy powołania Komitetu Ratunkowego Dzieci Dalekiego Wschodu oraz pomocy dla nich ze strony Cesarzowej Japonii.
W porządku obrad znalazło się też pierwsze czytanie rządowego projektu o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym. Powodem zniesienia podatku - według argumentacji rządu - jest fakt, że wbrew prognozom nie nastąpił w Polsce rozwój wydobycia gazu łupkowego.
Posłowie mają też debatować nad rządowym projektem ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. oraz nad poselskimi projektami uchwał: w sprawie ustanowienia roku 2020 „Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku” (złożony przez grupę posłów PO-KO) oraz w sprawie potępienia wszelkich aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej (złożony przez grupę posłów Kukiz‘15).
Sejm rozpatrzy też projekt nowelizacji ustawy o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych autorstwa grupy posłów PiS, który ma umożliwić tworzenie, przekształcanie i likwidowanie oddziałów zamiejscowych i innych podmiotów zależnych PISM w kraju i za granicą. Oddziały mają być tworzone przez Instytut pod warunkiem uzyskania zgody premiera i pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych.
Według wnioskodawców potrzeba przyznania PISM nowych kompetencji wynika z „aktualnej i niosącej wiele nowych wyzwań sytuacji międzynarodowej oraz obecnych trendów w funkcjonowaniu instytucji o podobnym profilu w innych państwach europejskich”. W uzasadnieniu projektu wskazano, że obecnie „szereg instytucji analitycznych” - m.in. działających w obszarze spraw międzynarodowych ośrodków z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Czech - „prowadzi lub jest w trakcie tworzenia swoich biur zagranicznych”.
Mly/PAP/Polsat News
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/458509-kto-zostanie-nowym-marszalkiem-sejmu